Maršál Haftar táhne na Tripolis. Může zhatit mír a vyvolat novou migrační krizi

  20:01aktualizováno  20:01
Libyjský polní maršál Chalífa Haftar, který stojí v čele Libyjské národní armády, zahájil ofenzívu na hlavní město Tripolis. Chce vybojovat kontrolu nad zemí, kterou od roku 2016 řídí provizorní Vláda národní jednoty podporovaná OSN. „Riskujeme novou migrační krizi,“ vyjádřil obavy italský předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani.

Libyjský polní maršál Chalífa Haftar, který stojí v čele Libyjské národní armády. (5. dubna 2019) | foto: Reuters

Polní maršál Haftar k ofenzívě vyzval ve čtvrtek, tedy pouhých desed dní před OSN podporovaným summitem, na kterém se strany konfliktu měly dohodnout na poválečné obnově země a stanovit datum voleb, píše deník The Washingon Post. Koaliční vláda viní Haftara, bývalého důstojníka Kaddáfího armády, ze snahy udělat z Libye opět vojenskou diktaturu. 

„Vojenský útok není řešení Libyjské krize, nový konflikt povede jen k dalším ztrátám na životech a dalšímu ničení země,“ odsoudil v pátek eskalaci konfliktu Tajani a vyzval Evropskou Unii k okamžitému zásahu. „Riskujeme vznik nové migrační krize,“ varoval. 

V uprchlických detenčních centrech nyní Libye drží přibližně 5 až 6 tisíc migrantů. V celé Libyi se jich podle odhadů OSN nachází až 670 tisíc. Pakliže Haftarovy jednotky vpadnou do Tripolisu, v následujícím válečném chaosu by se „mohl zvednout příliv lidí směrem do Itálie a dalších středomořských zemí,“ vyjádřil obavy Tajani ve svém článku.

Fotogalerie

Při loňských bojích mezi znesvářenými milicemi uprchlo z jednoho z detenčních center asi 1800 migrantů (psali jsme zde). Ani v současnosti přitom centra pro migranty v Libyii nejsou pod dostatečnou kontrolou, ačkoliv na jejich chod finančně přispívá Evropská unie. 

Zprávy OSN a humanitárních organizací opakovaně upozorňují, že migranti jsou zde vystavení mučení a sexuálnímu násilí. Dozorci týrání natáčejí na video a skrze záběry vydírají od rodin migrantů peníze. Reagují tak na pokles zisků z ilegálního převaděčství poté, co Evropská unie začala vracet lodě s migranty zpět do Libye, píše deník Deutche Welle

05.dubna 2019 v 11:20, příspěvek archivován: 05.dubna 2019 v 19:23

Chaos and a new migration crisis must be avoided in #Libya. The European Union must take immediate action. https://t.co/96xNAAexyN

Bývalý Kaddáfího generál, který vládne jihu

Haftarovy síly postupující z Benghází na východě země se pokoušejí zaútočit na Tripolis z několika stran. Polní maršál tažení označil za ”vítězný pochod, který otřese zemí”. Nařídil také jednotkám, aby nestřílely na civilisty. „Kdokoli pozvedne bílý prapor, je v bezpečí,“ uvedl ve středečním videu.  

Jeho jednotky v neděli obsadily město Gharyan, přibližně 80 kilometrů jižně od Tripolisu. V okolí se v odopovědi začaly mobilizovat pro-vládní milice. Haftarova armáda poté postoupila až ke kontrolnímu stanovišti u města Zavíja asi 30 km od hlavního města, odkud ji však ve středu večer odrazili pro-vládní bojovníci.

Kaddáfího liška pouště. Generál Haftar čistí Libyi a sní o Tripolisu

S generálem Haftarem se v pátek pokusil jednat generální tajemník OSN António Guterres. „Není tu vojenské řešení. Jen vnitrolibyjský dialog může vyřešit libyjské problémy,“ uvedl Guterres. Kvůli postupu LNA se v pátek na žádost Velké Británie sejde Rada bezpečnosti OSN.

Haftarovo tažení na západ nepodporuje ani Rusko, které s polním maršálem jinak pojí přívětivé vztahy. „Určitě se domníváme, že nejdůležitější je, aby (vojenské) operace nevedly ke krveprolití. Situace by měla být vyřešena mírově,“ řekl v pátek mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov agentuře Reuters. Uvedl také, že Rusko do současných událostí zapojeno není. 

Kaddáfí jej zavrhl

Chalífa Haftar působil v armádě Muammara Kaddáfího, než jím byl v roce 1987 zavržen. Po Kaddáfího smrti se vrátil do Libye, kde s podporou Ruska, Egypta a Spojených arabských emirátů vybudoval vlastní ozbrojené síly. V červnu 2017 po tříletém boji obsadil Benghází, odkud v lednu vedl ofenzívu na jih země, kde obsadil ropná pole.

V čele Libye nyní oficiálně stojí Vláda národní jednoty v čele s premiérem Fáizem Sarrádžem. Tato provizorní vláda zemi řídí s podporou OSN od roku 2016 na základě politické dohody mezi většinou znesvářených stran. Haftarova Libyjská národní armáda s dohodou nesouhlasila. V současnosti je nejsilnější ozbrojenou skupinou bojující proti vládnoucí koalici. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Má bolest neutichá, říká vdova po černobylském inženýrovi

Letecký pohled na elektrárnu Černobyl po havárii v roce 1986

Muž, který pohlédl do útrob explodovaného reaktoru atomové elektrárny Černobyl. Anatolij Sitnikov je jedním z hrdinů...

TÝDEN OBRAZEM: Modlitba, divadelní představení a let balonem

MODLITBA. Členové starobylé židovské komunity Samaritánů se modlí během svátku...

V Izraeli se modlili členové starobylé židovské komunity, na Maltě divadelníci ztvárnili zásadní moment z historie země...

Při srážce auta s vlakem na jihu Polska zahynulo pět lidí

Při srážce auta s vlakem na jihu Polska zahynulo pět lidí. (16.6.2019)

Pět lidských životů si v sobotu vyžádala vážná nehoda na nechráněném železničním přejezdu na jihozápadě Polska. Na svém...

Najdete na iDNES.cz