Oběťmi obchodu s orgány se za války v Kosovu stali i Češi

  19:25aktualizováno  29. prosince 11:24
Obětmi obchodu s lidskými orgány, jehož se podle Srbů dopouštěli za války v Kosovu tamní Albánci, se stali i tři Češi. Prohlásil to Vladimir Vukčevič, srbský vyšetřovatel zkoumající válečné zločiny. Kosovská policie to popírá, zatím prý nezjistila, že by k únosům lidí a následným nelegálním odběrům v Kosovu vůbec docházelo.

Obchod prý organizovali vysocí bojovníci Kosovské osvobozenecké armády.

Informaci exkluzivně pro MF DNES potvrdil mluvčí jeho úřadu Bruno Vekarič. "Ano, obětmi byli i tři Češi. Samozřejmě vedeme vyšetřování podle našich zákonů. Máme důkazy, na jejichž základě jsme tuto informaci sdělili veřejnosti," řekl. Další podrobnosti zatím neuvedl.

O co v kauze jde? Existuje podezření, že kosovští Albánci během válečného konfliktu v letech 1998 a 1999 unášeli tamní Srby. Vraždili je, brali jim ledviny, játra či srdce. Tyto důležité orgány pak za velké peníze prodávali na Západ. - čtěte Orgány zavražděných Srbů si prý koupil i bohatý Švýcar a Němec

Údajně zemřely stovky lidí

Informace se poprvé objevila loni v dubnu v knize pamětí Carly del Ponteové, bývalé hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu.

Kosovo vinu popírá

Kosovská policie popřela, že by se oběťmi údajného nelegálního odebírání orgánů stali čeští občané. Řekl to šéf oddělení pro zahraniční vztahy kosovské policie Veton Elshani. České ministerstvo zahraničí čeká na oficiální sdělení kosovských úřadů.

"Nemáme žádné informace, že by se oběťmi obchodů s orgány stali Češi," řekl Elshani. Podle něj kosovská policie celou záležitost prošetřuje. Doposud však prý nezjistila, že by k únosům lidí a následným nelegálním odběrům v Kosovu vůbec docházelo. Odhalen byl případ jistého Turka, který ze své vůle a za peníze prodal ledvinu do Izraele, dodal Elshani.

Del Ponteová se odvolala na přímé svědky, podle nichž takto zemřely až tři stovky lidí, možná i víc. Většinou prý šlo právě o Srby, ale mezi unesenými byli i Rusové a "další Slované". Obchod podle del Ponteové organizovali vysocí bojovníci Kosovské osvobozenecké armády, obávané gerily. A dost možná s nimi spolupracovala i albánská tajná služba.

Kniha okamžitě vzbudila obrovské pozdvižení. Kosovo v té době bylo jen dva měsíce nezávislým státem, od Srbska se odtrhlo v únoru 2008. Bělehrad požádal o důkladné vyšetření celé věci, Albánci naopak nařčení odmítli jako nesmysl.

Letos se pak kauzou začala zabývat Rada Evropy, její vyšetřovací tým vede Švýcar Dick Marty.

O tom, že by se oběťmi obchodu stali i Češi, naše ministerstvo zahraničí informaci nemá. "Na český zastupitelský úřad v Prištině se za celou dobu jeho existence v této věci nikdo neobrátil," řekl MF DNES mluvčí ministerstva Milan Řepka.

Jenže Česko má v Kosovu zastoupení až od roku 2006. Nejdříve tam fungovala takzvaná styčná kancelář a poté, co Kosovo vyhlásilo nezávislost a Česko tento krok uznalo, byl loni v červenci otevřen zastupitelský úřad. Obchodování s lidskými orgány se však podle srbských úřadů odehrávalo o sedm let dříve.

Kdo v Kosovu zemřel?

Důležitou otázkou samozřejmě je: pokud opravdu zahynuli Češi, co byli zač? Vojáci ani policisté ne, ti se v Kosovu neztratili. Mohli by to být například nájemní žoldáci, kteří tam byli nelegálně. Nebo pohřešovaní lidé, o kterých není jasné, kde se ztratili.

Česká policie zatím moc informací nemá. "Zatím nevíme o tom, že by nás kosovská policie požádala o nějakou spolupráci, ale není vyloučeno, že žádost je teprve na cestě. Je ale možné, že půjde o těla tří Čechů, kteří se ztratili v roce 2001 v Albánii. Tamní policii už jsme posílali jejich dentální karty a vzorky DNA. Pokud by to byli oni, policie by je mohla snadno identifikovat," řekla MF DNES mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Policejní mluvčí má patrně na mysli Jana a Michala Pavelkovy a jejich kamarádku Lenku Tučkovou. Ano, všichni zmizeli u Skadaru na severu Albánie. Jenže tato verze nesedí, neboť mladí Češi se ztratili až v roce 2001. Navíc v Albánii, nikoli Kosovu. Jde tedy o naprosté zmatení informací?

Oběťmi nebyli jen Srbové a Češi, ale i Rusové

Vyšetřovatel Vladimir Vukčevič, se kterým vedl rozhovor srbský list Blic, rovněž uvedl, že mezi oběťmi obchodu s orgány mělo být i několik ruských občanů. Ani v jejich případě Vukčevič neuvedl žádné podrobnosti. V Bělehradě je obchod se "srbskými orgány" velkým tématem.

"Ta kauza se táhne více než dva roky, přesto je stále na předních stranách novin. Lidé vědí, že tyhle zločiny nebyl nikdo ochoten prošetřovat," řekl MF DNES Nenad Jačimovič ze zmíněného listu Blic.
Reportér však podotkl, že podle jejich zjištění vyšetřovatelé přímý důkaz o tom, že by zemřeli Češi, nemají. "Jde jen o indicie," dodal.

Případ rezonuje i proto, že Srbové považují Kosovo za kolébku vlastní státnosti. Jeho ztrátu proto nesli těžce nejen skalní nacionalisté, ale i jinak vcelku demokratičtí politici.

A kolik kosovských Srbů bělehradští vyšetřovatelé vlastně postrádají? Koncem 90. let minulého století údajně zmizelo možná až půl tisíce kosovských Srbů.

Jenže vyšetřovatelé prý navíc před časem získali důkazy o tom, že nejméně deset zmizelých se stalo oběťmi mezinárodního obchodu s lidskými orgány. A Bělehrad naznačuje, že toto číslo není konečné.

Jak měl byznys probíhat? Kosovští povstalci zajaté Srby odváželi na sever Albánie. Tam vybrali ty mladé a zdravé, které usmrtili, a jejich nepoškozené orgány prodali překupníkům. Operováni byli v provizorních "orgánových" nemocnicích, které však podle jiných zdrojů nebyly jen v Albánii, ale i v Kosovu.

Jejich těla posléze měla být pohřbena do masových hrobů.

"Ať je pravda kdekoli, pohřešujeme tři až pět stovek lidí. A ti, kdo se pokoušejí dosáhnout spravedlnosti, na to nesmějí zapomínat," prohlásil před časem mluvčí srbských vyšetřovatelů Bruno Vekarič.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

Londýn požádá o odklad brexitu ještě před summitem EU

Demonstrace odpůrců brexitu v Londýně (14. března 2019)

Zástupce britské vlády Kwasi Kwarteng v parlamentu oznámil, že Londýn požádá Evropskou unii o odklad brexitu ještě před...

Facebook smazal 1,5 milionu videí střelby ze Zélandu během prvních 24 hodin

Záchranáři odvážejí jednoho ze zraněných po střelbě v novozélandském...

Sociální síť Facebook odstranila více než jeden a půl milionu kopií videa z teroristického útoku na Novém Zélandu, a to...

Spor demokratů o impeachment. Většina chce počkat, zda Trump prohraje volby

Americký prezident Donald Trump navštívil Vietnam. (27. února 2019)

Vrcholící šetření speciálního vyšetřovatele Roberta Muellera, které zkoumá nekalé ovlivnění amerických prezidentských...

Najdete na iDNES.cz