Německo po havárii „zmizelého“ vlaku omezilo pískování kolejí

  8:21aktualizováno  8:21
Němečtí železničáři řeší problémy s "mizením" vlaků z kolejí, které se nedávno objevily i u nás. Oznámili, že po listopadové srážce vlaků v Recklinghausenu výrazně omezují pískování. Vlak boural podobně jako v Moravanech, kde zemřel strojvedoucí. Při havárii v Německu se zranili dva lidé.

Nehoda v Moravanech se 24. listopadu prakticky „opakovala“ v Německu. Foto z Moravan 19. května | foto: HZS Pardubického kraje

"Při rychlostech 25 kilometrů za hodinu a menších je pískování za účelem zvýšení účinnosti brzdění nebo zastavení zásadně zakázáno," píše se v materiálu Spolkového drážního úřadu, který má iDNES.cz k dispozici. Němečtí železničáři ho rozeslali do světa, aby informovali kolegy v ostatních zemích.

Pískování je ovšem povoleno, pokud tím němečtí "mašinfírové" potřebují nutně zabránit například nehodě. O takovém pískování ale musejí vyrozumět staničního výpravčího.

Vlak v Německu zmizel na písku

Událost v Recklinghausenu Ost nápadně připomíná neštěstí, při němž v Moravanech 19. května zemřel český strojvůdce. Koncem listopadu tam narazil vlak do lokomotivy, která kvůli písku na kolejích zmizela dispečerům z monitorů. Kolej pak vypadala jako volná. - více o nehodě v Moravanech čtěte zde

"Písková vrstva zřetelně vytvořila izolační vrstvu mezi kolem a kolejnicí (...) Úsek koleje, ve kterém se lokomotiva nacházela, byl hlášen jako volný," konstatuje obdobně také zpráva německých vyšetřovatelů.

Vyšetřování ukázalo, že podobným způsobem "zmizel" vlak i na nádraží v Duisburgu 16. října. A testy, které němečtí odborníci provedli, potvrdily, že nešlo o náhodu. Při jedné ze čtyř zkoušek se ztratila z monitorů další lokomotiva. Poté, co se rozjela, se na monitorech objevila.

Češi se přou, kdo "za to" mohl

České úřady nedokázaly shodnout, kdo je za podpískování vlaku a oslepení zabezpečovacího zařízení zodpovědný. Ministerstvo dopravy mluvilo pouze o písku na trati, Drážní inspekce tvrdila, že logika staničního zabezpečovacího zařízení neměla vyhodnotit úsek jako prázdný, pokud z něj vlak pouze zmizí, aniž by se objevil na úseku sousedním.

Výrobce zařízení z Moravan, firma AŽD, se hájila, že její výrobek vyhovoval všem normám. Ty totiž s podobnou příčinou nehody nepočítaly. V listopadu AŽD představila nástavbu zařízení, kterou se rozhodla vybavit všechny své systémy. Nyní, pokud vlak z úseku "zmizí", aniž by se objevil na úseku sousedním, dostane operátor systému výstrahu.

Drážní inspekce po nehodě v Moravanech doporučila dovybavení tratí v Česku dalšími bezpečnostními prvky, například systémem "generální stop" pro dálkové zastavení vlaků. Drážnímu úřadu navrhla naléhat na vylepšení pískovačů na lokomotivách, v moravanském případě se totiž otevřený ventil pískovače zasekl, což současné kontrolky neumí signalizovat.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Kim v dopise pozval Trumpa na návštěvu Pchjongjangu

Prezident USA Donald Trump se krátce sešel se severokorejským vůdcem Kim...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un pozval amerického prezidenta Donalda Trumpa na návštěvu Pchjongjangu. O pozvánce...

TÝDEN OBRAZEM: Malá bohyně, psi na surfu a truchlení za mučedníka

MALÁ BOHYNĚ. Malá dívka je oblečená jako bohyně Kumari během festivalU v...

Muslimové slavili svátek, kdy truchlí za zabitého mučedníka, v Kalifornii surfovali psi a v Nepálu oslavovali bohyni...

Víra nebo smrt. Církev je jedinou cestou, jak při odchodu z kartelu nezemřít

Člen gangu MS-13 navštěvuje program ve věznici Chalatenango, který má zločince...

Opustit jihoamerický drogový kartel není nic jednoduchého. Odpadlictví se obvykle trestá smrtí. Gangsteři, kteří chtějí...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz