V německém okrese Gütersloh obnovili protikoronavirové restrikce. (22. června...

V německém okrese Gütersloh obnovili protikoronavirové restrikce. (22. června 2020) | foto: Reuters

Znovu do karantény. Stigmatizují nás, tvrdí starosta německého města

  • 14
Obyvatelé dvou německých okrsků jsou naštvaní, že museli znovu do karantény. Na místních jatkách totiž vypukla koronavirová nákaza. Podle starosty zasaženého Güterslohu ostatní Němci obyvatele města stigmatizují a vytvářejí „emocionální hraniční plot“, který zasažené okrsky vyděluje ze zbytku země. „V Berlíně také vypukla místní nákaza koronaviru. Byl Berlín stigmatizován?“ zlobí se Henning Schulz.

Asi 700 000 lidí z okresů Gütersloh a Warendorf zřejmě čekalo, že se po zmírnění opatření proti koronaviru situace vrátí do normálu, otevřenou se obchody a budou moci vycestovat do dalších částí Německa nebo do zahraničí. 

Namísto toho však musejí opět dodržovat přísná karanténní pravidla, kvůli kterým museli provozovatelé zavřít bary, muzea, fitness centra, školy a školky. Platí zákaz setkávání více než maximálně dvou lidí, kteří nejsou členy jedné domácnosti. 

Není proto divu, že mnozí obyvatelé neskrývají rozhořčení. „Jsem frustrovaný a naštvaný,“ řekl listu The Guardian majitel jednoho fitka. „Dodržovali jsme všechna ustanovení, zatímco tahle velká firma, jak se zdá, nic takového neudělala,“ dodal rozhněvaný muž.

Odkazoval na společnost Tönnies, která vlastní největší jatka v Německu, odkud se začala znovu šířit nákaza. Více jak 1 500 zaměstnanců jatek má pozitivní test na koronavirus.

Na Tönnies se od místních snáší kritika, že firma může za rozšíření viru. Předseda vlády vlády Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet chce zkontrolovat, zda společnost neporušila pravidla a nenese tedy zodpovědnost. On sám klade vinu za nákazu společnosti Tönnies.

Stejného názoru je i starosta Güterslohu Henning Schulz. Požaduje konec „netransparentního“ systému dodavatelů a agenturních pracovníků navázaných na Tönnies .

Evropa pokračuje v rozvolňování, německý okres naopak obnovuje restrikce

Jatka se stala ohniskem koronaviru v Německu již dříve. Případy masivního šíření nákazy zaznamenaly i na jatkách v Coesfeldu, Bádensku-Württembersku a v Bavorsku. Velkou část nakažených tvoří přistěhovalci z východní Evropy, kteří za prací do Německa přišli z Rumunska či Bulharska. Podle kritiků pracovali i žili v naprosto nevyhovujících hygienických podmínkách. 

Přenos viru v Güterslohu a Warendorfu je podle úřadů limitovaný a zůstává  omezen převážně na zaměstnance jatek a jejich rodiny či známé. Obyvatelé okresů se přesto setkávají ze strany dalších německých regionů s podezřívavostí.

Dolní Sasko oznámilo „zákaz ubytování“ pro návštěvníky z Güterslohu. Pokud budou přesto chtít přijet, musí se uchýlit do dvoutýdenní karantény. Ostrov Uznojem na pobřeží Baltského moře zase poslal čtrnáct turistů z okresu zpět domů.

Schulz považuje za „neuvěřitelné“, že obyvatelé Güterslohu v sousedním Münsteru musí nosit roušku na veřejných místech. „V Berlíně také vypukla místní nákaza koronaviru. Byl Berlín stigmatizován?“ řekl starosta serveru t-online.de.

Podle serveru jedné ženě v dalším městě neznámý pachatel propíchl gumy auta s poznávací značkou s Güterslohu. Podle Schuzle takové činy vytvářejí „emocionální hraniční plot“, jenž slouží jako účinný „zákaz cestování“. „Nálada je někde mezi smutkem a hněvem,“ popisuje starosta pocity obyvatel.

Podle listu Politico Gütersloh funguje jako svého druhu laboratoř toho, jak Evropa je schopná zvládnout nová ohniska covid-19 poté, co většina států výrazně zmírnila karanténní opatření a otevřela se světu. Jak jsou uzavřené okresy v boji s koronavirem úspěšné, se ukáže 30. června, kdy končí znovuzavedená pravidla. Úřady pak zhodnotí, zda restrikce prodlouží.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video