Mnohé zbraně v novém balíčku karet už se nacházejí na Ukrajině nebo s nimi ukrajinští vojáci cvičí. U některých zbraní státy NATO teprve zvažují, že je Kyjevu pošlou.
Podle majora Andrewa Harshbargera, mluvčího armádního Velitelství pro trénink a doktrínu, má baliček karet napomoci vojákům „rychle identifikovat nepřátelské vybavení a rozlišit ho od vybavení přátelských sil“.
Karty nemají žádnou zvláštní hierarchii. Na křížové šestce je americký raketový systém HIMARS. Na pikové sedmičce německý protiletadlový systém Gepard. A třeba na srdcové dvojce francouzská houfnice Caesar, uvádí list The New York Times, který má návrhy karet k dispozici
Na většině karet s figurami, které při běžné karetní hře mají největší hodnotu, jsou nicméně takřka výhradně americké systémy. Na srdcové královně je bojové vozidlo Bradley. Tanky Abrams zaujímají pozici křížového krále. A jeden z žolíků je protiletadlový raketomet Stinger.
Vybavení a munice za miliony a miliardy. USA a EU pomáhají dál Ukrajině![]() |
Karty též odhalují zbraně, které Ukrajinci údajně nemají k dispozici a u nichž se vede diskuze, zda je dostanou. Na srdcové osmičce je vyobrazený francouzský hlavní bitevní tank Leclerc, přičemž Paříž stále oficiálně nerozhodla, zda jej na ukrajinské bojiště pošle. A na srdcovém klukovi se skví legendární vrtulník Black Hawk. Ukrajinská vojenská rozvědka v únoru zveřejnila foto svých lidí s helikoptérou za zády. USA ji však oficiálně na Ukrajinu nedodaly.
Podle NYT Pentagon vytiskne karty příští měsíc. Dostanou je vojáci NATO i Ukrajiny.
Idea karetního balíčku se zbraňovými systémy není nová. Vznikla nejpozději za druhé světové války, kdy na kartách byla spojenecká a nepřátelská letadla. V nedávnější minulosti balíčky obsahovaly fotografie čínského, ruského a íránského vojenské vybavení.
Na některých kartách ani nebyly zbraně. Během invaze do Iráku měli američtí vojáci k dipozici balíček o 52 kartách s fotkami nejhledanějších iráckých činitelů. Irácký diktátor Saddám Husajn byl na srdcovém esu.
USA jsou největšími dodavateli vojenské pomoci Ukrajině. Na svých základnách i ukrajinské vojáky cvičí.
Američané oceňují rychlost a iniciativnost, se kterou se ukrajinští vojáci učí používat americké zbraně. Vybraní Ukrajinci na tréninkových kurzech americké základny Fort Sill v Oklahomě byli schopni osvojit si systém protivzdušné obrany Patriot během několika měsíců, i když obvykle trvá rok, než se s ním američtí vojáci naučí.
21. prosince 2022 |