Konec lhaní. Německo bude skutečný věk migrantů testovat pomocí ultrazvuku

  20:01aktualizováno  20:01
Věk má zásadní vliv na budoucí vyhlídky žadatelů o německý azyl. Neplnoletí bez doprovodu totiž čerpají z výhod, o kterým se může dospělým jen zdát. Německé úřady například nemohou děti bez rodiny deportovat, po jejich příjezdu jim naopak musí umožnit navštěvování školy či zahájení výukových kurzů.

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016) | foto: AP

Německo chce proto zavést ověřování věku údajně nezletilých migrantů, kteří do země přicestovali bez doprovodu, a to co nejméně kontroverzním způsobem. Lékaři v loňském roce totiž zamítli kvůli negativnímu dopadu na zdraví testování za pomoci rentgenu. Nyní ale podpořili vznik studie o vhodnosti ultrazvuku. Ta Německo vyjde na jeden milion eur, tedy v přepočtu na 26 milionů korun.

Fotogalerie

Německo řeší ožehavý problém, jestli a jak mají mladí migranti po příjezdu do země povinně podstoupit kontrolu věku, již delší dobu. V současnosti se ke všemu pravidla pro určování věku uprchlíků v jednotlivých spolkových státech liší. 

Jinak problém s rentgenovými snímky je podle odborníků takový, že jsou nevhodné nejen z lékařských, ale i z etických důvodů. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn nyní proto přišel s alternativou. 

Vhodnost ultrazvuku k určení věku má prověřit nová studie. Testy by měly probíhat za pomoci malého přenosného přístroje, který vyvinuli vědci z Fraunhoferova institutu. Výsledky studie chtějí výzkumníci představit do konce příštího roku.

„Chápu, že lékaři nechtějí používat rentgenové záření při určování věku mladých migrantů,“ uvedl Spahn. „Potřebujeme však stanovit věk, protože má vliv na azylový proces a v případě pochybností také na soudní řízení. Proto musíme najít způsob, jak tento test provádět co nejméně invazivně,“ dodává Spahn.

Rentgen může poškodit zdraví, ultrazvuk lékařům nevadí

Odborníci podle stanice Deutsche Welle upozorňují na to, že rentgenová technologie může nejen poškodit lidské tělo, ale také nezaručuje přesné výsledky. Ačkoli jsou kůstky v zápěstí nejprve chrupavčité a postupně osifikují, u každého jedince trvá tento proces jinak dlouho. Test založený na rentgenování zápěstí může být nepřesný až o tři roky.

Podle prezidenta Německé lékařské asociace Franka Ulricha Montgomeryho je nahrazení rentgenových testů ultrazvukem krok správným směrem, je však zapotřebí zaručit spolehlivost výsledků. Některým aktivistům se však tento postup nezamlouvá, a to ani za předpokladu, že by byla nová technologie neškodná.

21.ledna 2019 v 23:08, příspěvek archivován: 22.ledna 2019 v 10:54

Germany looks into ultrasound age tests on unaccompanied minor refugees | Germany| News and in-depth reporting from Berlin and beyond | DW https://t.co/LiW5AEdfA0 https://t.co/4JNRVhp410

„Ministr zdravotnictví dává nezletilé bez doprovodu do stejné kategorie jako kriminálníky. Pokud několik dvacátníků dostane možnost vzdělávat se a integrovat se v Německu, protože se vydávali za mladší, je to lepší než když budou mít špatné vyhlídky na budoucnost,“ popisuje Bernd Mesovic z organizace Pro Asyl. 

Syrský uprchlík Juody Yuon je jedním ze sedmdesáti tisíc nezletilých bez doprovodu, kteří do Německa přišli mezi lety 2015 a 2017. Také on se musel ve svých šestnácti letech podrobit rentgenování ruky, aby úřady ověřily jeho věk. „Nemám problém s testováním věku. Pokud někdo lže o svém věku, může lhát i v dalších věcech,“ myslí si Yuon.

V některých zemích Evropské unie povinné kontroly věku už existují. Například Belgie prověřuje každého žadatele o azyl, který nemůže doložit svůj věk pomocí dokumentů. Ke zjištění věku využívá rentgenové snímky zubů, rukou a klíčních kostí, zápěstí rentgenuje uprchlíkům také Itálie. Švédsko skenuje migrantům kolena a zuby za pomoci magnetické rezonance, testy jsou však dobrovolné.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Turecké ženy v roce 2012 protestovaly proti plošnému zákazu potratů.

Ačkoli je umělé přerušení těhotenství v Turecko legální a jeho podmínky jsou pevně dané zákonem, veřejné nemocnice...

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

Polsko zrušilo účast na summitu V4 v Izraeli, vadí mu výroky o holokaustu

Polský premiér Mateusz Morawiecki a izraelský ministerský předseda Benjamin...

Summit V4 v Jeruzalémě se neuskuteční. Polsko účast odřeklo kvůli údajným protipolským výrokům nejvyšších izraelských...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz