Haftar podle BBC nařídil námořním základnám ve čtyřech libyjských městech, aby „odehnala jakékoliv plavidlo, které vstoupí do teritoriálních vod bez svolení armády“. Haftarova vláda uvedla, že Itálie chce vyvézt migrační krizi ze svého území do Libye a italské lodě narušují libyjskou suverenitu.
Podle webu televize al-Arabíja k libyjským břehům už ve středu dorazila italská vojenská loď Commandante Prozini. Na její palubě je skupina expertů, kteří míří na námořní základnu nedaleko Tripolisu, kde by měli libyjskému námořnictvu a pobřežní stráži pomáhat ve snaze zastavit vlnu migrantů mířících přes Středozemní moře do Itálie.
Řím o pomoc požádala mezinárodně uznávaná vláda v Tripolisu, v jejímž čele stojí Faíz Sarrádž. Východ země ale kontroluje Chalífa Haftar, velitel Libyjské národní armády. Před dvěma týdny se přitom Haftar v Paříži se Sarrádžem domluvil na příměří a na možnosti vyhlásit v zemi příští rok volby.
Vyslání armádních plavidel do libyjských vod schválil ve středu italský parlament. Ministryně obrany Roberta Pinottiová ujistila, že nejde o žádný zásah do svrchovanosti Libye. Italští vojáci podle ní budou moci použít sílu pouze v případě, že budou sami napadeni.
Většina z více než 93 000 migrantů, kteří zatím letos připluli k italským břehům, započala svou plavbu přes Středozemní moře v Libyi. Ta se zatím nevzpamatovala z chaosu vyvolaného svržením Muammara Kaddáfího v roce 2011 a pašeráci lidí toho ve velkém využívají.