„Muslimové mají právo být naštvaní a zabíjet miliony Francouzů za minulé masakry,“ napsal expremiér na svém blogu krátce po čtvrtečním útoku v Nice, během něhož mladý Tunisan uřízl hlavu jedné ženě a zabil dva další lidi. Twitter tweet s výrokem smazal s tím, že vyzývá k násilí. Totéž ze stejných důvodů učinil Facebook.
Mahathir sociální platformy za to kritizuje. „Jsem skutečně znechucen pokusy překroutit a vyjmout z kontextu to, co jsem napsal na svém blogu,“ uvedl Mahathir, který během svého dvou letého působení v čele malajské vlády se profiloval jako zastánce umírněného islámu. Kritizován byl za antisemitské výroky.
Podle něj si kritici nepřečetli celý jeho příspěvek. V další větě píše, že: „muslimové obecně ale neuplatňují zákon „oko za oko“. Muslimové to nedělají. Francouzi by to (taktéž) neměli dělat. Na místo toho by Francie měla učit své lidi, jak respektovat pocity jiných lidí.“ Britský list The Guardian podotýká, že tuto větu Twitter nesmazal.
Mahathir obvinil Twiiter a Facebook, že na jednu stranu podporují „urážlivé“ karikatury proroka Mohammeda a „očekávají od všech muslimů, že to přijmou ve jménu svobody slova“. „Na druhou, cíleně vymazali (post) o tom, že muslimové nikdy neusilovali pomstu za nespravedlnost proti nim v minulosti,“ aby tím podnítili francouzskou nenávist k muslimům, myslí si expremiér.
Znovu opětovné zveřejnění karikatur proroka Mohammeda francouzským satirickým časopisem Charlie Hebdo vyvolala obrovský hněv v muslimském světě, který se snesl zvláště na hlavu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Ten se karikatur zastal poté, co kvůli nim mladík čečenského původu zavraždil francouzského učitele.
V rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra Macron uvedl, že jeho výroky byly v muslimských zemích někdy překrouceny tak, aby to vypadalo, že obhajuje karikatury. Zopakoval, že ty publikovala francouzská nezávislá média. Prezident že většina obětí terorismu jsou muslimové a že útoky spáchané ve jménu víry škodí především jim.
„Chápu, že karikatury mohou šokovat, ale nikdy nepřijmu obhajování násilí. Je naším posláním chránit naše svobody a práva,“ řekl Macron. Zopakoval, že je rozhodnut bojovat proti terorismu páchanému ve Francii, ale ujistil také, že nijak nehodlá stigmatizovat muslimy.
Francie rozpoutává třetí světovou válku, zní z Afghánistánu
Desetitisíce lidí v pátek protestovali proti Macronovi. V Bangladéši někteří účastníci protestů označovali francouzského prezidenta za „světového teroristu“, pálili jeho podobizny či drželi jeho figuríny s botami uvázanými kolem krku, což je v islámských zemích považováno za těžkou urážku.
Protesty probíhaly též v Libanonu, na palestinských územích či v Palestině, kde musela proti protestujícím zasáhnout policie. V afghánské provincii Herát pověsili lidé Macronovu figurínu na jeřáb a zapálili ji. Vůdce fundamentalistické strany Hezbe islámí Gulbuddín Hekmatjár prohlásil, že pokud Macron situaci nedostane pod kontrolu, „bude třetí světová válka a odpovědná za ni bude Evropa“.
Vzkažte rodině, že ji miluji. V Nice zemřela mladá žena, kostelník a věřící |
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, podle něhož by se měl Macron za své výroky o islámu nechat psychiatricky vyšetřit, vyzval spoluobčany, aby nekupovali francouzské zboží. To začalo mizet z regálů v Jordánsku, Kuvajtu či Kataru.
Egyptské náboženské instituce se snažily situaci zklidnit. Egyptský ministr pro náboženské dotace Muhammad Muchtár Gomaa při páteční polední modlitbě vysílané živě státní televizí řekl, že „lásku k Prorokovi nelze vyjadřovat vraždou a sabotáží a na zlo nelze reagovat dalším zlem“.