Přes sto tisíc Němců protestovalo proti válkám i jaderným reaktorům

  19:42aktualizováno  19:42
Více než sto tisíc Němců využilo tradičních velikonočních pochodů nejen k vyjádření touhy po míru, ale také k demonstrování odporu vůči jaderné energetice.

Velikonoční protest proti jádru před německou elektrárnou Biblis | foto: Thomas LohnesAP

Okamžité zastavení reaktorů požadovali protestující Němci přímo u jaderných zařízení, informovala agentura DPA. K upuštění od nukleární energie v zemi při svých velikonočních kázáních vyzývali i někteří biskupové.

Tradice protestů

V Německu se kromě výlučně protijaderných protestů od pátku do Velikonočního pondělí konalo na 80 pochodů, které vedly stovkou měst. Podle organizátorů se ve srovnání s předchozími léty těšily vyšší účasti.

Manifestace se zaměřily mimo jiné proti nasazení sil NATO v Afghánistánu a vojenským zásahům v Libyi. Demonstranti rovněž žádali přijetí uprchlíků z konfliktních oblastí.

Velikonoční pochody se v Německu konají už 50 let. S koncem studené války však zájem o ně polevil.

Demonstrace se konaly před dvanácti jadernými elektrárnami den před 25. výročím černobylské jaderné katastrofy. Podle ekologických organizací se demonstrací proti jádru zúčastnilo dohromady 120 tisíc až 145 tisíc lidí. Lidé podle nich dorazili i kvůli jaderné katastrofě v japonské Fukušimě.

Například v Gronau na severozápadě Německa podle ekologů protestovalo přes 10 tisíc lidí. Požadovali uzavření  tamějšího zařízení na obohacování uranu. K lokalitě plánovaného konečného úložiště vyhořelého jaderného paliva v šachtě Konrad nedaleko Hannoveru přišlo podle protijaderné organizace Ausgestrahlt 11 tisíc lidí.

Policie uvádí střízlivější odhady. Například u jaderné elektrárny Grohnde na severu Německa podle ní nebylo 20 tisíc demonstrantů, ale čtyřikrát méně lidí. Jejich protest dokreslily červené nafukovací balonky a transparenty. U hesenského jaderného zařízení Biblis podle policistů bylo 10 tisíc demonstrantů, aktivisté hovoří o polovinu vyšším čísle.

Rakouský ministr životního prostředí Nikolaus Berlakovich podle agentury AP vyslovil požadavek povinných zátěžových testů evropských jaderných elektráren. Podle něj by měly zohledňovat i riziko zřícení letounů na jaderné elektrárny a teroristické útoky proti nim.

Země EU minulý měsíc souhlasily s provedením zátěžových testů jaderných elektráren na svém území po japonských zkušenostech s tsunami. Vlna poškodila fukušimskou jadernou elektrárnu a vyvolala pochybnosti o bezpečnosti jaderných zařízení.

Německá vláda již dříve uvedla, že je odhodlána uspíšit postupné zastavování jaderných elektráren. K nejhorlivějším odpůrcům jádra v Evropě pak patří tradičně Rakušané.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Církev ničila dokumenty, které usvědčovaly pachatele ze zneužívání dětí

Kardinál Reinhard Marx hovoří na summitu ve Vatikánu o sexuálním zneužívání....

Církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých duchovními,...

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz