Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Nejvyšší soud USA bude rozhodovat o prezidentovi

  16:23
(Spolupracovník iDNES v Kalifornii)- Oficiálním vítězem prezidentských voleb v USA byl vyhlášem republikánský kandidát George Bush. Předstihl svého rivala demokrata Alberta Gora o pohých 537 hlasů na Floridě a tím si zajistil hlasy tamních 25 volitelů. Gore však výsledek zpochybňuje a porážku neuznal. Poslední slovo budou mít tedy soudy.Překvapivé rozhodnutí Nejvyššího soudu Spojených států vložit se do sporu o přepočítávání hlasů floridských voličů, obrátila pozornost veřejnosti k této instituci.Oficiálním vítězem je Bush, Gore se nevzdává - čtěte ZDE.

Jak jedná nejvyšší soud?
Nejvyšší soud USA projednává problémy v uzavřeném zasedání, obvykle v pátek mezi začátkem října a koncem června. Úvodem hovoří předseda, následují vystoupení členů soudu v pořadí od služebně nejstaršího. Diskusi uzavírá hlasování, které naopak postupuje od služebně nejmladšího po předsedu. Rozhoduje většina hlasů. Konečné stanovisko vydává soud písemně, a to ve čtyřech formách:
1) Názor soudu (court opinion) obsahuje výklad většinového stanoviska.
2) Separátní votum (concurring opinion) je stanovisko vypracované soudcem (soudci), který souhlasí s konečným rozhodnutím, nicméně má dílčí námitky k základní argumentaci.
3) Nesouhlasné votum (dissenting opinion) obsahuje názory soudců hlasujících proti názoru většiny.
4) Někdy je oznámení výsledků hlasování stručné a nepodepsané (per curiam).
Ta je už přes dvě stě let konečnou instancí ve sporných soudních rozhodnutích jak jednotlivých států unie, tak federace. Jeho rozhodnutí se stávají právními precedenty.

Nejvyšší soud USA je velmi vybíravý. Zabývá se jen zhruba třemi procenty z několika tisíc případů, jež na jeho adresu každoročně docházejí. Klade důraz na principiální otázky související s výkladem federalní ústavy.

Co bude Nejvyšší soud 1. prosince posuzovat?
Soud vyzval s  týdenním předstihem zástupce táborů obou prezidentských kandidátů, aby se ve svých písemných podáních zaměřili zejména na dvě otázky: 1. Porušil Nejvyšší soud státu Florida Ústavu USA (článek II a ustanovení o řádném soudním procesu), když nařídil tamní státní tajemnici uznat výsledky ručního přepočítávání hlasů a posunout uzávěrku volby? a 2. K jakým důsledkům by vedlo záporné rozhodnutí floridského Nejvyššího soudu ve věci výběru volitelů (podle Zákoníku USA)?

Proč se Nejvyšší soud zabývá volbou prezidenta?
Podle profesora  Georgetownské university ve Washingtonu Neala Katyala nejvyšší odvolací instance nikdy v minulosti do těchto sporů nevstoupila. V pátečním rozhovoru pro CNN Katyal připustil, že se tak mohlo stát ze zvědavosti nebo ve snaze dospět k autoritativnímu rozhodnutí, jež by zastavilo například hrozbu pouličních nepokojů.

Podle ústavního znalce a bývalého vládního právníka Bruce Feina se soud zřejmě rozhodl otázkou zabývat s ohledem na její zásadní povahu. Odmítnutí by se podle něho mohlo vysvětlovat jako snižování významu prezidentské funkce.

Lze očekávat objektivní rozhodnutí?
Jak napsal jeden z bývalých  asistentů Nejvyššího soudu USA v časopise Harvard Law Review: "Právní rozhodnutí v podstatě odrážejí protikladné hodnoty, prezentované omylnými, pragmatickými a občas iracionálními členy soudu. Je to komplexní proces ovlivňovaný lidskými faktory".

I nejvyšší soud zrcadlí politické názory americké populace: někteří soudci jsou převážně konzervativní, jiní liberální, a někteří váhaví. Rozhodnutí v případě prezidentských voleb je v podstatě nepředvídatelné. Lze očekávat, že se soudci soustředí na ústavnost rozhodnutí floridského Nejvyššího soudu, popř. nižších federálních soudů. 

Jak se staví k projednávání Bushova návrhu jeho soupeř Al Gore?
Gorovi právníci okamžitě vydali prohlášení, ve kterém se odvolávají na ústavní zásadu federalismu. Zdůrazňují, že volby se regulují zákony jednotlivých států unie, nikoli zákony federace. "Pouze hrozba nejhrubšího narušení Ústavy USA by mohla vyústit v intervenci federalního soudu". Bushovi zástupci naopak označili celý spor o prezidentství za unikátní případ zásadního obecného významu jak pro národ, tak pro ústavu.

Soudcům nesmí nikdo snížit plat?
Zakladatelé v roce 1787 rozhodli, že soudci mohou sloužit bez časového limitu, a navíc jim nikdo nesmí snížit plat. Je to účelná ochrana proti politickým tlakům. I tito soudci ovšem podléhají ústavnímu ustanovení o impeachmentu. Kongres se zatím zabýval pouze sedmi případy porušení "dobrého chování" ze strany federálních soudců. Impeachment nastal pouze jednou - před 195 lety v případě Samuela Chase. Senát však rozsudek Sněmovny reprezentantů nepotvrdil.
Jak probíhá jednání před Nejvyšším soudem?
Tak jako v každém jiném případě si soud předem vyžádal podrobná písemná podání od obou stran. V pátek úderem desáté hodiny dostane každá strana limitovaný čas na ústní prezentaci hlavních argumentů. Ústřední soudci v této části obvykle kladou doplňující otázky. Před začátkem závěrečných pěti minut se rozsvítí na stolku advokáta bílé světlo. Jakmile se změní v červené, slyšení je u konce. Soud si může vyžádat i další konzultativní stanoviska (amicus curiae), pokud s tím obě zúčastněné strany souhlasí.

Kdo jsou jeho členové?
V roce 1789 začínal Nejvyšší soud se šesti členy. Od  roku 1869 sestavá z osmi přísedících (associate justices) a předsedy (chief justice). Současný soud pracuje pod vedením Williama H. Rehnquista, kterého jmenoval před 29 lety prezident Richard Nixon. Nejstarším  členem je osmdesátiletý Paul Stevens, nejmladším dvaapadesátiletý Clarenece Thomas.
 
Podle Ústavy USA jmenuje členy Nejvyššího soudu prezident po poradě a se souhlasem Senátu. Až na výjimky se prezident rozhoduje mezi příznivci své politické strany. V čele dosavadní historii Spojených státu pouze osmnáct ze 108 jmenovaných soudců patřilo k opozici. Zhruba dvacet procent navržených neprochází senátním sítem.

Přestože se ústava ke kvalifikaci soudců nevyjadřuje, členy Nejvyššího soudu se až do padesátých let stávali téměř výhradně bělošští právníci protestantského vyznání. První ženu, Sandru Day O'Connorovou jmenoval před 19 lety Ronald Reagan, v roce 1993 se k ní připojila Clintonem navržená Ruth Bader Ginsburgova. Clarence Thomas reprezentuje africko- americkou menšinu, před devíti lety ho nominoval George Bush st. Šest členů současného Nejvyššího soudu USA jmenovali republikánští prezidenti, tři z nich demokraté.

Autor:

Proč se v řešení migrace neinspirujeme Austrálií? Jde o menší množství, říká expert

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

Čína zprovoznila revoluční solární elektrárnu. Dokáže proud vyrábět i v noci

Už na konci letošního roku by se měla do provozu dostat první dvouvěžová (twin-tower) solární elektrárna na světě. Nachází se v Číně a ročně zvládne vyrobit až 1,8 miliardy kWh energie. Převratnou...

27. července 2024

Sestřelili jsme 21 ukrajinských dronů, tvrdí Rusko. O útoku chybí podrobnosti

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu sestřelila nad Brjanskou oblastí 21 ukrajinských dronů. Podle ruskojazyčného serveru BBC to uvedlo ruské ministerstvo obrany. Ukrajinské letectvo během noci...

27. července 2024  9:01,  aktualizováno  11:55

Venezuela se opatrně nadechuje. Odpůrci Madura si chtějí volby ohlídat

Venezuelané budou v neděli volit prezidenta. Současný autoritář Nicolás Maduro opět kandiduje a hodlá vyhrát „po dobrém, nebo po zlém“. Proti nenáviděnému vládci však stojí vzácně sjednocená opozice...

27. července 2024  11:40

Izrael v Gaze nařídil další evakuaci humanitární zóny, reaguje na raketové útoky

Izraelská armáda v sobotu nařídila v Pásmu Gazy evakuaci hustě zalidněné oblasti spadající do takzvané humanitární zóny. Armáda v této souvislosti uvedla, že plánuje v Chán Júnisu operaci namířenou...

27. července 2024  11:30

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....