Kubánci v referendu rozhodují o přijetí nové ústavy. Kritiky zatýká policie

  15:37aktualizováno  15:37
O přijetí nové ústavy a pokračování vlády komunistické strany rozhodují kubánští voliči v nedělním referendu. Vedení země jim však dalo mediální kampaní jasně najevo, že dokument nahrazující více než čtyři dekády starou ústavu odsouhlasit musí. Opozice se proti ústavě postavila demonstrací, několik kritiků režimu ihned skončilo za mřížemi.

Kubánský prezident Miguel-Díaz Canel v Havaně (13. července 2018) | foto: AP

Kubánská vláda v čele s prezidentem Miguelem Díazem-Canelem vyzdvihuje progresivní změny v nové ústavě, v níž bude nově zakotvené právo na soukromé vlastnictví a podnikání, posílí také role trhu a zahraničních investic. 

Dokument, který poslanci schválili již minulý rok, údajně mění také strukturu exekutivy, oficiálně uznává soukromé vlastnictví a volný trh a dokonce otevírá dveře legalizaci sňatků homosexuálů. Rozhodující role komunistické strany v něm však i nadále zůstává nedotčena (o ústavě jsme psali zde).

Opozice však tváří v tvář zbídačené ekonomice však volá po zavedení demokratických pravidel a „skutečných“ hospodářských reforem.

Fotogalerie

Většina ekonomických změn je totiž podle pozorovatelů spíše formalitou. Soukromé podniky již povolil bývalý prezident Raúl Castro a na Kubě legálně či nelegálně fungují už řadu let, především kvůli neschopnosti státu ekonomicky zajistit všechny své obyvatele.

Skupina oponentů režimu demonstrovala den před hlasováním v ulicích Havany. Lidé, mezi nimiž bylo několik již v minulosti vězněných disidentů, podle nezávislého webu 14ymedio.com požadovali „konec diktatury“ a vyjadřovali nesouhlas s pořádáním referenda, které podle nich nic nezmění na nesvobodném charakteru kubánské společnosti. Policie demonstraci rozehnala a několik účastníků zatkla.

Podle stanice Martí Radio se zatýkalo i ve městě Santiago de Cuba, kde se jedna z opozičních organizací rovněž snažila přesvědčovat lidi, aby nechodili hlasovat či řekli ústavě „ne“. Deník Miami Herald  informoval, že kubánská policie cílila na kritiky referenda ještě před demonstrací a z domovů jim zabavovala počítače, USB disky a další pracovní materiály.

Kuba škrtá z ústavy budování komunismu, potvrzuje soukromé vlastnictví

Kubánští představitelé tvrdí, že ústava, kterou již loni schválil parlament (psali jsme zde), odráží snahu modernizovat nejen ekonomiku, ale i nutnost změn ve vedení země. Dokument například omezuje funkční období prezidenta na nejvýše dvě pětiletá období po sobě, zavádí také funkci premiéra. 

Osmapadesátiletý Díaz-Canel, který loni nahradil v úřadu hlavy státu o téměř tři desetiletí staršího Raúla Castra, však podle opozice jakoukoli změnu směrem k demokracii nepřinesl a nic podobného se neočekává ani od nové ústavy.

Podívejte se, jak kubánští poslanci schválili návrh nové ústavy v červenci 2018


Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Vztah s Íránem přiostřuje. USA zvažují vyslat na Blízký východ 10 000 vojáků

Manévry americké armády v Arabském moři - letadlová loď USS Abraham Lincoln...

Pentagon ve čtvrtek předloží Bílému domu plán na vyslání až 10 000 dalších vojáků do oblasti Blízkého východu. USA tím...

Z Mostu SNP v Bratislavě se zřítila dívka, pád z 80 metrů ji ale nezabil

Most SNP v Bratislavě

Z vyhlídky nad bratislavským Mostem Slovenského národního povstání ve středu odpoledne spadla 17letá dívka. Zřítila se...

S nezávislostí si kvůli brexitu pohrává i Wales. Podpora mírně stoupá

Do ulic Londýna vyšly desítky tisíc lidí. Někteří z nich nesouhlasí s tím, že...

Nezávislý stát Wales? Donedávna nemyslitelné úvahy způsobil dnes už klasický motiv: brexit. „Pokud neproběhne druhé...

Najdete na iDNES.cz