Zrušení amerických plánů na základny v Česku a Polsku je vítězstvím Kremlu.

Zrušení amerických plánů na základny v Česku a Polsku je vítězstvím Kremlu. | foto: iDNES.cz

Místo zbraněmi chřestí penězi. Bude Česko opět patřit Moskvě?

  • 784
Říká se tomu trochu otřepaně "nová studená válka". Jde v ní stejně jako v té staré o Rusko, střední Evropu a Západ, neválčí se zbraněmi, nýbrž penězi. Tento termín rozšířil britský komentátor prestižního týdeníku The Economist Edward Lucas, který si myslí, že svobodný svět jednou doplatí na to, jak Rusko podceňuje.

V knize, která se stala v Americe bestsellerem, se píše i o Česku. Lucas ho řadí k zemím, proti kterým Rusko zatím nepůjde tanky, ale bude se ho snažit ovládnout hospodářsky.

Komentáře ke zrušení plánů na radar?

- Co dělat nad hrobem radaru? Ani slavit, ani plakat
- Obamovo mnichovanství a "vítězství" českého lidu
- Co si myslí blogeři iDNES.cz

Ke stejnému závěru dospěly i místní tajné služby. V nedávné zprávě zveřejnily, že tu Rusové navyšují počty svých špionů a hledají spojence mezi českými politiky, aby mohli ovládnout strategické podniky a infrastrukturu. "Zpravodajci pod diplomatickým krytím mají trvalý zájem o kontakty s poslanci a jejich asistenty," dodává Jan Šubert, mluvčí BIS.

Lukoil - Šlouf - Dalík..

Podle neoficiálních informací začínají takové vztahy docela nenápadně na recepcích ruské ambasády či na opulentních večírcích spřízněných podnikatelů a končí tím, že se čeští politici stávají de facto a často nevědomky agenty ruského vlivu.

Pravidelným účastníkem podobných akcí je například expremiér Miloš Zeman, velký zastánce Rusů. Ti si dokázali naklonit i jeho nástupce v čele ČSSD Jiřího Paroubka, který nedávno navštívil Vladimira Putina a sliboval mu, že radar nedopustí.

Rusové chválí obamu za zrušení radaru

Ruský prezident Dmitrij MedveděvAmerický prezident Barack Obama včera ustoupil od stavby protiraketové obrany v Česku a Polsku, které byly trnem v oku Moskvě. Nově chtějí USA budovat mobilní štít. Ruský prezident ho včera pochválil a označil jeho rozhodnutí za "zodpovědné".

Další významnou "ruskou spojkou" je Zemanův exporadce Miroslav Šlouf, jehož společnost Slávia Consulting radí významným ruským firmám včetně ambiciózního ropného kolosu Lukoil, který má v Česku velké plány.

Lukoil například sponzoroval ruské vydání knihy Václava Klause Modrá, nikoli zelená planeta a právě přes Šloufa měl přístup i k jinak rusofobnímu expremiérovi Mirku Topolánkovi. Navázal blízké vztahy s jeho přítelem Markem Dalíkem.

Za Topolánkovy vlády se Lukoil bez výběrového řízení stal dodavatelem benzinu na letiště Ruzyně. Nyní usiluje o podíl v České rafinérské.
Proč bychom se Lukoilu měli bát? "Problém je v tom, že Lukoil může hrát podle trochu jiných pravidel. Občas poslouchá toho, koho poslouchat musí," vysvětloval před časem velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Posílí Ne radaru jestřáby v Kremlu?

Co přinese přehodnocení protiraketových plánů USA

Jak Rusové dokážou potrestat země, které jsou na nich energeticky závislé, bylo vidět počátkem letošního roku, kdy uprostřed zimy zastavily Ukrajině dodávky plynu.

Ruská kamufláž

Lukoil není jedinou ruskou společností, která se v Česku nenápadně zabydluje. Rusové měli zájem o ČSA a strategické letiště Ruzyně. Od příštího roku začnou také dodávat do Temelína jaderné palivo a tento týden se ruská státní společnost Atomstrojexport přihlásila do tendru na dostavbu Temelína.

Ne vždy se však dá jednoznačně vyčíst, za jakou společností Rusové stojí. MF DNES například několik týdnů pátrala po tom, komu vlastně patří záhadná firma CEEI, která v Česku staví mezisklad jaderného paliva, na němž závisí výroba elektřiny v temelínské elektrárně. Nakonec zjistila, že ve vedení mateřské společnosti figuruje ruský konzul v Lichtenštejnsku.

Je dobře, že v Česku nebude stát radar americké protiraketové obrany?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 1. října 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 21091

ANO
ANO 13549


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video