Německo chce co nejdříve skoncovat se všemi jadernými elektrárnami

  16:04aktualizováno  18:58
Německo chce co nejrychleji skončit s výrobou jaderné energie a investovat do obnovitelných, uhelných a plynových zdrojů, prohlásila kancléřka Angela Merkelová. O termínu odpojení atomových elektráren se bude teprve jednat, podle opozičních sociálních demokratů ale mají být všechny jaderné elektrárny odstaveny nejpozději do roku 2022.

Němci s jadernými elektrárnami končí. | foto: AP

"Všichni chceme opustit jadernou energetiku tak rychle, jak to bude možné, a přejít na zásobování skrze obnovitelné zdroje," řekla kancléřka na tiskové konferenci poté, co o tématu jednala s předsedy vlád spolkových zemí.

Ze schůzky se šéfy zemských vlád vzešel plán, který má podle agentury Reuters šest bodů. Počítá například s úvěrovým programem za pět miliard eur (zhruba 121 miliard Kč), který má podpořit právě rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Odklon od jádra si ale vyžádá i výstavbu nových elektráren na plyn a uhlí.

Němečtí sociální demokraté (SPD), kteří jsou v opozici, požadují návrat k původně dohodnutému termínu odklonu od jaderné energetiky do roku 2022. Předseda vlády spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko Erwin Sellering, který je právě členem SPD, řekl, že nejzazší datum uzavření poslední jaderné elektrárny je právě tento rok.

Podstatnou roli sehrála Fukušima

"Bavili jsme se o plynových a uhelných elektrárnách. Rychlejší odklon od jaderné energetiky povede k tomu, že budeme elektrárny nahrazovat," dodala Merkelová s tím, že omezení jaderné energetiky s sebou rovněž ponese nutnost zvýšit energetickou účinnost jiných zdrojů, které produkují více emisí skleníkových plynů.

Vláda by se balíkem zákonů, který přechod od atomové energie umožní, měla zabývat v červnu. Kancléřka se chce se zemskými premiéry sejít 3. června, o tři dny později chce kancléřka novelu zákona o atomové energii schválit v kabinetu, aby ji 17. června mohla odsouhlasit horní komora německého parlamentu.

V rozhodnutí sehrála podstatnou úlohu katastrofa v Japonsku. Německo už v polovině března vyhlásilo tříměsíční moratorium na prodlužování životnosti atomových elektráren, během něhož měla být prověřena jejich bezpečnost. V sedmi nejstarších blocích, postavených před rokem 1980, měla být do té doby přerušena výroba (více čtěte zde).

Němci už odstavili 19 elektráren

V Německu je v provozu 17 jaderných elektráren, dalších 19 už Němci definitivně odstavili. V loňském roce vyrobily německé jaderné elektrárny asi 27 procent veškeré elektřiny. Rozmach atomové energetiky Německo zažilo po ropných krizích v 70. letech. Vůbec první jaderný reaktor sloužící výrobě elektřiny spustili vědci z Technické univerzity v Mnichově v roce 1957 v Garchingu.

Nedůvěra vůči jaderné energetice mezi německými politiky i veřejností narostla po vážných nehodách jaderných elektráren v americkém Three Mile Island v roce 1979 a ukrajinského Černobylu v roce 1986. Vlády Helmuta Kohla proto v 80. letech už výstavbu dalších jaderných zdrojů nenavrhly. Poslední německá jaderná elektrárna v Neckarwestheimu byla dokončena v roce 1989.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

Kolumbijské úřady vyhodily do povětří opevněný dům Pabla Escobara

Pablo Escobar s rodinou obýval nejvyšší patro této budovy mezi lety 1986 a...

Kolumbijské úřady v pátek srovnaly se zemí Monaco, opevněnou vilu nechvalně proslulého drogového magnáta Pabla...

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

Najdete na iDNES.cz