Migranti v Calais vtrhli na trajekt. Nasaďte armádu, žádají dopravci

  13:01aktualizováno  13:01
Několik stovek uprchlíků v sobotu vtrhlo do přístavu ve francouzském Calais. Padesáti z nich se podařilo nalodit na jeden z trajektů. Incident doprovázela demonstrace asi dvou tisíc lidí, kteří žádali zlepšení podmínek v uprchlickém táboře. Dopravci nyní vyzývají, aby vláda do Calais nasadila vojáky.

Asi dva tisíce lidí protestovaly v sobotu v Calais kvůli podmínkám, ve kterých žijí migranti v tamním uprchlickém táboře. Někteří z nich si přinesli transparenty s nápisem „Uprchlíci, vítejte“. Kromě Francouzů byli mezi demonstranty i Britové, Belgičané a Italové.

„Jsme tu, abychom vyjádřili solidaritu a odsoudili nečinnost Francie, která nemá vůli zajistit uprchlíkům lepší život,“ řekl italský student Rino podle agentury AFP.

Fotogalerie

Stovky lidí včetně uprchlíků se poté vydaly k přístavu. „Skupina pěti set lidí násilím překonala policejní zátarasy a zamířila k přístavu. 150 lidem se podařilo dostat do oplocené části,“ sdělily francouzské úřady.

Skupina padesáti uprchlíků se následně nalodila na trajekt provozovaný britskou společností P&O, který do Calais připlul z Doveru. Na palubě trajektu bylo ještě několik nákladních aut, pasažéři však ne.

Kvůli nepokojům se přístav na dvě hodiny uzavřel. Trajekty proto vyplouvaly se zpožděním. Policie na místě zatkla 35 lidí včetně 24 migrantů, uvedla stanice BMFTV.

Nasaďte do Calais armádu, vyzývají dopravci

Ředitel britské dopravní asociace Road Haulage Association Richard Burnett incident ostře odsoudil, uvedla stanice BBC. Je podle něj jen otázka času, „než se naše nejhorší obavy stanou skutečností a britský řidič kamionu přijde o život“.

Uprchlická krize

Burnett proto vyzval francouzské úřady, aby do Calais nasadily armádu. Narušení bezpečnosti v přístavu totiž podle něj jasně ukazuje, že v Calais panuje chaos, který se nikdo nesnaží vyřešit. „Je čas, aby úřady uznaly a splnily náš požadavek na nasazení francouzské armády k ochraně přístavu a přístupových cest,“ řekl.

Podobně se vyjádřil i ředitel přístavu Jean-Marc Puissesseau, podle kterého by se měl uprchlický tábor přesunout jinam. „Kvůli blízkosti tábora a nebývalému počtu migrantů je nemožné zabezpečit infrastrukturu přístavu, ať už stát investuje cokoli,“ řekl.

V uprchlickém táboře v Calais, kterému se přezdívá Džungle, nyní přebývají asi čtyři tisíce lidí, podle některých zpráv dokonce šest tisíc. Většina z nich pochází ze zemí severní Afriky.

Francouzská policie je nedávno vyzvala, aby opustili své provizorní příbytky a přestěhovali se do kontejnerů s elektřinou a topením, které jim nabízejí úřady. Řadě migrantů se to však nelíbí, protože nechtějí opustit svou komunitu (více čtěte zde).

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Konec stavu nouze na mexické hranici nebude. Trump vetoval rezoluci Kongresu

Prezident Spojených států amerických Donald Trump vetoval společnou rezoluci obou komor Kongresu, která měla zrušit...

Na krtka se rozhodl Němec použít dělobuchy, málem přišel o nohu a oko

S těžkými zraněním nohy a oka skončil zaměstnanec durynské obce Sulza na východě Německa, který se pustil do nerovného...

USA vyjádřily podporu Hongkongu. Nevměšujte se do našich věcí, zní z Číny

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, kterými podpořila demonstrující v Hongkongu. Ti ve velkoměstě...

Média mají odposlechy ze slovenské korupční kauzy Gorila, trvají 39 hodin

Do médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční...

Najdete na iDNES.cz