V Indii mají první organický stát, dal sbohem proklínaným pesticidům

  14:26aktualizováno  14:26
Indický stát Sikkim se nadobro rozloučil s hnojivy a pesticidy. Příklon k organickému hospodaření v podhůří Himálaje má kromě zlepšení zdraví místních obyvatel přinést větší zisky pro farmáře i zajistit příliv ekoturistů, kteří zde mohou vařit z místních plodin.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rozhodování, zda koupit, či nekoupit produkt ekologického hospodaření je již několik dní pro obyvatele indického státu Sikkim minulostí. „Sikkim již dokázal, jak žít v harmonii s přírodou a nyní je vzorem pro rozvoj, který ale zároveň chrání přírodu,“ uvedl podle serveru Huffington Post indický premiér Nárendra Módí.

Škodlivost pesticidů

Vliv pesticidů na přirozené fungování ekosystému a zdraví člověka je většinou nepříznivý, žádoucí je omezené užívání. Laboratorní studie naznačují, že mnoho pesticidů používaných v dnešní době v rámci EU mohou působit toxicky na vývoj nervové soustavy, přičemž poškození vývoje mozku může být vážně a nezvratné. Vystavení pesticidům může také zvyšovat riziko vzniku leukémie u dětí. Řada pesticidů má schopnost narušovat hormonální systém člověka i živočichů.

Mezi nežádoucí důsledky nadměrného nebo nesprávného používání pesticidů patří hynutí včel, kontaminace povrchových vod, narušení ekosystému nebo jejich kumulace v živých systémech. Dnes se u pesticidů kromě jejich okamžitých účinků zkoumá i postup jejich degradace a přenosu v potravinovém řetězci.

Zdroj: Wikipedia

Farmáři a hospodáři státu Sikkim splňují přísné směrnice Národního programu pro organickou produkci, který uděluje akreditace pro organické farmaření po celé Indii. Součástí směrnic je mimo jiné kompletní vyřazení pesticidů, chemických hnojiv a GMO, tedy geneticky modifikovaných organismů (kompletní směrnice v angličtině najdete zde).

Pro udělení akreditace farmáři musí při hospodaření také dodržovat postupy vhodné pro lokální ekosystémy, zasazovat se o uchování biodiverzity a bojovat s erozí půdy. Akreditaci podle Press Trust of India obdrželi již všichni farmáři státu Sikkim

Organická mise

Využívání pesticidů je jedním z největších nešvarů indického zemědělství. Problémem je minimální regulace ze strany úřadů. Na tuto problematiku upozornil tragický případ z roku 2013, kdy ve státě Bihár zemřelo 23 dětí po tom, co se otrávily pesticidy v pokrmu ze školní jídelny, uvádí server CNN. Pesticidy se v posledních letech stále častěji v nadlimitním množství objevují také v potravinách směřujících do indických obchodů.

Úřady státu Sikkim se však před časem rozhodly jít opačným směrem. Premiér regionu Pawan Chamling před dvanácti lety prohlásil, že ze Sikkimu udělá první organický stát Indie.

Svůj úkol v rámci programu Sikkim Organic Mission dovedl do zdárného konce i kvůli tomu, že se těší velké oblibě občanů, kteří ho do úřadu zvolili pětkrát po sobě.

Skryté výhody organického zemědělství

Prvním krokem na cestě k organickému hospodaření byl zákaz prodeje pesticidů a syntetických hnojiv. Úřady farmářům vyšly vstříc také pořádáním celé řady seminářů, na které se do Sikkimu sjeli experti na organické farmaření z celé Indie. Příklon k organickému farmaření měl od počátku čistě ekonomické cíle a vydělají na něm také samotní farmáři. Při prodeji organických produktů totiž mají výrazně vyšší marže.

„Jsme malý stát, farmáři zde vlastní velmi málo půdy. Organické farmaření je pro nás ideální volbou, protože můžeme cílit nejen na trhy v Indii, ale také v zahraničí, takže se místním farmářům vrátí větší zisky,“ uvedl indický ministr životního prostředí Brijendra Swarúp pro server The Hindu.

Organické hospodaření regionu přinese také poněkud nečekaný benefit. Úřady totiž počítají s přílivem turistů, kteří se zajímají o produkci ekologicky vypěstovaný plodin. „Turistický sektor v Sikkimu rozhodně prosperuje i díky našim organickým iniciativám,“ tvrdí Suréš Láma, který provozuje lázně a turistický resort Eco-Paradise.

Podívejte se, jak vypadá organické hospodaření v Sikkimu:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

První zločin v kosmu? Astronautka se bez dovolení přihlásila na cizí účet

Astronautka Anne McClainová po návratu z vesmíru.

Americká vesmírná agentura NASA podle listu The New York Times vyšetřuje pravděpodobně první obvinění ze zločinu ve...

Zamávejme Británii. Tisíce lidí mají v den brexitu sraz na nizozemské pláži

Ilustrační foto.

Poslední říjnový den se na pláži ve městě Wijk aan Zee nedaleko Amsterdamu bude konat velká party. Tisíce lidí si...

Trump spřádá další plány ohledně Grónska. Chce tam otevřít konzulát

Americký prezident Donald Trump na setkání s voliči ve státě New Hampshire....

Vláda Donalda Trumpa má v plánu otevřít příští rok v Grónsku nový konzulát. Informovala o tom v sobotu agentura AP s...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz