KOMENTÁŘ: Kyvadlová migrace. Lidi vykládá na jihu Evropy jedna loď za druhou

  16:15aktualizováno  18:57
Lodě nevládních humanitárních organizací, které přepravují migranty zachycené ve Středozemním moři do Evropy, přišly na to, jak účinně obejít italskou blokádu. Když nemohou do jejích přístavů přímo, čekají, dokud se hygienické a zdravotní podmínky na palubách jejich lodí nestanou natolik nebezpečné, aby italské a maltské úřady přinutily uprchlíky přijmout.

Turisté na jachtě pozorují loď Sea Watch 3, která je naložená běženci z Afriky, čekajícími na vylodění na italském ostrově Lampedusa. (28. června 2019) | foto: Reuters

Pomáhá jim v tomu i výklad Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Tribunál koncem června sice odmítl nařídit Itálii, aby nechala ve svém přístavu v jednom konkrétním případě vystoupit 42 afrických migrantů z lodi humanitární organizace Sea Watch. Zároveň ale vyzval místní úřady, aby poskytly potřebnou péči lidem na lodi, kteří ji potřebují kvůli svému zdravotnímu stavu či věku. To už Itálie předtím koneckonců učinila – povolila vystoupit z lodě tuctu z osazenstva v bezprostředním ohrožení, zejména těhotným ženám a dětem.

Fotogalerie

Kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová, která s lodí na dohled italských břehů křižovala zhruba 14 dní, se tomu přizpůsobila. Počkala ještě pár dní, dokud nemohlo už být nejmenších pochyb, že u drtivé většiny lidí na pokraji totálního vyčerpání se již schyluje k nutnosti převozu na nemocniční ošetření přinejmenším na pozorování.

A pak rovnou vplula do lampeduského přístavu. Tam už čekaly sanitky, které postupně přebíraly i ty migranty, kteří byli na italské území kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu vpouštěni již dříve.

Policie Racketeovou ihned zadržela a loď dočasně zabavila. Protože se průnik neobešel bez lehké srážky s lodí pobřežní hlídky, připravila si místní prokuratura pro kapitánku obvinění nejen z porušení zákazu vstupu do teritoriálních vod a nelegálního převozu migrantů, ale i zločinné ohrožení italské posádky.

Racketeové nemohou vlastně udělat nic

Kdyby všechna obvinění prošla, skončila by Racketeová na desítky let ve vězení. Jenže na základě šetření postupně obvinění odpadávají – místní soud seznal, že především poskytla pomoc lidem v ohrožení. Kolize s plavidlem pobřežní hlídky byla nešťastnou náhodou způsobená nedorozuměním při vzájemné komunikaci mezi loděmi.

Italské úřady Racketeovou vyšetřují na svobodě, maximálně se mohou pokusit ji vyhostit, ale vzhledem k tomu, že je Němkou, tedy občankou Evropské unie, která nebyla k ničemu odsouzena, tak protože má svobodu pohybu v schengenském prostoru, půjde to jen těžko. Úřady mohou tedy nanejvýš na řadu měsíců – tak jako v jiných případech – loď zadržovat do vyřízení všech byrokratických formalit. A pak plavidlo musí vrátit majiteli, respektive nájemcům.

Další, prosím. Na povolení přistát čeká u Itálie nová loď s 54 migranty

Příkladu Sea-Watch 3 následovala o zhruba 24 hodin později plachetnice Alex se čtyřmi desítkami migrantů. Plavidlo úřady rovněž zadržely a kapitána Tommase Stellu formálně vyšetřují pro podezření z napomáhání nezákonné migraci.

A v závěsu už čekala další loď Alan Kurdi s 65 běženci. V neděli večer dostala nakonec povolení maltských úřadů vylodit migranty na tomto ostrově. Dlouho se tam ale „ohřát“ nemají. Malta svou ochotu projevila pod příslibem jejich brzkého přemístění do několika evropských zemí.

Blokáda vyhlášená italským ministrem vnitra Matteem Salvinim, který se v čele své protiimigrační strany Liga snaží plnit volební slib, že imigraci zbrzdí, tak začíná ukazovat svou bezzubost. Ale vlastně jen částečnou. Několikaměsíční zadržování přepravních lodí vyráží humanitárním organizacím alespoň dočasně jejich „zbraně“ z ruky. Itálie to dělala i loni.

Do přetahované mezi nevládními skupinami a Salvinim vstupují nicméně některé evropské země v čele s Německem, které by mohly pomoci uklidnit rozjitřeně vášně. Migranty si jsou ochotny po desítkách přerozdělovat, takže by jich na Lampeduse mělo zůstávat jen minimum. Kromě vlád Finska, Francie, Španělska či Portugalska například přišly s vlastní společnou iniciativou desítky německých měst a menších obcí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

V Německu se zřítilo malé letadlo na hobbymarket, tři lidé zemřeli

Malé dopravní letadlo se v Německu zřítilo na budovu obchodního řetězce...

Malé dopravní letadlo se v sobotu v Německu zřítilo na budovu obchodního řetězce Bauhaus v obci Bruchsal ve spolkové...

KOMENTÁŘ: O minulé a budoucí syrské válce. Vítěz Asad čeká, co mu dovolí

Syrská vlajka s podobiznou prezidenta Bašára Asada vlaje ve městě Dúmá. (15....

Syrská válka zmizela z médií, takže to vypadá, že se vše zdárně vyřešilo. Opak je však pravdou. Místní diktátor Bašár...

Od ostnatých drátů k rozdělení. Před 45 lety vtrhla turecká armáda na Kypr

Nová hotelová čtvrť v Girne. Na podobných plážích se před 45 lety vylodila...

Před 45 lety, 20. července 1974, se na severu Kypru vylodila turecká armáda. A ostrov rozdělila na dvě části. Invaze...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz