Kytovec u Norska není první, který „utekl“ ruskému námořnictvu

aktualizováno 
Odkud přesně se vzal krotký kytovec u Norska, stále přesně nevíme. Ale Rusko tento druh údajně v minulosti údajně již pro vojenské účely cvičilo.

Kolem norských rybářů kroužila velryba s popruhem, kterou patrně Rusové cvičili pro bojové účely (26.4.2019) | foto: AP

Jak již asi víte, u norských břehů natočili 26. dubna rybáři běluhu severní s nezvyklým postrojem. V brzké době se téměř jistě nedočkáme potvrzení, ale v tuto chvíli se zdá skutečně nejpravděpodobnějším vysvětlením, že šlo o zvíře vycvičené pro potřeby ruského námořnictva. Není to vlastně ani nic překvapivého; podobné případy už z minulosti známe.

Běluhy se nechají poměrně snadno cvičit a podle některých mořských biologů je práce s nimi i jednodušší než s delfíny. Jsou totiž klidnější a lépe snášejí stres. Možná proto, že se ve svém přirozeném prostředí pohybuje často pod ledem, což je „disciplína“, která vyžaduje klidný a soustředěný přístup.

Jde také o velmi schopné plavce, kteří se potápí do hloubek i přes tisíc metrů. Mimochodem, mají i všestrannější zvukový projev než delfíni (byť to asi vojáci neocení) a známe případ zvířete, které se naučilo za odměnu napodobovat lidskou řeč.

Ostatně vhodnost běluh pro vojenské využití ilustruje i to, že americké námořnictvo s jejich výcvikem také experimentovalo. Nakonec přešlo k delfínům a byť oficiálně tento krok nikdy nebyl zdůvodněn, podle odhadu některých biologů v tom hrála roli poloha amerických výcvikových center (na Havaji a v Kalifornii), kde je voda teplejší, než je pro běluhy vhodnější. Nakonec se rozhodlo i pro trénink tuleňů.

Popruh, který norští rybáři sundali z velryby, kterou patrně Rusové cvičili pro...

Popruh, který norští rybáři sundali z velryby, kterou patrně Rusové cvičili pro bojové účely (26.4.2019)

Ruské námořnictvo má velkou část základen v chladnějších vodách, kde se běluhám daří lépe. Z tohoto důvodu by tedy bylo pochopitelné, pokud se rozhodlo vycvičit pro své účely kytovce zvyklé na severní moře a oceány.

Turecký zběh

Detaily sovětských a ruských programů výcviku mořských kytovců jsou stále nejasné, ale podle některých svědectví probíhal, a to ještě v 90. letech. Kanadský odborník na běluhy Pierre Béland (profil na Researchgate) pro server Livescience vzpomínal, jak se mu v té době ozvali zástupci tureckých úřadů, kteří se chtěli zeptat, zda je normální, aby se běluhy vyskytovaly i v Černém moři.

Není, tak Béland do Turecka odcestoval, aby se na zvíře podíval. Stejně jako v letošním případu z Norska šlo o krotké zvíře, které se nebálo lidí a nechalo se pohladit. Béland také tvrdí, že zvíře mělo zcela viditelně upilované zuby. „Odhadovali jsme, že to bylo proto, aby mohlo do tlamy vzít větší předmět, třeba magnetickou nálož,“ spekuluje Kanaďan.

Zvíře se podle informací, které prosákly neoficiální cestou z Ruska, dostalo na svobodu po bouřce, která poničila sítě na základně, kde mělo svůj trvalý domov. V tureckých vodách se pohybovalo prý pouze krátce. V mezinárodních vodách u Turecka tehdy údajně zakotvila ruská loď a Béland se domnívá, že na ní bylo někdo z cvičitelů, komu se podařilo zvíře nakonec přesvědčit, aby se vrátilo zpět. Za rok se běluha u tureckých břehů objevila údajně znovu, poté se znovu objevila ruská loď a od té doby již zvíře spatřeno nebylo.

K čemu jsou?

Vojenská hodnota běluh i dalších zvířat je podle všeho marginální. V americkém námořnictvu se s kytovci experimentovalo především proto, že mohli sloužit jako skvělá ostraha.

Demonstrovat to měla ukázka, kterou uspořádalo v roce 2011 americké námořnictvo. Lidský potápěč se měl pokusit proklouznout do přístavu hlídaného delfíny a tuleni s atrapou nálože, ale byl velmi rychle odhalen. Zvířatům se navíc podařilo mu na končetinu nasadit smyčku a odtáhnout ho k jejich cvičitelům.

To je ovšem skutečně velmi nezvyklý scénář. Ještě větší zájem měli vojáci údajně o výcvik zvířat k hledání min a dalších nástrah. Sonar kytovců je v mnoha ohledech citlivější než lidské přístroje a zvířata při pokusech dokázala například spolehlivě najít miny skryté pod zhruba půlmetrovou vrstva bahna na dně.

Tuleni samozřejmě schopnost echolokace nemají, přesto je americké námořnictvo používá k hledání tréninkového slepého střeliva v moři. Pod vodou se totiž nejen pohybují, ale také vidí daleko lépe než lidé.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Za hodinu zničili 30 lokomotiv. Střílel na ně kanón ze zpožděného vlaku

Letoun P-38 Ligthning ze sestavy 14. stíhací skupiny

Ten den byl pro americké piloty nadmíru úspěšný. Nepříteli za jeden den vyřadili z provozu 84 lokomotiv. Při útoku...

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Místo rakví vyráběli pro armádu piana. Vojákům USA je shazovali na padáku

Slavná firma Steinway a synové měla během války zákaz výroby pian. Vypořádala...

Slavná firma Steinway a synové měla během války zákaz výroby pian. Vypořádala se s tím velmi prakticky. Nejprve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz