Poručí i zvířatům. Rusové cvičí velryby k útokům na naše lodě, míní Norové

  16:54aktualizováno  16:54
Norské rybáře napadla velryba, o níž se domnívají, že ji Rusové podrobili armádnímu výcviku. K vojenským účelům zkouší Moskva zneužít i delfíny a tuleně, a to v rámci mnohostranné snahy o nadvládu v Arktidě. Vztahy mezi Norskem a Ruskem se dlouhodobě zhoršují, naposledy kvůli manévrům NATO v Norsku a norské špionáži.

Kolem norských rybářů kroužila velryba s popruhem, kterou patrně Rusové cvičili pro bojové účely (29.4.2019) | foto: Reuters

Na narušení svých aktivit si minulý týden stěžovali rybáři lovící ve vodách u vesnice Ingøy na severu Norska poblíž ledového oceánu. Rybář Joar Hesten řekl, že jejich lodě vyhledávala bílá velryba, která se snažila z plavidel vytahovat provazy. 

Fotogalerie

Kromě zvláštního chování vyvolávala běluha podezření i umělým popruhem na sobě. Ten vypadal, že je určen pro kameru nebo zbraň, napsal britský deník The Guardian. Popruh, který se podařilo velrybě sundat, skrýval nápis „vybavení Petrohradu“. 

Norští odborníci se domnívají, že sousední Rusko zahrnulo zvíře do vojenského výcviku, který zneužívá vodní savce k bojovým úkolům. Rybáři nicméně uvedli, že běluha byla velmi krotká. Podle nich působila dojmem, že je zvyklá na lidi. 

Audun Rikardsen z Norské arktické univerzity (UiT) připomněl, že ruští podnikavci chovali v zajetí až stovku velryb, které chtěli prodat do Číny. Po mezinárodní kritice se ale ruské úřady rozhodly zvířata osvobodit. Vypuštění kytovci vyhledávají lodě, dodal Rikardsen s tím, že kontaktoval ruské vědce. 

Ti mu prý řekli, že s velrybou s popruhem nemají nic společného. Podle nich za ní stojí s největší pravděpodobností námořnictvo v severoruském přístavu Murmansk, doplnil Rikardsen. Agentura AP spekuluje, že zvíře z vojenské základny uniklo. 

Tuleně lze snáze komandovat

V roce 2017 informovala ruská armádní televize Zvezda, že námořnictvo cvičí velryby, delfíny i tuleně pro bojové nasazení v polárních vodách. Centrem bádání i tréninku byl Výzkumný ústav mořské biologie v Murmansku.

Rusové se na Krymu zmocnili i bojových delfínů. Kytovce čeká nový výcvik

U velryb Rusové zjišťovali, nakolik se hodí pro ochranu přístupů k námořním základnám v Arktidě i pro zabíjení cizinců, kteří se dostanou do jejich rajónu. Delfíny a tuleně cvičili pro nošení nástrojů potápěčů a odhalování torpéd či min. 

Experti v Murmansku označili velryby za nejméně využitelné, také pro jejich větší citlivost na chlad. Tuleni rovněž osvědčili mnohem lepší schopnost zapamatovat si ústní příkazy, poznamenal The Guardian. 

Veřejné vládní údaje ukazují, že ministerstvo obrany koupilo v roce 2016 pět delfínů od moskevského Utrišského delfinária. Za zvířata ve věku tři až pět let zaplatilo v přepočtu 536 000 Kč. Delfíny má dlouhodobě v „arzenálu“ i americké námořnictvo. 

Boj o arktické trasy i suroviny

Rusové v posledních letech znovuotevřeli či zmodernizovali několik bývalých sovětských vojenských základen podél arktického pobřeží. Rusko chce ovládnout Arktidu i obchodně. Šéf Kremlu Vladimir Putin na fóru v Petrohradu představil plán razantního zvýšení přepravy nákladů podél severního pobřeží Ruska. Počítá s novými přístavy i ledoborci. 

Nové přístavy i ledoborce. Rusko chce ovládnout Arktidu obchodně i vojensky

Svou svrchovanost nad částmi Arktidy se ale snaží prosazovat také Norsko, Dánsko, USA a Kanada. Tající polární led totiž vytváří nové příležitosti pro námořní trasy a hledání ropy a zemního plynu.

Loni v říjnu se v Norsku uskutečnilo největší vojenské cvičení NATO od konce studené války. Moskva je přesvědčena, že mířilo proti ní, což připouští i západní experti. 

V prosinci 2017 zatkli v Moskvě norského občana Frodeho Berga. Letos v dubnu jej ruský soud poslal na 14 let do vězení za špionáž. Podle justice sbíral tajné informace o ruských jaderných ponorkách. Berg přiznal, že několikrát posloužil norským tajným službám jako kurýr. O operaci, které se účastnil, ale prý nic nevěděl. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Konzervativci vybírají nástupce Mayové. Zůstávají čtyři kandidáti

Boris Johnson zahájil kampaň za zvolení do čela konzervativců. (12. června 2019)

Poslanci Konzervativní strany pokračovali ve volbě kandidátů na pozici lídra strany. Do dalšího kola postoupili čtyři -...

Černobyl na prodej. Lidé ve velkém nakupují předměty ze sovětské éry

Na internetu je možné zakoupit stejné plynové masky, které používaly vojáci v...

Seriál Černobyl přitáhl celosvětovou pozornost. Na místo jaderné katastrofy proudí davy turistů, uživatelé sociálních...

Spolupráce s V4 je důležitá, ale z hodnot Unie nelze slevit, říká Čaputová

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová poskytla v Bratislavě rozhovor České...

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu vyzdvihla spolupráci Slovenska, Česka, Maďarska a Polska v rámci...

Najdete na iDNES.cz