Během debat se ukázaly výrazné názorové rozdíly mezi liberálním papežem Františkem a konzervativními členy církve. Biskupové z celého světa nakonec přijali Františkův názor reprezentovaný progresivnější skupinou biskupů a jsou ochotni přijmout mezi katolíky i podruhé sezdané věřící. Jejich vyjádření však není konečné a záleží na tom, jak se k němu vyjádří papež František.
Už na začátku září udělal papež velkou změnu v katolických sňatcích, když výrazně zjednodušil církevní proces anulace manželství. Ukázal tak, že církev by měla být milosrdnější ke katolíkům, kteří se octli v potížích (více o zrychlených rozvodech čtěte zde).
Současná katolická doktrína jim přijímání zakazuje. S novým partnerem či partnerkou jim dovoluje žít jen pokud se zřeknou sexu.
Kvůli odporu tradicionalistů se však nepodařilo do usnesení prosadit zmínku o tom, že by duchovní měli automaticky při mši umožňovat rozvedeným a znovu sezdaným věřícím přijímání, což bylo důležitým tématem synody. Katolická doktrína je v současnosti zapovídá.
V očích církve je totiž první manželství stále platné a stykem se pár dopouští cizoložství. Podle australského arcibiskupa Marka Coleridge však není správné, aby církev nerozlišovala mezi milujícím druhým manželstvím katolíků a „bezbožným víkendovým dostaveníčkem“ v motelu, jak uvedl reportérům agentury Reuters.
Přístup k homosexuálům duchovní nezmírní
Říjnová synoda, je již druhým setkáním, které papež kvůli otázkám rodiny svolal. První se konala minulý rok. Kromě druhých manželství byl dalším často skloňovaným tématem přístup k homosexuálům.
Snaha o zmírnění přístupu vůči gayům a lesbám však neuspěla. Někteří biskupové sice navrhovali, aby bylo do textu zahrnuta věta nazývající homosexuály „bratry, sestrami a kolegy“, avšak bezvýsledně.
Zástupci řady zemí toto téma nadále považují za tabu a jakoukoli vstřícnou zmínku o homosexuálech nepřipustili. Konzervativci včetně většiny afrických duchovních si myslí, že vstřícný postoj vůči gayům by věřící zmátl a mělo by se zůstat u výkladu, že homosexuální skutky jsou hříšné.
Sjezdu se zúčastnilo 300 biskupů a delegátů, kteří hlasovali o více než 1300 žádostech na změny.