Evropská pohraniční a pobřežní stráž Frontex zveřejnila kamerové snímky...

Evropská pohraniční a pobřežní stráž Frontex zveřejnila kamerové snímky zadržených migrantů v Albánii. (4. září 2019) | foto: Profimedia.cz

Vidí nás i ve tmě. Hi-tech zařízení zabraňují migrantům ve vstupu do Evropy

  • 314
Pokusy migrantů proniknout za hranice evropských států čím dál častěji maří vysoce sofistikované technologie používané pohraničními orgány. Drony, termální kamery a zařízení schopná rozpoznat tlukot srdce dokážou odhalit jedince několik kilometrů daleko. Podle lidskoprávních aktivistů jsou migranti využíváni jako pokusní králíci pro tento typ sledujících technologií.

Chálid se spolu s dalšími šesti afghánskými migranty v srbské vesnici Horgoš v blízkosti Maďarska připravoval na další kolo ve „hře“. Tak běženci nazývají pokusy proniknout za hranice. Maďarská policie je ale ihned zadržela.

Afghánci přičítají rychlou odezvu termálním kamerám odhalujícím tepelné stopy a průzkumným dronům, se kterými se setkali už při předchozích neúspěšných „hrách“. „Mohou nás vidět ve tmě. Jenom jdete a oni vás najdou,“ tvrdí Chálid. 

Podle listu The Guardian státy EU v poslední době ve stále větší míře monitorují přicházející migranty prostřednictvím sofistikovaných technologií. Lidskoprávní ochránci mluví o militarizaci evropských hranic.

Podle Petry Molnarové, specialistky na téma migrace a technologie, evropské státy využívají nejpokročilejších technologií nejen na hranicích, ale i v uprchlických táborech. Podle ní tábory jako nechvalně proslulá řecká Moria fungují jako „testovací místo“ pro rozmanité způsoby monitoringu migrantů.

Migranti na Lesbu odmítají stavbu nového tábora, střetli se s policií

„Vyzýváme k moratoriu nebo zrušení všech vysoce rizikových technologií na hranicích a kolem nich, protože právě teď nemáme zavedený mechanismus správy ani integrovaný regionální či mezinárodní způsob regulace těchto způsobů využití technologií,“ říká s tím, že migranti nyní fungují jako „pokusní králíci“ pro možnou „normalizaci“ širší, běžné populace.

Všude vás sledujeme

Syrský uprchlík Osman, který nyní žije v Srbsku, během své cesty v roce 2014 prošel několika státy a s žádnou pokročilou technologií se tehdy nesetkal. „Nyní tu jsou ale drony, termální kamery a další věci.“

Tvrdí, že když ho minulý rok maďarští policisté chytili při pokusu překročit hranice, pyšně představovali vybavení, které používají, včetně „obrovského dronu s velkou kamerou“. „Všude vás sledujeme,“ údajně mu řekli.

„Na cestách je stále těžší a těžší najít správný směr. Tyto technologie velmi intenzivně sledují koridory (na Balkáně),“ potvrzuje slova migrantů Simon Campbell, terénní koordinátor prouprchlické organizace Border Violence Monitoring Network (BVMN).

Chorvatsko v letech 2014-2017 zakoupilo 13 termovizních zařízení, v roce 2019 pak v nákupech pokračovalo a pořídilo si čtyři drony schopné identifikovat lidi za denního světla na vzdálenost skoro až deset kilometrů a v noci až tři kilometry. Má též k dispozici zařízení schopná rozpoznat srdeční rytmus.

Konec lhaní. Německo bude skutečný věk migrantů testovat pomocí ultrazvuku

Podobně Rumunsko má nyní zařízení pro detekci srdečního tepu spolu se 117 termovizními kamerami. Na jaře loňského roku přidalo ke svým pohraničním silám 24 vozidel s funkcemi termovizního vidění za cenu více než 13 milionů eur.

9. září 2020

Východoevropské státy si pořizují technické vybavení prostřednictvím peněz od EU, přičemž Evropská pohraniční a pobřežní stráž Frontex poskytuje operační pomoc. Podle kritiků se tím EU podílí na tvrdých zákrocích místních pohraničních složek vůči migrantům.

Frontex odmítá jakoukoli souvislost mezi zvyšujícími se výdaji na nové technologie a násilnostmi na hranicích. Podle agentury lze vysvětlit větší množství zpráv o tomto druhu incidentů tím, že se objevuje více případů nelegální migrace a zároveň migranti u sebe často mívají telefony, kterými je zaznamenají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video