Konec lhaní. Německo bude skutečný věk migrantů testovat pomocí ultrazvuku

  20:01aktualizováno  20:01
Věk má zásadní vliv na budoucí vyhlídky žadatelů o německý azyl. Neplnoletí bez doprovodu totiž čerpají z výhod, o kterým se může dospělým jen zdát. Německé úřady například nemohou děti bez rodiny deportovat, po jejich příjezdu jim naopak musí umožnit navštěvování školy či zahájení výukových kurzů.

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016) | foto: AP

Německo chce proto zavést ověřování věku údajně nezletilých migrantů, kteří do země přicestovali bez doprovodu, a to co nejméně kontroverzním způsobem. Lékaři v loňském roce totiž zamítli kvůli negativnímu dopadu na zdraví testování za pomoci rentgenu. Nyní ale podpořili vznik studie o vhodnosti ultrazvuku. Ta Německo vyjde na jeden milion eur, tedy v přepočtu na 26 milionů korun.

Fotogalerie

Německo řeší ožehavý problém, jestli a jak mají mladí migranti po příjezdu do země povinně podstoupit kontrolu věku, již delší dobu. V současnosti se ke všemu pravidla pro určování věku uprchlíků v jednotlivých spolkových státech liší. 

Jinak problém s rentgenovými snímky je podle odborníků takový, že jsou nevhodné nejen z lékařských, ale i z etických důvodů. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn nyní proto přišel s alternativou. 

Vhodnost ultrazvuku k určení věku má prověřit nová studie. Testy by měly probíhat za pomoci malého přenosného přístroje, který vyvinuli vědci z Fraunhoferova institutu. Výsledky studie chtějí výzkumníci představit do konce příštího roku.

„Chápu, že lékaři nechtějí používat rentgenové záření při určování věku mladých migrantů,“ uvedl Spahn. „Potřebujeme však stanovit věk, protože má vliv na azylový proces a v případě pochybností také na soudní řízení. Proto musíme najít způsob, jak tento test provádět co nejméně invazivně,“ dodává Spahn.

Rentgen může poškodit zdraví, ultrazvuk lékařům nevadí

Odborníci podle stanice Deutsche Welle upozorňují na to, že rentgenová technologie může nejen poškodit lidské tělo, ale také nezaručuje přesné výsledky. Ačkoli jsou kůstky v zápěstí nejprve chrupavčité a postupně osifikují, u každého jedince trvá tento proces jinak dlouho. Test založený na rentgenování zápěstí může být nepřesný až o tři roky.

Podle prezidenta Německé lékařské asociace Franka Ulricha Montgomeryho je nahrazení rentgenových testů ultrazvukem krok správným směrem, je však zapotřebí zaručit spolehlivost výsledků. Některým aktivistům se však tento postup nezamlouvá, a to ani za předpokladu, že by byla nová technologie neškodná.

21.ledna 2019 v 23:08, příspěvek archivován: 22.ledna 2019 v 10:54

Germany looks into ultrasound age tests on unaccompanied minor refugees | Germany| News and in-depth reporting from Berlin and beyond | DW https://t.co/LiW5AEdfA0 https://t.co/4JNRVhp410

„Ministr zdravotnictví dává nezletilé bez doprovodu do stejné kategorie jako kriminálníky. Pokud několik dvacátníků dostane možnost vzdělávat se a integrovat se v Německu, protože se vydávali za mladší, je to lepší než když budou mít špatné vyhlídky na budoucnost,“ popisuje Bernd Mesovic z organizace Pro Asyl. 

Syrský uprchlík Juody Yuon je jedním ze sedmdesáti tisíc nezletilých bez doprovodu, kteří do Německa přišli mezi lety 2015 a 2017. Také on se musel ve svých šestnácti letech podrobit rentgenování ruky, aby úřady ověřily jeho věk. „Nemám problém s testováním věku. Pokud někdo lže o svém věku, může lhát i v dalších věcech,“ myslí si Yuon.

V některých zemích Evropské unie povinné kontroly věku už existují. Například Belgie prověřuje každého žadatele o azyl, který nemůže doložit svůj věk pomocí dokumentů. Ke zjištění věku využívá rentgenové snímky zubů, rukou a klíčních kostí, zápěstí rentgenuje uprchlíkům také Itálie. Švédsko skenuje migrantům kolena a zuby za pomoci magnetické rezonance, testy jsou však dobrovolné.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Konflikt kvůli kojení v pražské bance. Ochranka mě ponížila, tvrdí žena

Ilustrační snímek

Žena, která chtěla v prostorách pražské Raiffeisenbank nakojit dceru, se setkala s nepochopením personálu. Muž z...

Další z rubriky

Jedno dvojče se narodilo o Vánocích, druhé kvůli komplikacím až v únoru

Ilustrační snímek

Italské matce se narodila dvojčata s dvouměsíčním rozestupem. Nejprve přišel na svět o loňském Štědrém dnu Alessandro,...

Ekologové přitvrzují. V New Yorku blokovali dopravu, v Londýně i útočili

Proti změně klimatu se protestovalo v New Yorku i v Londýně (17.4.2019)

Konfrontační podobu začínají mít některé z pravidelných mezinárodních protestů proti laxnímu přístupu vlád ke změnám...

Kim Čong-un se setká v dubnu s Putinem. Summit bude zřejmě ve Vladivostoku

Severokorejský lídr Kim Čong-un při návštěvě rybí farmy (16. dubna 2019)

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin uspořádají společný summit ještě v průběhu dubna. Šéf...

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na iDNES.cz