Boj pokračuje, El Comandante! Venezuela dala sbohem Chávezovi

  16:17aktualizováno  20:01
Venezuelané se rozloučili s prezidentem Hugem Chávezem, jenž v úterý zemřel po dvouletém boji s rakovinou. V Caracasu smutnily desítky zahraničních lídrů, třeba kubánský vůdce Raúl Castro nebo běloruský prezident Alexander Lukašenko. Chávezovy ostatky budou nabalzamovány a vystaveny v muzeu.

Jihoamerická ropná velmoc se převlékla do smutečního.  Obřad začal krátce po půl páté odpoledne našeho času, kdy se rozezněly struny symfonického orchestru Simona Bolívara. Hudebníci zahráli venezuelskou národní hymnu a zpěvem je doprovodilo několik ženských a mužských sborů.

Chávez zemřel

Pak se slova ujal viceprezident Nicolás Maduro, který je také horkým kandidátem  v nadcházejících prezidentských volbách. Na rakev zemřelého prezidenta položil repliku meče Símona Bolívara, bojovníka za latinskoamerickou nezávislost z 19. století, k jehož odkazu se Chávez hlásil.

Maduro také oznámil jména významných hostů, kteří na pohřeb přijeli. V průvodu nechyběla kupříkladu argentinská prezidentka Cristina Kirchnerová, ekvádorský prezident Rafael Correa, bolivijský lídr Evo Morales či kubánský vůdce Raúl Castro. Právě na komunistickém ostrově v Karibiku se osmapadesátiletý Chávez léčil, zhoubné onemocnění nad ním však nakonec zvítězilo.

S kontroverzním politikem, jehož někteří vnímali jako lidového hrdinu, zatímco jiní jako sebestředného autoritáře, který zplundroval Venezuelu, se přijeli rozloučit i státníci z větších dálek. Třeba z Íránu už ve čtvrtek dorazil prezident Mahmúd Ahmadínežád, který Cháveze označil za "mučedníka" a "revolučního bojovníka", z Běloruska přijel autoritářský prezident Alexander Lukašenko. Oba muži po dobu několika desítek vteřin drželi u Chávezovy rakve čestnou stráž. Lukašenka doprovodil jeho malý syn.  

Spojené státy americké - největší nepřítel zesnulého socialisty - vyslaly na pohřeb kongresmana Gregora Meekse a bývalého zákonodárce Williama Delahunta. A Španělsko, někdejší koloniální velmoc na jihoamerickém kontinentu, při rozloučení zastupuje korunní princ Filip, kníže asturský.

K rakvi, na níž byla položená venezuelská vlajka, přišla vzdát hold i "zlatá generace" neboli mladí nadějní sportovci, studenti a umělci mnohamilionové země v severní části Jižní Ameriky.

Na pohřbu zazněl i jazyk nepřátel

Při ceremoniálu kromě španělštiny zazněl i "jazyk nepřátel", angličtina. Po místních duchovních Mariovi Morontovi a Romerovi Valerovi se za Cháveze pomodlil i americký baptistický pastor Jesse Jackson. Černošský aktivista v boji za lidská práva z Jižní Karoliny v osmdesátých letech neúspěšně kandidoval na amerického prezidenta.

"Doufám, že se v blízké době zlepší vztahy mezi USA a Venezuelou. Odpustíme si, budeme se snažit o to, abychom pozdvihli toto území. Jsme sousedé, žijeme na jednom kontinentu, hrajeme společně baseball, společně bojujeme proti drogám," řekl Jackson, po němž se slova znovu chopil pohnutý Maduro.

Muž, kterého si Chávez před svou poslední prosincovou operací zvolil za nástupce, přednesl emotivní, zhruba dvacetiminutový projev. Dojemné momenty, kdy se mu v očích leskly slzy, střídaly chvíle frenetického vykřikování "ať žije Chávez" a "boj pokračuje". Na závěr sňal Bolívarův meč z rakve a předal ho Chávezově rodině. Obřad skončil po dvou hodinách.

Viceprezident se potřebuje zviditelnit

Záhy po oznámení Chávezovy smrti svět zaplavila vlna spekulací. Podle některých, kupříkladu těch, jež v pátek zveřejnil španělský list ABC, někdejší podplukovník zemřel na ostrově svobody a do Venezuely byl tajně převezen během úterý. Oficiálně byl Chávez ve své vlasti už skoro tři týdny. Pravda ale je, že od poloviny prosince ho kromě několika vládních vyvolenců nikdo neviděl.

Fotogalerie

Zato teď si ho bude moci prohlédnout takřka každý. Vláda rozhodla, že nechá tělo El Comandanta nabalzamovat. Nejméně celý příští týden bude vystaveno ve vojenském muzeu, které ponese nové jméno Muzeum revoluce. Právě v prostorách muzejní budovy se Chávez v roce 1992 vzdal po nepovedeném puči.

"Bude nabalzamovaný jako Lenin nebo Mao Ce-tung," vysvětlil lidu Nicolás Maduro, který se v pátek ujme osiřelého úřadu po zemřelém Chávezovi. Zemi povede až do voleb, které se musí uskutečnit do třiceti dnů po smrti prezidenta.

Podle ústavy by vládu měl převzít předseda parlamentu, ale chávisté potřebují, aby Maduro byl co nejvíc vidět. Mohlo by se totiž stát, že nástupce Cháveze ve volbách porazí poměrně silný kandidát opozice, guvernér státu Miranda Henrique Capriles Radonski.

Caracas, Venezuela

Caracas, Venezuela

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Berkeley vymýtí v městských vyhláškách genderově nevyvážená slova

Gender

„Ženy mají nárok na přesné názvy. Naše zákony jsou pro všechny a vyhlášky by se tím měli řídit,“ řekl autor návrhu,...

Platit daně je proti Bohu, prohlásili křesťané. U soudu dostali pokutu

A Christian speaker holds a copy of the Bible at Speakers' Corner in Hyde...

Tasmánský nejvyšší soud ve středu řešil kuriózní případ sourozenců, kteří už od roku 2011 neplatí daně. Oba totiž...

Nizozemský soud potvrdil spoluvinu Haagu na masakru muslimů ve Srebrenici

Ostatky obětí masakru ve Srebrenici

Nizozemský stát nese část viny na masakru muslimů v bosenské Srebrenici v roce 1995. Uvedl to nizozemský nejvyšší soud,...

Najdete na iDNES.cz