Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

SSSR trénoval monstrprocesy na Češích, skončili na popravišti i v gulagu

  20:16
Historikům se po osmdesáti pěti letech podařilo rozklíčovat jeden z nejzáhadnějších procesů v Sovětském svazu, jehož obětí se stali čeští krajané na Ukrajině, zejména učitelé. Čtyři Češi byli popraveni, jiní zešíleli či věznění nepřežili.

Čeští učitelé se v červenci 1930 sešli na kurzech v severoukrajinském Žitomiru. Už za měsíc je začne policie zatýkat a mnozí po vykonstruovaném procesu skončí v sovětských trestaneckých lágrech. | foto: Archiv A. Hradilka, J. Dvořáka/ÚSTR

Téměř století byly ukrajinské archivy sovětské tajné policie NKVD pro badatele prakticky nedobytné. Otevřel je až převrat na Ukrajině před dvěma lety. Historici pátrající po osudech Čechoslováků, kteří se před druhou světovou válkou, během ní i po ní ztratili v sovětských trestaneckých lágrech, objevili materiály, které je ohromily.

Mezi vyšetřovacími spisy čtyř desítek Čechů (z nich 19 učitelů), které jako špiony ve vykonstruovaném monstrprocesu v létě 1931 semlela sovětská totalitní justice, nalezli brožuru, jež mohla být komunistickému režimu manuálem pro další zmanipulovaná soudní řízení.

Přísně tajná příručka dává útržky výpovědí obviněných do vybájených souvislostí. Pomocí vložených komentářů vyšetřovatelů staví špionážní příběh a učebnicově ukazuje, jak lze postupovat při odstraňování nepohodlných, ale nevinných lidí.

Vymyšlení špioni české armády

Sovětský svaz politickými monstrprocesy nešetřil celá desetiletí a své „know-how“ po válce vyvážel i do svých komunistických satelitů, Československo nevyjímaje.

„Brožura vyšla tiskem, což tehdy vůbec nebylo obvyklé, a stala se jakousi učebnicí pro další vykonstruované případy. Nejsou tam vyloženě přesné instrukce, jak konkrétně rozehrávat falešnou hru, ale vybrané přepisy výslechů a struktura textu velice názorně představuje proces se ‚špionským‘ centrem,“ říká historik Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Jan Dvořák.

Autorem brožury o zhruba stovce stran není nikdo jiný než Stalinova nedotknutelná OGPU, předchůdkyně NKVD a KGB. Hrozivé je, že jejími hlavními protagonisty jsou Češi.

Na území dnešní Ukrajiny - zejména v oblasti Volyně - žily mezi světovými válkami tisíce Čechů. Zkraje dvacátých let, po polsko-sovětské válce, však část Volyně připadla SSSR, včetně 7,5 tisíce československých rodáků či jejich potomků.

Československo se krajanům snažilo mezi válkami všemožně pomáhat. A jednou z forem pomoci bylo vysílání českých učitelů, kteří měli za úkol nejen vyučovat místní děti, ale pozvednout společenský a národní život české menšiny.

„V průběhu dvacátých let proto odjíždí do oblasti několik učitelů. Postupně se však sovětský režim snaží národnostní tendence menšin omezovat a ve třicátých letech se již začínají rozjíždět perzekuce,“ popisuje historik Adam Hradilek.

Sovětům zejména vadí odpor českých hospodářů - kulaků - ke kolektivizaci zemědělství. Proto zakročí. Od léta 1930 tajná policie pozatýká přes čtyřicet představitelů české národnostní menšiny včetně učitelů. Krutě je vyslýchá a trýzní v kriminálech. Režim na ně chce navléci špionáž proti SSSR řízenou československou rozvědkou. Samozřejmě jde o smyšlenku.

„Čeští vězni na protest opakovaně drží hladovku. Někteří ve vězení zešílí. Byly tam i případy, kdy k jednomu českému vězni přivedli do výslechové místnosti jeho manželku s tím, že ji zastřelí, pokud nebude spolupracovat. Klasické metody totalitní moci,“ upozorňuje Hradilek.

Vězeňské fotografie českých učitelů Václava Pišla, Jaroslava Bouška, Antonína Vodseďálka a dělníka Josefa Hegra. Kromě Pišla byli všichni odsouzeni k trestu smrti.

Uběhne rok. Vyšetřovatelé do čela špionské skupiny postaví třicetiletého učitele Antonína Vodseďálka. „Plnil úkoly generálního štábu ČSR směrované k oslabení obranyschopnosti Sovětského svazu. Zajišťoval fungování české rozvědky a verboval lidi z řad české kulacké mládeže, která měla tvořit bitevní skupiny určené pro diverzní úkoly v týlu Rudé armády na začátku antisovětské intervence. Vinu přiznal v celém rozsahu,“ píše se v objeveném materiálu OGPU.

Deset poprav, tlak na ČSR

V červnu 1931 začíná v ukrajinském Charkově proces. Odsouzeno je čtyřicet lidí včetně devatenácti učitelů. Deset odsouzených čeká poprava. Zastřelen má být i Vodseďálek, stejně jako jeho minimálně šest kolegů kantorů.

Ostatní čekají dlouholetá vězení v pracovních táborech gulag a poté vyhnanství na Sibiři. „V té době neměla československá vláda se Sovětským svazem navázány diplomatické styky. Takže SSSR proces využíval i jako nátlak na ČSR, aby si vynutil uznání de iure. K tomu nakonec dochází v roce 1934,“ říká Dvořák.

Po pěti letech sovětský režim tresty snižuje. Smrt zastřelením mění na roky žaláře. Mnoho odsouzených skončí na nehostinných Soloveckých ostrovech.

Někteří se dočkají propuštění ještě před nástupem velkého stalinského teroru na přelomu třicátých a čtyřicátých let. Jiní takové štěstí nemají. Na podzim 1937 vyrazí ze Soloveckých ostrovů na pevninu obrovský transport vězňů. Mezi jedenácti stovkami zbídačených lidí je i několik Čechoslováků. Míří na smrt.

V lesíku Sandarmoch v ruské Karélii končí výstřelem život i čtyř odsouzených v procesu s českými učiteli - Josefa Balaše, Antonína Pavlase, Josefa Píchy-Petrovského a Alexandra Vavřína.

Stát se součástí spisu

Historici ÚSTR za poslední roky navštívili ukrajinské archivy tajné policie mnohokrát. Nalezli tisíce spisů i osobních věcí českých občanů. Ovšem inventáře jsou stále takříkajíc živé, jenom je využívá současná kontrarozvědka - Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU).

„Když jsem ve Lvově po dvou letech zpětně procházel jeden spis, zjistil jsem, že jsme se stali jeho součástí. SBU za vlády bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviče do složky jednoho nešťastníka, který prošel gulagem, všila asi deset stránek, na nichž jsou ofocené naše pasy či žádosti a dopisy, které jsme na Ukrajinu posílali,“ dodává Hradilek.

Autor:

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák kapely Rammstein mě chtěl znásilnit, tvrdí fanynka. Ukázala zmučené tělo

Frontman a zpěvák německé kapely Rammstein Till Lindemann čelí od jedné z fanynek obvinění z možného sexuálního...

Biden opět upadl, nyní se skácel před kadety. Zakopl o pytle s pískem

Americký prezident Joe Biden při čtvrtečním předávání diplomů na americké letecké akademii ve státě Colorado zakopl a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čím se vozí ministři. Jedno až dvě služební auta, Bartoš má až čtyři

Premium Většina ministrů bez ochranky má dvě služební auta. Jedno resortní a jedno zapůjčené. Ti chránění pak mají zajištěnou...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Noční útok u Dnipra nepřežila dvouletá dívka, ruské střely zasáhly i letiště

Sledujeme online Na celém území Ukrajiny v noci na neděli po několik hodin znovu platil protiletecký poplach kvůli ruskému útoku drony a...

Varšava zažívá největší protest od roku 1989. Lidem vadí chystané zákony

Přímý přenos V polském hlavním městě Varšavě se v neděli v poledne sešly tisíce lidí, kteří demonstrují proti vládě a zejména...

Legalizace je nadosah. Němci se předhánějí o členství do „konopných klubů“

Nemají to být žádné „spolky huličů“, ale „sdružení pěstitelů“ s přísnými pravidly. Letos v dubnu německý ministr...

Za nehodu v Indii může chyba signalizačního systému, bezpečnost tratí pokulhává

Srážku vlaků v Indii způsobila chyba elektronického signalizačního systému, kvůli níž jedna ze souprav vjela na špatnou...

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....