Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Reportáž skončila 15. 8. 2014 10:01

Pád malajsijského letadla na Ukrajině

Při tragédii zahynulo všech 298 lidí na palubě. Povstalci i ukrajinská vláda se vzájemně obviňují ze sestřelení letounu.

22:57
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, pro tuto chvíli on-line reporáž přerušujeme. Aktuální dění můžete nadále sledovat v našem běžném zpravodajství. S on-line reportáží se opět přihlásíme v sobotu ráno. Děkujeme za pozornost.
22:41
  • Osobní věci pasažérů, kteří zahynuli po zřícení malajsijského letadla. Podle

    Osobní věci pasažérů, kteří zahynuli po zřícení malajsijského letadla. Podle zatím neověřených zpráv mohlo být na palubě až 80 dětí (18. 7. 2014). / Autor: Reuters

22:39
Akcie na evropských burzách pokračují v poklesu, avšak už jen velmi mírným tempem. Finanční trhy jsou po zřícení malajsijského letadla nad východní Ukrajinou opatrné a obávají se dalšího vzestupu napětí ve vztazích mezi Ruskem a Západem. Podle odborníků vedou investory k opatrnosti početné otázky kolem možného sestřelení letounu.
22:35
Mezinárodní úřad pro civilní letectví uvedl, že není odpovědný za vydávání varování o možných nebezpečích, jako jsou vojenské konflikty. To je prý povinností jednotlivých zemí. „Mezinárodní úřad pro civilní letectví nevyhlašuje, zda je vzdušný prostor bezpečný nebo nebezpečný," řekl mluvčí úřadu Anthony Philbin.
22:21
Členové mise OBSE vyzvali všechny, kdo se pohybují na místě zřícení letounu, aby „s ničím nemanipulovali, a upostili od likvidování či přesouvání trosek, technických zařízeních, osobních věcí či lidských ostatků.“
22:15
Povstalecký vůdce Andrej Purgin ruské agentuře Interfax řekl, že padlo předběžné rozhodnutí o převozu ostatků obětí z místa tragédie. Budou podle Purgina naloženy do chladírenských železničních vagonů a převezeny do přístavu Mariupol na jihu Doněcké oblasti. Tam provedou příbuzní identifikaci. Kdy se tak stane, Purgin neví. Purgin prohlásil, že ozbrojenci povstalecké "Doněcké lidové republiky" jsou plně odpovědní za bezpečnost pozorovatelské mise OBSE a mají se postarat i o zajištění jejího pohybu na povstaleckém území. Úkolem proruských ozbrojenců je podle něj i ostraha místa, kam boeing dopadl. Proč povstalci v práci pozorovatelům brání, Purgin nevysvětlil.
21:58
Členy komise, která má podle ukrajinského ministra zahraničí okolnosti tragického neštěstí vyšetřovat, se podle ukrajinského ministra stanou zástupci Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), odborníci z Nizozemska a Malajsie a rovněž experti z USA, kde byl letoun vyroben.
21:54
Černé skříňky malajsijského boeingu jsou na ukrajinském území a budou předány ukrajinské vládní komisi. V kyjevské televizi to dnes oznámil ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Zařízení, které zaznamenává datovou a hlasovou komunikaci posádky, bylo podle Klimkina nalezeno a zůstává na Ukrajině.
21:49
Jen pár hodin po pádu malajsijského civilního letadla se rozhořely boje v Luhansku. V bitvě o půlmilionové město armáda nasadila letectvo, jen mezi civilisty je podle ukrajinských médií nejméně dvacet mrtvých. Zastřelen prý byl jeden z hlavních luhanských povstaleckých vůdců Alexej Sokol.
21:35
Ukrajinská armáda vstoupila do východoukrajinského Luhansku ovládaného dosud separatisty. V bojích bylo nasazeno letectvo, jsou desítky mrtvých.
21:24
Interpol oznámil, že na žádost ukrajinských úřadů do 48 hodin vyšle na Ukrajinu speciální tým, který bude pomáhat s identifikací obětí.
21:15
Barack Obama pád letadla označil za globální tragédii, vyzval k jejímu důvěryhodnému mezinárodnímu vyšetření a vybídl k okamžitému vyhlášení klidu zbraní na východě Ukrajiny. Výzvy k neprodlenému vyšetření události a především k zastavení palby na východní Ukrajině dnes zazněly i z Ruska, z Malajsie a z Nizozemska, odkud boeing před katastrofou startoval a odkud je největší část z celkem 298 mrtvých. Pro zastavení palby se vyslovil prezident Vladimir Putin, k "úplnému, důkladnému a nezávislému mezinárodnímu vyšetření" tragédie vyzvala také Rada bezpečnosti OSN. Požádala všechny strany východoukrajinského konfliktu, aby vyšetřovatelům zajistily přístup k místu neštěstí.
21:03
Podle Strelkova bylo v letadle objeveno velké množství léčiv a krevních derivátů, což je neobvyklé. "Podle očitých svědků byla mnohá těla bez krve, jako by krev tělo opustila dlouho před katastrofou. Místní také upozorňovali na značný zápach, počasí přitom nebylo nijak zvlášť teplé," řekl Strelkov. Dalším argumentem podle něj je, že "ukrajinské úřady jsou schopny jakékoli podlosti". Piloti byli podle Strelkova určitě živí, protože kabina prý byla po dopadu na zem zalitá jejich krví.
20:59
Mnozí cestující osudného malajsijského letadla byli před katastrofou už několik dní po smrti. Taková je verze tragických událostí v podání "ministra obrany" samozvané Doněcké lidové republiky Igora Girkina-Strelkova. Sám prý ale za její správnost neručí. "Podle lidí, kteří sbírali mrtvá těla, nebyla značná část z nich čerstvá," svěřil se dnes hlavní stratég proruských radikálů zpravodajskému webu Russkaja vesna (Ruské jaro), který straní povstalcům. "Ti lidé umřeli před několika dny. Za věrohodnost té informace neručím, je samozřejmě třeba provést lékařskou expertízu," dodal Strelkov, který je podle ukrajinských i ruských médií plukovníkem ruské vojenské rozvědky GRU.
20:54
Národní rada pro bezpečnost dopravy v USA a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pošlou na Ukrajinu své vyšetřovatele, informovala agentura AFP. Malajsie již na místo vyslala 62 lidí, včetně zdravotníků a záchranářů.
20:41
Američtí zákonodárci uvažují o uvalení dalších sankcí na Rusko v souvislosti se sestřelením malajsijského letounu. Agentuře Reuters to řekl senátor Chris Murphy.
20:37
Ozbrojený odpor proruských povstalců na východě Ukrajiny skončí během několika dnů, pokud se podle politického geografa Michaela Romancova prokáže jejich vina na pádu malajsijského letadla. „Rusko by je velmi rychle přestalo podporovat,“ říká Romancov, který se specializuje právě na dění v Rusku a Ukrajině. Rozhovor s Romancovem čtěte zde.
20:22
  • Pozorovatelé mise OBSE (v civilu) hovoří s proruským separatistou na místě

    Pozorovatelé mise OBSE (v civilu) hovoří s proruským separatistou na místě katastrofy (18. 7. 2014). / Autor: Reuters

20:20
Ruské úřady se nevyjádřily k případům údajného okrádání mrtvých na místě neštěstí a zprávy z ukrajinských zdrojů nelze nezávisle ověřit. Ukrajinský tisk připomíná, že obdobné kauzy řešila ruská justice před čtyřmi lety při katastrofě polského vládního letadla u západoruského Smolenska. Několik ruských vojáků, kteří místo neštěstí měli střežit, ruské soudy za krádež kreditních karet tehdy odsoudily.
20:06
Podle nepotvrzených informací skupinu OBSE doprovázejí čtyři ukrajinští experti a doněčtí kriminalisté. Mezinárodní tým se bude na místě zajímat zejména o takzvané černé skříňky, které obsahují datový a zvukový záznam palubní komunikace.