Problémy s nebožtíky hlásí především Mytiléna na východě ostrova, kam je to ze sousedního Turecka po moři něco okolo deseti kilometrů. Moře zde už vyplavilo na pobřeží desítky bezvládných těl.
Podle pravoslavné praxe jsou těla místních křesťanů na ostrově tři roky po smrti exhumována a přesunuta do kostnice. Většina utonulých migrantů jsou však muslimové a něco takového je tak pro ně nepřijatelné.
Úřady tak musí najít místo pro hroby, do kterých by je mohli pohřbít natrvalo. „Včera jsme měli pět pohřbů, ale stále je 55 těl v márnici,“ řekl starosta ostrova Spyros Galinos novinářům NBC News.
Těchto pět hrobů bylo určeno pro Afghánce, kteří zemřeli na moři 20. října. Afghánci, kteří nebezpečnou plavbu přežili, se nehodlali smířit s představou, že jejich příbuzná a několik dětí by nebyly pohřbeni.
„Když jsme jim řekli, že na hřbitově už žádné místo není, tak omdlévali a brečeli. Nakonec mohli své milované pohřbít a jsou už klidnější,“ řekl americkému neziskovému rádiu PRI Efi Latoudi, který na místě pomáhá.
Utonulé skladují v chladícím voze
Podle biskupa mytilénské diecéze našly už místní úřady provizorní řešení, jak nedostatek místa v márnicích vyřešit. „Přivezli nám speciální mrazící vůz, do kterého jsme je umístili, než budou pohřbeni. Většina z nich ještě není identifikovaná, a to včetně dětí,“ řekl řecké televizi Mega TV. Nedostatek hrobů se tím však neřeší.
Uprchlická krizeŠVÉDSKO: Azylová centra hoří, populisté posilují PROGNOSTICI: Stárnoucí Německo nezachrání ani imigranti GABČÍKOVO: Jak žijí Syřané na Slovensku ŽALOBY: Stovky Němců viní Merkelovou z vlastizrady CALAIS: Do Džungle dorazila zima DADAAB: Největší uprchlický tábor světa bobtná PŘEHLEDNĚ: Co se děje se zadrženými běženci? |
Podle místního koronera Thodorose Nousase je situace prostě nad síly místních lidí. „Dáváme ze sebe 150 procent...posílají nám malé děti, miminka, těhotné ženy. Je nemožné se nezhroutit,“ uvedl Nousas pro noviny Ethnos.
Utonulých navíc stále přibývá. Podle webu al-Džazíra vytáhli Řekové z moře jen v neděli 19 mrtvol. Celkový letošní počet utonulých mezi Tureckem a řeckými ostrovy tak vystoupal na 435 obětí. „Kdo by čekal takový masakr v Egejském moři?“ ptá se starosta Galinos.
Každý den se přitom na cestu z Turecka vydají další lodě, a to i přes zhoršující se počasí. Podle starosty na ostrov letos přijíždí dvacetkrát více uprchlíků než loňský rok. Jen o víkendu zachránila pobřežní stráž ve východní části Egejského moře celkem 1400 lidí. Uprchlíci se nacházeli v bárkách poblíž ostrovů Lesbos, Samos či Rhodos.
Podle UNHCR překročilo hranice Evropy po moři jen za minulý měsíc 218 394 uprchlíků, což odpovídá počtu za celý rok 2014. Letošní statistiky by se podle nich mohli do konce roku vyšplhat na skoro tři čtvrtě milionu.