Alžírský prezident se bojí revolučního viru a slibuje politické reformy

  12:05aktualizováno  12:05
Arabští autokraté se třesou před revoluční nákazou šířící se z Tuniska a Egypta. Alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika slibuje zrušení dlouholetého stavu nouze, povolení demonstrací mimo hlavní město a rovný přístup do státních médií pro všechny politické strany.

Střety protivládních demonstrantů s alžírskou policií (22. ledna 2011) | foto: Profimedia.cz

Buteflika na čtvrteční schůzce se svými ministry slíbil, že do státem kontrolovaných médií by měly mít napříště přístup všechny politické strany. Všechny by prý měly dostat stejný vysílací čas.

Protestní pochody lidí nespokojených s režimem podle jeho slov budou povoleny všude kromě hlavního města. Buteflika zdůraznil, že metropole je v tomto směru výjimkou "z pochopitelných důvodů". Určitě to ale prý není proto, aby se nějak potírala jakákoli forma vyjadřování názorů.

Alžírské nepokoje

Ani Alžírsku se v posledních dnech nevyhnuly masové nepokoje, které vyvolalo zvýšení cen potravin. Po srážkách demonstrantů s policií zůstalo v ulicích alžírských měst nejméně pět mrtvých. Zhruba 800 dalších lidí bylo zraněno. Nepokoje se utišily až poté, co vláda minulý týden slíbila, že bude ceny základních potravin dotovat.

Možné zrušení stavu nouze by bylo prvním úspěchem odpůrců vlády, kteří podle agentur našli inspiraci v povstání v Egyptě a v Tunisku. Na 12. února plánují demonstrace v hlavním městě.

Stav nouze v Alžírsku platí už 19 let. Vláda tvrdí, že potřebuje zvláštní pravomoci, aby mohla bojovat proti islamistům napojeným na al-Káidu. Islamistické násilí v posledních letech ale trochu opadlo. Okamžitě to vyvolalo debaty, zda jsou výjimečné pravomoci vlády stále na místě.

Washington Buteflikův příslib přivítal, podle americké diplomacie musí ale následovat konkrétní činy. "Pokud bude stav nouze skutečně zrušen, bude to příznivý krok vpřed," řekl novinářům ve Washingtonu mluvčí amerického ministerstva zahraničí Peter Crowley.

Maročané se bouří jen na Facebooku

Revoluční nálady šířící se arabským světem dochází ohlasu i v Maroku, kterému se protivládní nepokoje zatím vyhýbaly. K protestu na podporu politických reforem vybízí na sociální síti Facebook skupina marockých aktivistů, která má více než tři tisíce sympatizantů. 

Manifestaci "za důstojnost lidu a demokratické reformy" svolává platforma na Facebooku na 20. února. Požaduje přitom ústavní reformy, demisi současné vlády a rozpuštění parlamentu.

"To, že občané mohou svobodně vyjádřit svůj názor, nás nijak neznepokojuje," uvedl ve čtvrtek mluvčí marocké vlády. Protesty však podle něj nesmí poškodit národní zájmy a hodnoty dané ústavou.

Severoafrická země je konstituční monarchií s voleným parlamentem. Monarchovi Muhammadovi VI. ale podle některých kritiků přiznává ústava široké výsady. Podle analytiků Maroku hrozí lidové povstání nejméně ze všech severoafrických zemí.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

USA vyjádřily podporu Hongkongu. Nevměšujte se do našich věcí, zní z Číny

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, kterými podpořila demonstrující v Hongkongu. Ti ve velkoměstě...

V Mexiku zemřelo při přestřelce 15 civilistů, tento týden je již 29 obětí

Při střetu vládních sil se zločineckým gangem v mexickém státě Guerrero zemřelo 15 lidí. Tento týden je to v zemi již...

V Brazílii se zřítil sedmipatrový dům. Pod troskami zahynuli dva lidé

Ve městě Fortaleza v Brazílii se v úterý náhle zřítil sedmipodlažní obytný dům. Místní hasiči a záchranáři z trosek...

Při demonstracích v Katalánsku zadrželi 51 lidí, nejméně 170 je zraněných

Podle španělské vlády bylo při nepokojích od úterý zadrženo 51 lidí a zraněno 72 španělských a katalánských policistů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz