Válka v Izraeli
Sledovat další díly na iDNES.tvNetanjahu promluvil krátce po setkání s Blinkenem, který naléhal na Izrael, aby dočasně přerušil ofenzivu, a zlepšil tak humanitární podmínky v Pásmu Gazy. Izraelský premiér uvedl, že jeho země nepoleví a „odmítá dočasné příměří, které nezahrnuje návrat našich rukojmích“. Podle izraelské armády jich je nejméně 241.
Blinken nicméně potvrdil podporu Spojených států Izraeli. „Stojíme pevně na straně Izraele... ten má právo a povinnost bránit se a zajistit, aby se události ze 7. října už nikdy neopakovaly,“ řekl Blinken s odkazem na útok Hamásu, který si vyžádal na 1 400 obětí. Blinken nicméně také řekl, že záleží na tom, jak „to Izrael dělá“.
Podle ministra je důležité udělat vše pro ochranu civilistů, kteří se ocitli v křížové palbě bojů s Hamásem, a doručit pomoc těm, kteří ji zoufale potřebují. Řekl to na společném brífinku s izraelským prezidentem Jicchakem Herzogem. Ten uvedl, že Izrael dodržuje mezinárodní právo a civilisty před svým bombardování předem varuje.
Podle Herzoga izraelská armáda poslala šest milionů textových zpráv, uskutečnila čtyři miliony telefonátů a do Pásma Gazy shodila na 1,2 milionu varujících letáků. V těchto vzkazech opakovaně vyzývala civilisty, aby se evakuovali na jih Pásma Gazy.
Izraelské ostřelování a od minulého pátku i rozsáhlá pozemní operace se soustředí na sever Pásma Gazy. Izrael však podle BBC i dalších médií ostřeloval opakovaně rovněž jih Pásma.
Šéf americké diplomacie v Tel Avivu před novináři prohlásil, že stále myslí také na rukojmí, která Hamás unesl do Gazy. „Tolik Izraelců, Američanů a lidí dalších národností... je naší povinností udělat vše, abychom je dostali bezpečně zpátky k jejich rodinám,“ řekl Blinken.
Co zmůže diplomacie? Blinken se vrátil od Arabů do Izraele, angažuje se i Putin |
Blinken přiletěl do Tel Avivu v pátek ráno. Je to jeho druhá cesta do oblasti od vypuknutí války Izraele s Hamásem. Poprvé byl v Izraeli 12. října, kdy zahajoval několikadenní cestu po Blízkém východě, kterou pak 16. října opět zakončil v Izraeli. Také tentokrát se chystá i jinam, v sobotu bude jednat v Jordánsku.
Podle AFP i dalších tiskových agentur chtěl Blinken přimět Izrael, aby souhlasil s humanitárními přestávkami v bojích, v nichž by mohla být bezpečně doručena pomoc civilistům. Podotkl také, že je nutné navýšit objem potravin, vody, léků a další pomoci dovážené do Pásma Gazy.
Izrael ve válce |
Podle něj se podařilo „nalézt mechanismus“, který by umožnil dodávky paliva do nemocnic v Gaze, což Izrael dosud odmítá povolit ve snaze zabránit tomu, aby se dostalo do rukou Hamásu. Konkrétní detaily však Blinken nezmínil. O pokroku při jednání o dodávkách paliva v pátek mluvil i zástupce generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Martin Griffiths.
Nejlepší způsob k ukončení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci je podle Blinkena vytvoření palestinského státu. „Je to jediný způsob, jak zaručit trvalou bezpečnost (Izraeli),“ řekl. Podle něj je nutné hnutí Hamás porazit nejen z vojenského hlediska, ale také „lepší vizí do budoucnosti“, kterou může být právě vytvoření samostatného palestinského státu. Na tom se však podle Blinkena musí začít pracovat hned.
Hamás je jako IS, řekl Netanjahu. Vždy budeme při vás, slíbil Blinken![]() |
V Pásmu Gazy na území menším než Praha žije na 2,3 milionu lidí. Od začátku bombardování se jich statisíce přesunuly na jih, kam je poslala izraelská armáda a ujištěním, že tam budou v bezpečí.
Humanitární přestávku v bojích Hamásu s Izraelem žádá i americký prezident Joe Biden, uvedla BBC. „Myslím, že potřebujeme přestávku,“ řekl ve čtvrtek Biden. Mluvčí Bílého domu John Kirby pak jeho slova upřesnil s tím, že humanitární přestávka by byla „dočasná, lokální a zaměřená určitý cíl či cíle – humanitární pomoc dovnitř, lidé ven“. Od 7. října zemřelo podle palestinských úřadů spravovaných Hamásem v Pásmu Gazy 9 227 Palestinců, z toho 3 826 dětí.
Do Izraele přiletěla i japonská ministryně zahraničí Jóko Kamikawaová. Ta na úterní tiskové konferenci uvedla, že za hlavní prioritu považuje nutnost zlepšit humanitární situaci v Pásmu Gazy. Podle japonských médií se očekává, že se také setká s rodinami rukojmích, které Hamás unesl.