Německo chce proto zavést ověřování věku údajně nezletilých migrantů, kteří do země přicestovali bez doprovodu, a to co nejméně kontroverzním způsobem. Lékaři v loňském roce totiž zamítli kvůli negativnímu dopadu na zdraví testování za pomoci rentgenu. Nyní ale podpořili vznik studie o vhodnosti ultrazvuku. Ta Německo vyjde na jeden milion eur, tedy v přepočtu na 26 milionů korun.
Německo řeší ožehavý problém, jestli a jak mají mladí migranti po příjezdu do země povinně podstoupit kontrolu věku, již delší dobu. V současnosti se ke všemu pravidla pro určování věku uprchlíků v jednotlivých spolkových státech liší.
Jinak problém s rentgenovými snímky je podle odborníků takový, že jsou nevhodné nejen z lékařských, ale i z etických důvodů. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn nyní proto přišel s alternativou.
Vhodnost ultrazvuku k určení věku má prověřit nová studie. Testy by měly probíhat za pomoci malého přenosného přístroje, který vyvinuli vědci z Fraunhoferova institutu. Výsledky studie chtějí výzkumníci představit do konce příštího roku.
„Chápu, že lékaři nechtějí používat rentgenové záření při určování věku mladých migrantů,“ uvedl Spahn. „Potřebujeme však stanovit věk, protože má vliv na azylový proces a v případě pochybností také na soudní řízení. Proto musíme najít způsob, jak tento test provádět co nejméně invazivně,“ dodává Spahn.
Rentgen může poškodit zdraví, ultrazvuk lékařům nevadí
Odborníci podle stanice Deutsche Welle upozorňují na to, že rentgenová technologie může nejen poškodit lidské tělo, ale také nezaručuje přesné výsledky. Ačkoli jsou kůstky v zápěstí nejprve chrupavčité a postupně osifikují, u každého jedince trvá tento proces jinak dlouho. Test založený na rentgenování zápěstí může být nepřesný až o tři roky.
Podle prezidenta Německé lékařské asociace Franka Ulricha Montgomeryho je nahrazení rentgenových testů ultrazvukem krok správným směrem, je však zapotřebí zaručit spolehlivost výsledků. Některým aktivistům se však tento postup nezamlouvá, a to ani za předpokladu, že by byla nová technologie neškodná.
„Ministr zdravotnictví dává nezletilé bez doprovodu do stejné kategorie jako kriminálníky. Pokud několik dvacátníků dostane možnost vzdělávat se a integrovat se v Německu, protože se vydávali za mladší, je to lepší než když budou mít špatné vyhlídky na budoucnost,“ popisuje Bernd Mesovic z organizace Pro Asyl.
Syrský uprchlík Juody Yuon je jedním ze sedmdesáti tisíc nezletilých bez doprovodu, kteří do Německa přišli mezi lety 2015 a 2017. Také on se musel ve svých šestnácti letech podrobit rentgenování ruky, aby úřady ověřily jeho věk. „Nemám problém s testováním věku. Pokud někdo lže o svém věku, může lhát i v dalších věcech,“ myslí si Yuon.
V některých zemích Evropské unie povinné kontroly věku už existují. Například Belgie prověřuje každého žadatele o azyl, který nemůže doložit svůj věk pomocí dokumentů. Ke zjištění věku využívá rentgenové snímky zubů, rukou a klíčních kostí, zápěstí rentgenuje uprchlíkům také Itálie. Švédsko skenuje migrantům kolena a zuby za pomoci magnetické rezonance, testy jsou však dobrovolné.
27. června 2018 |