Protiteroristický prokurátor Jean-François Ricard oznámil, že útočník ve čtvrtek před sedmou hodinou ráno přijel vlakem do Nice. Na nádraží se převlékl. Poté zamířil rovnou k bazilice Notre-Dame, kde začal vraždit. Později jej postřelili přivolaní policisté.
Tři mrtví v Nice, v Avignonu útočníka přemohli. Francie posiluje bezpečnost |
Podle Ricarda podezřelý utrpěl vážná střelná zranění, absolvoval operaci a jeho stav stále není stabilizovaný. Policisté u něj našli korán a dva telefony. Nůž, kterým útočil, měl čepel o délce 17 centimetrů. Další dva nepoužité nože měl v batohu.
Agentura AFP napsala, že se jednadvacetiletý Tunisan jmenuje Bráhím Ísáví, v některých zprávách z Francie se jeho jméno uvádí jako Bráhím Avísáví. Jako Ísáví jeho jméno potvrdila jeho rodina a tuniský prokurátor, tuniský server Directinfo o něm píše jako o Ibráhímovi Ísávím.
Brahím, narozený v roce 1999, se dostal do Evropy teprve před několika týdny. 20. září se vylodil na ostrově Lampedusa a po dvoutýdenní karanténě byl převezen do apulijského přístavního města Bari. Poté nelegálně překročil hranice do Francie. Tam je podle úřadů od 9. října. Prokurátor dodal, že měl muž u sebe dokumenty vydané italským Červeným křížem.
List le Figaro s odvoláním na tuniské úřady oznámil, že Brahím byl v Tunisku kvůli útoku nožem zatčen již v roce 2016. Podle tuniských úřadů se v minulosti dopustil trestné činnosti související s obecným násilím a drogami.
Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin uvedl, že Brahím nepožádal ve Francii o povolení k pobytu. Podle prokurátora Ricarda nemá ve Francii žádný trestní záznam.
Ricard také upřesnil informace o obětech útoku, především jejich věk. Uvedl, že první oběť útoku se našla u vstupu do kostela. Byla jí šedesátiletá žena, která měla v krku hluboké zářezy hraničící s „uříznutím hlavy“.
Vzkažte rodině, že ji miluji. V Nice zemřela mladá žena, kostelník a věřící |
Druhou obětí byl pětapadesátiletý 55letý otec dvou dětí Vincent Loques, který pracoval jako kostelník. Také on podlehl vážnému zranění na krku. Třetí mrtvou je čtyřiačtyřicetiletá matka tří dětí z Brazílie Simone, která se v Nice učila vaření a pomáhala chudým. Bodným zraněním podlehla v blízké restauraci, kam po útoku dokázala utéct.
Francouzské úřady v souvislosti s vyšetřováním masakru v pátek zadržely druhého muže kvůli podezření z kontaktů s pachatelem. Dalšího podezřelého zadržely o den dříve, píší agentury AFP a Reuters.
Ve vazbě se nejdříve ocitl 47letý muž, který je podezřelý, že byl ve spojení s útočníkem den před atentátem. Druhý, 35letý muž, který měl být s útočníkem rovněž v kontaktu ve středu, byl zadržen v Nice mezi 18:30 a 19:00, uvádí AFP s odvoláním na justiční zdroje a zdroje blízké vyšetřování.
Také tuniské úřady vyšetřují, zda měl útočník komplice. Tuniská tisková agentura TAP oznámila, že se k útoku přihlásila teroristická skupina Al-Mahdí, která působí na jihu Tuniska. Zástupce tuniského prokurátora Muhsín Dalí sdělil, že právě na ni se soustřeďuje vyšetřování a zjišťuje se, zda skupina byla do útoku zapojena. Přiznání skupiny zveřejnil její údajný člen na sociálních sítích.
Rodina útočníka je v šoku
Podle arabské televize Al-Arabíja pocházel z obce nedaleko tuniského pobřežního města Sfax. Podle agentury Reuters se několik hodin před útokem z prostranství před kostelem spojil s rodinou prostřednictvím videohovoru, ale nedal nijak najevo, co má v úmyslu.
Jeho sestra Afef řekla, že Bráhím brzy po příjezdu do Nice ve čtvrtek ráno šel ke kostelu a hledal místo na spaní. Okolí jí prý ukázal a řekl, že si chce odpočinout v budově naproti kostelu.
Někteří další příbuzní Avísávího agentuře Reuters řekli, že byli v šoku ze zadržení mladíka v souvislosti s takovým zločinem. „Můj bratr je přátelský člověk a nikdy se neprojevoval extremisticky,“ řekl starší bratr útočníka Jasín. „Už od malička respektoval všechny ostatní lidi a akceptoval jejich rozdíly,“ řekl bratr. Také jeden ze sousedů potvrdil, že Bráhím Avísáví neprojevoval žádné známky radikalizace.
Rovněž matka útočníka dnes televizi Al-Arabíja řekla, že je šokována. Byla prý překvapena, když syn zavolal z Francie. „Neumíš francouzsky, nikoho tam neznáš, budeš tam žít sám, proč jsi tam jel?“ říkala mu prý, aniž cokoli tušila.
Rodina, kterou tuniské úřady také vyšetřují, žije na předměstí Sfaxu, odkud mnoho mladých lidí vyráží na člunech do Evropy. Právě Tunisané přitom tvoří největší část migrantů, kteří letos připluli do Itálie.
Incidenty v Avignonu a Lyonu
Ve čtvrtek se odehrál závažný incident také v obci Montfavet poblíž jihofrancouzského Avignonu. Policie tam zastřelila muže, který kolemjdoucí ohrožoval zbraní. Podle úřadů však nešlo o islamistu, jak se původně uvádělo. Třiatřicetiletý Francouz měl psychické problémy, hlásil se k protiimigrační skupině a v minulosti napadl několik lidí severoafrického původu.
V Lyonu pak byl ve čtvrtek odpoledne zadržen Afghánec v tradičním hábitu, ozbrojený nožem. Byl považován za hrozbu, uvedla agentura AFP s odvoláním na zdroj obeznámený s vyšetřováním. Podle něj šlo o „vážný“ incident.
Francouzský premiér Jean Castex po útoku v Nice oznámil, že v celé Francii platí nejvyšší stupeň varování před terorismem. V pátek zasedne rada obrany státu.
Prezident Emmanuel Macron řekl, že čin v Nice byl teroristickým islamistickým útokem, a oznámil, že počet vojáků, kteří hlídkují u škol, památek či kostelů, se kvůli zvýšení bezpečnosti zvedne ze tří tisíc na sedm.
Ministr vnitra Gérald Darmanin v pátek řekl, že Francie je ve válce s islamistickou ideologií a že jsou pravděpodobné další útoky radikálů na francouzské půdě. „Jsme ve válce proti nepříteli, který je uvnitř i vně,“ řekl Darmanin rozhlasové stanici RTL. „Musíme pochopit, že byly a budou další události jako tyto strašné útoky,“ dodal Darmanin.
Titulní strana pátečního vydání listu Nice-Matin:
Nezabránila útoku, kritizuje italskou ministryni opozice
Italská ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová čelí kvůli útoku v Nice výzvám k rezignaci. Pravicová opozice kritizuje fakt, že podezřelý byl sice oficiálně vyhoštěn z Itálie do Tuniska, ale přesto mohl odjet do Francie. Ministryně jakékoliv selhání italských bezpečnostních úřadů odmítá.
„Viminale (sídlo italského ministerstva vnitra, pozn. red.) je v rozkladu, ať Lamorgeseová odstoupí,“ napsal v pátek na Twitteru jeden z vůdců pravicové opozice a lídr hnutí Liga Matteo Salvini. Podle něj ministerstvo „nechalo tuniského vraha v klidu utéct do Francie“. Kritiku vyjádřili i představitelé dalších pravicových stran Vzhůru Itálie a Bratři Itálie.
„Je to útok na Evropu, naše vláda na tom nemá žádnou odpovědnost,“ uvedla ministryně Lamorgeseová. Podle ní tuniské úřady ani bezpečnostní služby Itálii neupozornily, že by muž mohl být nebezpečný.
Pohybu útočníka se věnuje deník Corriere della Sera. Podle něj se islamista dostal do Evropy 20. září, kdy připlul na Lampedusu s dalšími třemi stovkami lidí. Na ostrově ho policie zaregistrovala a 25. září byl přesunut na karanténní plavidlo Rhapsody.
Izolaci ukončil 9. října, kdy se vylodil v jihoitalském městě Bari. „Od té doby úřady ztratily jeho stopy,“ uvádí deník. V Bari byl Avísáví znovu zaregistrován a současně mu bylo předáno rozhodnutí o vyhoštění.
„Postup návratu do země původu, a to včetně Tuniska, je ale pracný a epidemie koronaviru ho ještě více zpomalila,“ píše list, podle kterého se vyšetřovatelé nyní snaží zrekonstruovat pohyby a kontakty mladého Tunisana.