Nicholas Winton: Anglický makléř, který desítky let tajil své hrdinství

  17:04aktualizováno  17:04
Nicholas Winton odjel na sklonku roku 1938 do Československa, aby zachránil stovky dětí ohrožených nacisty. O jeho hrdinském činu dlouhá léta nikdo netušil, zjistila to náhodou až jeho manželka, když vyklízela půdu. Sám Winton jakékoliv zásluhy vždy odmítal.

Winton se narodil v roce 1909 v Londýně jako Chaim Werterheimer. Jeho rodiče byli Židé, kteří dva roky před jeho narozením kvůli rostoucím antisemitským náladám v Německu emigrovali do Británie. V nové vlasti si změnili jméno na Wintonovi a přestoupili ke křesťanství, aby se lépe asimilovali.

Také svého syna nechali pokřtít. Chtěli z něho mít bankéře a mladý Nicholas jejich přání vyslyšel. Po škole sbíral zkušenosti v Hamburku i v Berlíně, ve Francii získal licenci pro vysněnou kariéru v některém z významných bankovních domů.

Fotogalerie

Na sklonku roku 1938 Nicholas Winton pracoval jako makléř na londýnské burze a neměl se vůbec špatně. Bylo mu devětadvacet let, vydělával dost peněz, měl pilotní průkaz a závodně šermoval. Po Vánocích chtěl odjet na lyže do Švýcarska. Ve chvíli, kdy se chystal na cestu, zazvonil telefon. Hovor od jeho přítele Martina Blakea, který pobýval v Praze, změnil celý jeho život.

Angličan z Václavského náměstí

Československo tři měsíce před tím přišlo v Mnichově o Sudety a vláda druhé republiky pod tlakem Německa přijímala antisemitská opatření. Martin Blake pobýval v Praze jako člen Britského výboru pro uprchlíky z Československu, který pomáhal lidem ohrožených nacistickým režimem, a Wintona požádal o pomoc.

Wintonova rodina

Mezi dětmi, které Winton zachránil, byl například bratr rabína Karola Sidona Julius, sestřenice bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové Dagmar Šímová, známá britská pediatrička Renata Laxová, kanadský novinář Joe schlesinger nebo filmový režisér Karel Reisz. Wintonova rodina, jak se nazývají zachránění lidé a jejich potomci, má dnes více než 5 000 členů.

Úspěšný makléř proto odložil lyže do kouta a vydal se do Prahy. V hotelu Šroubek na Václavském náměstí, odkud britská organizace úřadovala, se zaměřil na záchranu dětí. Winton tušil, že nacisté dříve či později obsadí i zbytek Československa a příliš času mu tak nezbývá.

Během pár týdnů sehnal od židovských a křesťanských organizací peníze na vlaky, kterými ohrožené děti posílal do Británie. Při přípravě záchranné operace musel překonat mnohé byrokratické překážky. Od Němců musel pro své "klienty" sehnat povolení k průjezdu, od Britů povolení ke vstupu do země. Pro každé dítě bylo sehnat padesátilibrovou kauci a pěstounskou rodinu.

Zvěst o "Angličanovi z Václavského náměstí" se rychle rozšířila a na Wintona se začala obracet řada českých židovských rodin, aby z dosahu nacistů zachránil i jejich děti. "Bylo to nesnesitelné. Všichni si mysleli, že právě jejich případ má přednost," vzpomínal po letech Winton.

První vlak odjel 14. března 1939, den před tím, než zbytek českého území obsadil wehrmacht. Poslední, osmý vlak odcestoval 2. srpna 1939. Celkem se podařilo dostat do bezpečí 669 dětí, z nichž většina byla židovského původu.

Wintonovými vlaky ale odjely také děti komunistů, spisovatelů a dalších lidí, které Hitlerův režim považoval za své nepřátele. Sám Winton z Československa odjel dva měsíce před vpádem německých vojsk.

"Dělal jsem jen to, co bylo potřeba"

K vůbec největšímu transportu, který Winton naplánoval na 3. září 1939, nikdy nedošlo. 1. září 1939 vypukla 2. světová válka. Většina z 251 dětí, které měly vlakem odjet, později zahynula v nacistických vyhlazovacích táborech. „Kdyby ten vlak odjel o den dříve, mohl by dorazit do cíle,“ litoval po letech Winton, který tragický osud dětí z vlaku označil za jednu z nejsmutnějších věcí svého života.

Po válce Winton zakládal domovy důchodců a pomáhal ústavům pro mentálně postižené. O záchraně českých dětí mlčel celých padesát let, až na konci osmdesátých let jeho žena Greta při vyklízení půdy našla kufřík se jmény zachráněných dětí a dopisy jejich rodičům. Historička Elizabeth Maxwelová pak v televizním pořadu BBC zorganizovala Wintonovo setkání se zachráněnými dětmi. Emotivní záběry dojaly celý svět.

Média Wintonovi dala přezdívku "Britský Schindler", on ale veškeré zásluhy odmítal. "Já jsme přece dělal jen to, co bylo potřeba. K tomu člověk nemusí být hrdina. A ani mi nic nehrozilo. Tehdy byl přece ještě mír," řekl reportérovi MF DNES při oslavě svých stých narozenin.

Faktem je, že na organizaci tzv. kindertransportů se kromě Wintona podílelo mnoho lidí, jejichž jména dnes prakticky nikdo nezná. Patřili mezi ně například Doreen Warrinerová a Trevor Chadwick, dále Bill Barazetti, Beatrice Wellingtonová a Josephine Pikeová a řada dalších britských lidskoprávních aktivistů, kteří se z valné většiny hlásili k levici.

Winton byl za své činy povýšen do rytířského stavu a Václav Havel mu v roce 1998 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka. V roce 2014 dostal od Miloše Zemana nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva.

Čeští studenti ho navrhli na Nobelovu cenu za mír a slovenský režisér Matej Mináč jeho činy připomněl několika filmy. V září 2009 byl z Prahy do Londýna vypraven zvláštní vlak, který Wintonův čin opět připomněl světu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Sexuální zneužívání u anglikánů. Obvinění přibylo za dva roky o polovinu

Arcibiskup z Canterbury Justin Welby ukazuje dětem novou vzdělávací aplikaci....

Počet obvinění a obav spojených s různým zneužíváním v anglikánské církvi vzrostl mezi lety 2015 a 2017 téměř o...

Praha jako centrum umělé inteligence. Jsme nejlepší kandidáti, řekl Babiš

Český premiér Andrej Babiš vystoupil 25. června 2019 v Drážďanech na Evropském...

Výzkum umělé inteligence je klíčový pro rozvoj české ekonomiky a Praha se hodí jako sídlo pro evropské centrum, které...

Psi vítáni, židé nikoli. Turek v Belgii unikl trestu, stačilo si počkat

Židovská čtvrť v belgických Antverpách.

Belgický prokurátor na začátku června stáhl trestní oznámení na tureckého majitele kavárny, který do ní před pěti lety...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz