Běženci čekají v Berlíně na registraci. (1. února 2016)

Běženci čekají v Berlíně na registraci. (1. února 2016) | foto: Reuters

Mezi migranty jsou tisíce válečných zločinců, německé úřady to moc neřeší

  • 366
V Německu požádaly o azyl za posledních pět let tisíce nelegálních migrantů, které imigrační úřady podezírají ze spáchání válečných zločinů. Ministerstvo vnitra se však zabývalo jen hrstkou z nich, protože případy nepovažovalo za tak závažné.

Tisíce důkazů svědčících o tom, že o azyl v Německu žádali váleční zločinci, zůstaly podle zprávy německého listu Bild zcela bez odezvy. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) nahlásil Federálnímu úřadu kriminální policie (BKA) a generálnímu prokurátorovi mezi lety 2014 a 2019 více než sedm tisíc případů porušení mezinárodního práva, vyšetřování se jich dočkalo jen 129.

Podle německého ministerstva vnitra „zabránil velký počet hlášených případů vyšetření každého z nich“. Nejvíce jich úřady zaznamenaly na vrcholu uprchlické krize mezi lety 2015 a 2016, kdy dostaly doporučení na přezkoumání přibližně 3 800 případů, reálně však prošetřily 28 z nich.

„Důkazy a podněty jsme neignorovali, ale řádně zpracovali, abychom je mohli využít při jakýchkoli probíhajících nebo budoucích vyšetřováních,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Sören Schmidt.

Podle něj potenciální důkazy předložené BAMF nebo jinými orgány automaticky neznamenají, že existují konkrétní informace nezbytné pro zahájení trestního řízení. „Důkazy se se často týkají obecných informací o událostech souvisejících s válkou nebo podezřelých, kteří nebyli nebo nemohou být identifikováni,“ dodal Schmidt.

Podle poslankyně Lindy Teutebergové ze Svobodně demokratické strany, která zasedá ve výboru pro vnitřní záležitosti, by váleční zločinci rozhodně neměli dostat v Německu jakoukoli ochranu. „Mám pochybnosti, jestli vláda tento problém v uplynulých letech patřičně sledovala,“ uvedla pro stanici Deutsche Welle.

Nebudeme zbytečně plýtvat silami, zní z ministerstva vnitra

Podle Schmidta však ministerstvo mezi lety 2015 a 2016 prozkoumalo značný počet nahlášených případů a BKA zahájilo trestní řízení v těch, kde se jasně prokázal trestní čin. „Prioritou byly případy, kde existovaly jasné důkazy. Nebudeme plýtvat prostředky na nedefinované trestní obvinění proti neznámému člověku, který ani nemá bydliště v Německu,“ uvedl Schmidt.

Německo do roku 2022 vynaloží kvůli migraci téměř osmdesát miliard eur

Navzdory těmto tvrzením však BKA vytvořil na svých webových stránkách novou sekci s názvem „oddělení válečných zločinů“, do kterého podle zveřejněných informací přibudou nový zaměstnanci. 

Budou se zabývat právě nahlášenými podezřelými. Německý ministr vnitra Horst Seehofer kvůli zveřejněné kauze požádal o vytvoření zprávy, jak se státní orgány v současnosti zabývají tímto problémem.

Německo umožnilo v roce 2015 vstoupit do země téměř 900 000 nelegálním migrantům, a to v rámci politiky otevřených dveří kancléřky Angely Merkelové. Mnozí z nich prchali před válkou a extrémní chudobou na Blízkém východě, v Asii nebo v Africe. Počty příchozích se rok od roku zmenšují, loni o azyl v Německu požádalo 185 tisíc lidí. 

V roce 2015 přestavěli Němci hangár na ubytovnu pro uprchlíky:

4. listopadu 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video