Mezi migranty jsou tisíce válečných zločinců, německé úřady to moc neřeší

  11:44aktualizováno  11:44
V Německu požádaly o azyl za posledních pět let tisíce nelegálních migrantů, které imigrační úřady podezírají ze spáchání válečných zločinů. Ministerstvo vnitra se však zabývalo jen hrstkou z nich, protože případy nepovažovalo za tak závažné.

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016) | foto: Reuters

Tisíce důkazů svědčících o tom, že o azyl v Německu žádali váleční zločinci, zůstaly podle zprávy německého listu Bild zcela bez odezvy. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) nahlásil Federálnímu úřadu kriminální policie (BKA) a generálnímu prokurátorovi mezi lety 2014 a 2019 více než sedm tisíc případů porušení mezinárodního práva, vyšetřování se jich dočkalo jen 129.

Fotogalerie

Podle německého ministerstva vnitra „zabránil velký počet hlášených případů vyšetření každého z nich“. Nejvíce jich úřady zaznamenaly na vrcholu uprchlické krize mezi lety 2015 a 2016, kdy dostaly doporučení na přezkoumání přibližně 3 800 případů, reálně však prošetřily 28 z nich.

„Důkazy a podněty jsme neignorovali, ale řádně zpracovali, abychom je mohli využít při jakýchkoli probíhajících nebo budoucích vyšetřováních,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Sören Schmidt.

Podle něj potenciální důkazy předložené BAMF nebo jinými orgány automaticky neznamenají, že existují konkrétní informace nezbytné pro zahájení trestního řízení. „Důkazy se se často týkají obecných informací o událostech souvisejících s válkou nebo podezřelých, kteří nebyli nebo nemohou být identifikováni,“ dodal Schmidt.

Podle poslankyně Lindy Teutebergové ze Svobodně demokratické strany, která zasedá ve výboru pro vnitřní záležitosti, by váleční zločinci rozhodně neměli dostat v Německu jakoukoli ochranu. „Mám pochybnosti, jestli vláda tento problém v uplynulých letech patřičně sledovala,“ uvedla pro stanici Deutsche Welle.

Nebudeme zbytečně plýtvat silami, zní z ministerstva vnitra

Podle Schmidta však ministerstvo mezi lety 2015 a 2016 prozkoumalo značný počet nahlášených případů a BKA zahájilo trestní řízení v těch, kde se jasně prokázal trestní čin. „Prioritou byly případy, kde existovaly jasné důkazy. Nebudeme plýtvat prostředky na nedefinované trestní obvinění proti neznámému člověku, který ani nemá bydliště v Německu,“ uvedl Schmidt.

Německo do roku 2022 vynaloží kvůli migraci téměř osmdesát miliard eur

Navzdory těmto tvrzením však BKA vytvořil na svých webových stránkách novou sekci s názvem „oddělení válečných zločinů“, do kterého podle zveřejněných informací přibudou nový zaměstnanci. 

Budou se zabývat právě nahlášenými podezřelými. Německý ministr vnitra Horst Seehofer kvůli zveřejněné kauze požádal o vytvoření zprávy, jak se státní orgány v současnosti zabývají tímto problémem.

Německo umožnilo v roce 2015 vstoupit do země téměř 900 000 nelegálním migrantům, a to v rámci politiky otevřených dveří kancléřky Angely Merkelové. Mnozí z nich prchali před válkou a extrémní chudobou na Blízkém východě, v Asii nebo v Africe. Počty příchozích se rok od roku zmenšují, loni o azyl v Německu požádalo 185 tisíc lidí. 

V roce 2015 přestavěli Němci hangár na ubytovnu pro uprchlíky:

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Kozel zahradníkem. Venezuela je v Radě pro lidská práva, která ji vyšetřuje

Valné shromáždění OSN zvolilo Venezuelu do Rady OSN pro lidská práva. Prezident Venezuely Nicolás Maduro to označil za...

U rýžoviště zlata na Sibiři se protrhla přehrada, 15 lidí zahynulo

Nejméně 15 lidí přišlo v sobotu o život a 14 jich bylo zraněno při protržení přehrady v ruském Krasnojarském kraji....

Naše generace je odpovědná za klimatickou krizi. V Anglii se bouří senioři

Klimatické protesty bývají často spojovány s mladými lidmi. Jejich globální tváří je ostatně šestnáctiletá studentka...

Výbušné příměří v Sýrii. Kurdové a Turecko se obvinili z jeho nedodržování

Turecko a syrští Kurdové se navzájem obvinili z nedodržování příměří na severu Sýrie. Bylo ujednáno ve čtvrtek na 120...

Najdete na iDNES.cz