Premiér Andrej Babiš vystoupil na tiskové konferenci ke změnám na ministerstvu...

Premiér Andrej Babiš vystoupil na tiskové konferenci ke změnám na ministerstvu zdravotnictví. (21. září 2020) | foto: Dan MaternaMAFRA

Babiš oceňuje, že migrační návrh EK je bez kvót, Slováci budou solidární

  • 311
Nový migrační návrh Evropské komise český premiér Andrej Babiš nejprve odmítl, po čtvrtečním jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou ale svá slova zmírnil. Ocenil, že nový migrační systém neobsahuje povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. Proti kvótám se vymezil rovněž slovenský premiér Igor Matovič. Dodal však, že Slovensko bude solidární a pomůže zemím, které zasáhla migrační vlna.

Komise ve středu zveřejnila dlouho očekávaný návrh nové azylové a migrační politiky, který počítá s výrazným urychlením azylových procedur a návratů neúspěšných žadatelů. 

Všechny členské země se podle něj budou muset solidárně podílet na zvládání migrace, dostanou však na výběr, jestli u sebe přijmou žadatele o azyl nebo se postarají o deportace odmítnutých migrantů.

„Pozitivní je, že tam nejsou ty kvóty, to je pro nás velice důležité. Stejně jako možnost jednotlivých členských států, aby solidárně podpořily (země v nouzi), ale aby si vybraly jak,“ prohlásil Babiš po jednání v sídle Evropské komise. 

Český premiér hovořil se šéfkou unijní exekutivy ve společnosti svých kolegů z Polska a Maďarska Mateusze Morawieckého a Viktora Orbána. Všechny tři země dlouhodobě odmítají přijímat uprchlíky a do předchozího systému povinných kvót se nezapojily, čímž podle soudu EU porušily své povinnosti.

Babiš ještě před jednáním hovořil o tom, že Česko s návrhem komise nesouhlasí, neboť se málo soustředí na boj proti pašerákům lidí. 

Po setkání s šéfkou komise svá slova zmírnil. Česko přitom podle něj nadále hodlá usilovat o větší důraz na ochranu vnějších hranic a bude se snažit, aby EU posuzovala uprchlíky již před jejich cestou do Evropy.

Finančně se budeme podílet i nadále, řekl Babiš

Český premiér přímo neřekl, zda by byla Praha ochotna organizovat návraty migrantů například z Řecka, aby se vyhnula dlouhodobě odmítané variantě přijímání azylantů. Podle návrhu komise by odmítnutí migranti mohli až osm měsíců zůstávat na území států, do nichž přišli a odkud by byli vraceni. 

Přijetí uprchlíků, či hrazení deportací. Musíte být solidární, říká šéfka EK

Teprve potom by se jich v případě neúspěchu snahy o deportaci musela ujmout organizující země a dočasně je umístit na svém území.

„My jsme se vždycky podíleli finančně a budeme se podílet i nadále,“ prohlásil Babiš, podle něhož by Česko i nadále preferovalo například finanční podporu afrických zemí či pomoc jihoevropským státům třeba v podobě vysílání policistů.

Kritickým tónem hodnotil po jednání s von der Leyenovou návrh maďarský premiér. „Základní přístup se nezměnil, stále chtějí zvládat migraci, ne zastavovat migranty,“ uvedl Orbán, podle něhož se komise příliš soustředí na to, jak se vyrovnat s běženci, kteří dorazí do Evropy, a ne jak jim v tom lépe zabránit. 

Zatímco premiéři se shodli, že by unie měla žadatele o azyl posuzovat v takzvaných hotspotech například v severoafrických zemích, EK počítá s tím, že to bude na hranicích států, kam v Evropě dorazí. Procedura by se podle návrhu komise měla zkrátit na 12 týdnů, kdežto v současnosti se často vleče mnoho měsíců i několik let.

Evropu čeká další a mnohem větší vlna migrace. Do pohybu se dá miliarda lidí

Výhrady k návrhu dali již ve středu najevo i někteří politici jihoevropských zemí, podle nichž jejich státům neuleví v počáteční fázi, kdy se budou muset postarat o posuzování migrantů. 

Návrh naproti tomu podporuje Německo, které se podle ministra vnitra Horsta Seehofera bude jako předsednická země snažit dovést členské státy k předběžné shodě do konce roku. 

Sama komise nepočítá s tím, že by složitý návrh měnící několik unijních norem mohl být zcela schválen dříve než v roce 2023.

Návrh podpořila také Francie.  Ministr vnitra Gérald Darmanin řekl, že je třeba najít rovnováhu mezi zodpovědností a solidaritou. Podle Darmanina je třeba se poučit z migrační krize v roce 2015. 

Předložený návrh označil za „ambiciózní reformu založenou na spravedlivé rovnováze mezi zodpovědností a solidaritou“. Zároveň zdůraznil, že je třeba posílit kontroly vnějších hranic a zamezit nelegální migraci. Lepší řešení je nicméně třeba najít pro ty, kteří mají na azyl v EU nárok.

Slovensko: Chceme být solidární

Slovenský premiér Igor Matovič v reakci na návrh migračního balíčku ve středu uvedl, že Slovensko již nebude pouze opakovat, že nesouhlasí s povinnými kvótami na přerozdělování uprchlíků mezi členské státy EU. Slovensko ale chce podle něj být solidární a hodlá pomoci zemím, které migrační vlna zasáhla. 

„Nebudeme hrát na přízemní pudy, ale upřímně a odvážně našim evropským partnerům oznámíme, že s povinnými kvótami zásadně nesouhlasíme, ale zároveň solidárně nabídneme pomocnou ruku těm zemím, které kvůli nelegální migraci velmi trpí,“ uvedl Matovič, aniž upřesnil případný slovenský příspěvek k řešení migrace v EU.

Slovensko se během dřívější migrační krize řadilo v EU k nejhlasitějším kritikům zmíněných povinných kvót. Svůj názor nezměnilo ani poté, co unijní soud zamítl jeho žalobu vůči rozhodnutí většiny členských zemí EU o přerozdělování uprchlíků na základě kvót.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video