Vrah na Zélandu není šílený, jeho cíl se asi splní, míní muslimský expert

  14:10aktualizováno  14:10
Střelce v mešitách v novozélandském Christchurch není správné shazovat jako šílence. Chtěl zostřit polarizaci ve společnosti, což se zřejmě vlivem různých věcí stane. Rozpoznal také problémy vedoucí k radikalizaci, uvedl americký analytik Shadi Hamid, který se označil za muslima.

„Jako muslima žijícího v západní demokracii, která se zdá být čím dál více v rozporu sama se sebou, se mě osobně dotýká, co vrah udělal. Snažím se však oddělit své pocity a předtuchy… od analýzy toho, co se stalo,“ napsal Hamid v názorovém článku v americkém magazínu Foreign Policy

Fotogalerie

Hamid střelce nejmenuje, patrně aby nepodporoval jeho známost. Upozornil, že neuvede odkaz na jeho 74stránkový manifest, ač z něj cituje. Zřejmě nechce text šířit. Odborníci a vládní úředníci by jej ale podle Hamida měli pozorně prostudovat. Podobně jako to dělali u videí a prohlášení teroristického Islámského státu. 

Hamid je totiž přesvědčen, že pokud chceme předcházet podobným hrůzám, musíme se i pokusit porozumět myšlenkovému světu pachatelů. A tomuto úsilí nepomůže, když je (hned) označíme za vyšinuté jedince. 

„Nebyl „šílený“. Přemýšlel poměrně jasně o tom, proč udělal co udělal a čeho tím doufá dosáhnout,“ tvrdí Hamid o vrahovi z města Christchurch. 

„Argumenty a motivace uvedené v (střelcově) dokumentu je třeba brát vážně a ne pouze odmítnout jako blouznění fanatika. To je jediný způsob, jak se vyrovnat s vážností toho, co se stalo a jak čelit hrozbě, která s námi bude další desetiletí,“ míní Hamid. 

Teror jako urychlení Dějin aneb „úpadek je nevyhnutelný“

„Střelec chce povzbudit a zhoršit radikalizaci a věří, že jeho zabíjení a další podobné činy mají potenciál vehnat zbytek společnosti do zmatku a nesoudržnosti. To je přesně účel terorismu: donutit cílovou zemi nebo populaci chovat se tak, jak by se jinak nechovala,“ napsal Hamid. 

Pohled na migranty v Evropě mě rozzuřil, napsal střelec z Nového Zélandu

„Cílem těchto nových radikálů je „vyostřit rozpory“ a usnadnit úpadek, který je podle nich nevyhnutelný,“ doplnil. 

Podle Hamida střelec napsal, že útok provedl proto, aby „dodal podnět kyvadlovým výkyvům dějin, další destabilizaci a polarizaci západní společnosti“. Hamid se domnívá, že polarizace již probíhá a ještě se prohloubí. 

„Myslím, že polarizace se pravděpodobně zintenzivní, což je výsledek, ve který střelec doufal. To je to, co chce a nakonec to může mít, ale modlím se, abychom tomu dokázali vzdorovat. Takový odpor však bude vyžadovat druh reakce, pro kterou jsme se alespoň dosud ukázali špatně vybaveni,“ poznamenal. 

Hamid vraha řadí k široké a ne zcela homogenní skupině bělošských nacionalistů. Tvrdí, že je třeba zaujmout diferencovanější přístup k jejich výtkám. Z nich máme odmítnout ty, které jsou hloupé a pracují s představou spiknutí. Jasně odmítnout ale nedoporučuje stížnosti, v nichž se zrcadlí skutečné problémy. 

Vraha muslimů bavily PC hry, bál se žen. K masakru vedla prohra Le Penové

Hamid uvedl, že střelec ve svém manifestu zmiňuje sedm faktorů, které přispívají k radikalizaci. „Nejen, že některé z nich nejsou nepravdivé, ale pravděpodobně by na nich také byla shoda napříč politickým spektrem,“ dodal Hamid. Doplnil, že střelcem správně identifikovanými faktory jsou „ztráta práv pracujících,“ „kolaps křesťanství“ a „zhoršování životního prostředí“.

Tyto tři problémy už pravděpodobnost radikalizace zvýšily a stejně budou asi působit i v budoucnu, míní Hamid. Nijak se ale nevyjádřil k otázce (muslimské) imigrace, přestože ta střelci v Christchurch i dalším pravicovým radikálům vadí neskonale víc než například ekologický úpadek. 

Střelec z mešity není Wilders či Le Penová

Hamid podporuje silnou reakci na útok v Christchurch. Zároveň ale poukazuje na problematičnost některých kritik bělošských nacionalistů, mezi které bývají někdy řazeni i mnozí členové Republikánské strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Bělošský nacionalismus není žádná rostoucí hrozba, prohlásil Trump

Hamid nesouzní s implicitním či explicitním voláním, aby se k bělošským nacionalistům přistupovalo stejně jako k islámským extremistům, tj. jako k „nepřátelské vnější síle, která musí být zničena“. 

Už proto ne, že příliš tvrdý postoj a soustředěnost na bezpečnostní aspekty problému komplikovaly i válku proti teroru džihádistů, míní Hamid. Podle něj lidé, kteří kritizovali excesy této války mají být ochotní kritizovat i potenciální excesy možného nového boje proti bělošským nacionalistům. 

Hamid zejména zrazuje před tím, aby se v každém sympatizantovi nacionalismu viděla bezpečnostní hrozba. Nepovažuje za správné házet do jednoho pytle střelce z Christchurch a pravicové populisty třeba v Evropě. 

Erdogan otočil. Chválí novozélandskou premiérku za reakci na útok na mešity

Dále nevidí řešení v tom, že se diskvalifikuje jakýkoliv etnonacionalismus, tedy pojetí národa jako etnicky založeného společenství. Takovýto paušální odsudek podle něj požadují někteří příznivci levice i část těch na pravici, kteří jsou odpůrci Trumpa. 

Jako příklad vykročení na scestí zmiňuje názorový článek liberálního deníku The Washington Post, ve kterém novinář Khaled Diab směšuje pojmy „bělošský nacionalista“, „nadřazenost (nadvláda) bělochů“, „krajní pravice“ a „křesťanská krajní pravice“. 

Terorismus jako extrémní reakce na reálné problémy?

Hamid připomíná, že během války Západu proti džihadistům mnozí oprávněně vybízeli, aby se západní činitelé šířeji zamýšleli nad politickými a sociálními křivdami, které zvyšovaly pravděpodobnost násilí. Jinak řečeno: k radikalizaci přispívají skutečné problémy, třebaže bývají jednostranně a účelově podávány či zveličovány. 

Australský senátor vidí příčinu masakru na Zélandu v imigraci. Čelí kritice

„Některé ze stížností, které Usáma bin Ládin a jeho společníci zmiňovali, byť jakkoliv cynicky – izraelsko-palestinský konflikt, podpora USA pro diktátory a ochromující (americké) sankce vůči Iráčanům – se nestaly nelegitimními pouze proto, že byly vysloveny teroristou,“ napsal Hamid. 

Dodal, že islamistickým skupinám jako Al-Káida přihrálo sympatie či přímo podporu právě to, že upozorňovali i na témata, která jako bolavá vnímali také mnozí obyčejní Arabové a muslimové. 

Hamid je odborníkem na islám a Blízký východ. Působí v renomovaném washingtonském think tanku Brookings Institution. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Džihádista Jack přišel o britské občanství, zůstane v syrském vězení

Rodiče Jacka Lettse, kterému dali Britové přezdívku „Džihádistai Jack“,...

Britské úřady zbavily občanství Jacka Lettse, který v roce 2014 v 18 letech odešel do Sýrie, aby tam bojoval v řadách...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Paleocén byl zlatý věk obřích tučňáků. Na Zélandu žil druh velký jako člověk

Na Novém Zélandu žil asi před 60 miliony let tučňák, který měl na výšku zhruba...

Na Novém Zélandu žil asi před 60 miliony let tučňák, který měl na výšku zhruba 1,6 metru a vážil až 80 kilogramů....

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK - DIAGNOSTIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz