Mečiar hrozí nepokoji, Slováci podporují vládu

- Slovensko znovu vře. Čtvrteční policejní přepad vily expremiéra Vladimíra Mečiara, jeho eskortování k výslechu a obvinění ze zpronevěry, za které mu hrozí až třináct let vězení, opět vyhrotil střet mezi Hnutím za demokratické Slovensko a vládou. "Byl to akt státního terorismu," tvrdí expremiérovo HZDS a vyhrožuje, že vyvede své příznivce do ulic proti vládě. Včerejší první protestní demonstrace se však v Bratislavě zúčastnilo jen asi dva tisíce příznivců HZDS. "Protestních mítinků bude mnohem více. Objedu celé Slovensko," hrozí Mečiar.

Ačkoli s razantním zásahem policie nesouhlasil prezident Rudolf Schuster ani předseda parlamentu a vládních postkomunistů Josef Migaš, veřejnost stojí na straně policie. Podle průzkumu veřejného mínění 65 procent Slováků akci proti Mečiarovi schvaluje a jen osmadvacet ji odsuzuje.

Výraznou podporu veřejnosti zásahu proti Mečiarovi zdůvodňují pozorovatelé velkými očekáváními většiny Slováků, kteří si od nástupu Dzurindovy vlády slibovali důsledné potrestání nejkřiklavějších porušení zákona ze strany bývalého Mečiarova kabinetu.
Dosud však vláda nemohla předložit v této oblasti žádný konkrétní výsledek. Nepodařilo se zatím postihnout ani jeden významný případ podvodné privatizace za Mečiarovy vlády, kdy HZDS svým příznivcům rozdávalo státní podniky téměř zadarmo.

"Privatizační proces se uskutečňoval na hranici legálnosti, a proto je dnes prakticky nemožné korigovat rozhodnutí z Mečiarovy éry," uvádí rakouská agentura APA. "Po roce a půl vyšetřování nebyly předloženy žádné přesvědčivé a právně nenapadnutelné důkazy o ilegálních praktikách při privatizaci za bývalé vlády. Z morálního a politického hlediska je vše jasné, ale předložit právní důkazy se dosud nikomu nepodařilo," dodává APA.

Snad nejvíce většinu Slováků dráždí provokativní chování "privatizátorů", kteří se z apartmá nejdražších vídeňských hotelů smějí obviněním, která proti nim byla vznesena. Příkladem jsou bývalí Mečiarovi spolupracovníci, manželé Martinkovi, kteří byli obviněni z podvodné privatizace Piešťanských lázní, při níž měli způsobit škodu za více než sedm set milionů korun. To však podle slovenského tisku Martinkovým nebrání v každodenních milionových nákupech v nejluxusnějších vídeňských obchodech.

Úspěch nepřineslo ani vyšetřování únosu syna bývalého prezidenta Kováče tajnou službou. Mečiarovo obvinění z nelegálního přidělování odměn členů vlády jistě není nejzávažnějším proviněním expremiéra, ale je podle vyšetřovatele Ladislava Ivora dokazatelné. "Mečiar byl Nejvyšším kontrolním úřadem upozorněn, že jedná nelegálně, a přesto odměny vyplatil. Jde o úmyslný trestný čin," tvrdí jeden bratislavský analytik.
Mečiar se cítí ohrožen a mobilizuje své příznivce do ulic. "Mám novou silnou motivaci," přiznává. Jeho HZDS se také pokusí dosáhnout rozpadu vlády a na mimořádné schůzi parlamentu příští týden bude žádat hlavu ministra vnitra Ladislava Pittnera. Podle odborníků HZDS kalkuluje s částí poslanců vládních postkomunistů, kteří už minulý čtvrtek hlasovali za odvolání premiéra Mikuláše Dzurindy. I agentura Reuters v této souvislosti poznamenává, že soudržnost vlády je velice oslabena.

Více se o čtvrtečním zatčení Vladimíra Mečiara dočtete ZDE.

Zhruba tři tisíce lidí z celého Slovenska vyjádřilo podporu v poledne u sídla vlády expremiérovi Vladimíru Mečiarovi, 21. 4. 2000

Tisíce lidí přišlo v pátek vyjádřit podporu Vladimíru Mečiarovi před sídlo slovenské vlády, 21. 4. 2000

Účastník demonstrace na podporu Vladimíra Mečiara, 21. 4. 2000


Atentát na Roberta Fica

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili v obci Handlová před kulturním domem, kde předtím zasedala slovenská vláda. Politika odvezli do nemocnice.

Video