Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Manta i rybí torpédo. Britské námořnictvo ukázalo budoucnost ponorek

  19:53
Britské královské námořnictvo představilo futuristickou vizi, jak by mohly vypadat bojové ponorky za padesát let. Odvážné koncepty mladých inženýrů čerpají inspiraci v podmořské říši. Ponorky mají tvar rejnoků a dalších živočichů. Armáda chce z odvážných návrhů čerpat inspiraci pro budoucí vývoj své výzbroje.
Futuristický návrh mateřské ponorky, který má tvar manty obrovské.

Futuristický návrh mateřské ponorky, který má tvar manty obrovské. | foto: Royal Navy

Královské námořnictvo před časem oslovilo dvacítku mladých britských inženýrů, kteří měli připravit ty nejodvážnější návrhy budoucích podmořských plavidel. Projekt s názvem Nautilus 100 vzniká na počest výročí vyplutí vůbec první jaderné ponorky v historii USS Nautilus. Ta se na moře vydala v roce 1954. V zadání soutěže se proto britská armáda mladých návrhářů ptala, kam by mohl směřovat vývoj ponorek v následujících padesáti letech.

Zbraně jako za Nelsona

Kam směřuje Královské námořnictvo?

Designéři z fóra UKNEST přišli s radikální vizí. Inspirovali se přímo v podmořské říši. Mateřské plavidlo by podle nich mohlo mít podobu manty obrovské, která by vypouštěla pilotované stroje designované do tvaru murén. Z nich by pak posádka vysílala menší nepilotované špionážní sondy, které by se po splnění úkolu rozložily ve slané mořské vodě.

Na designu pracovali talentovaní inženýři ve věku 16 až 34 let. Do návrhů zapracovali všechny nejmodernější technologie. Mnohé se teprve testují a do ostrého provozu se mají dostat až v následujících letech. Jednou z nich je například hybridní pohon, který generuje elektrickou energii zpracováním mořských řas (více o technologii se dočtete zde). Mateřské plavidlo se díky němu bude moct pohybovat až rychlostí 150 uzlů, tedy asi 288 kilometrů za hodinu.

Design mateřské ponorky.
Design mateřské ponorky.

Změny by se mohl dočkat také celý koncept navrhování ponorek. V současnosti plní jeden velký stroj celou řadu úkolů. Futuristická vize však nabízí spíše modulární přístup. Od mateřské ponorky se budou oddělovat menší plavidla s konkrétní specializací. Inovace se v očích návrhářů dočkala také torpéda, která dostala rybí podobu.

Futuristická vize jako motor pokroku

Na návrzích spolupracovala i 21letá Gemma Jefferiesová z Bristolu, která pracuje také ve společnosti L3 Marine Systems UK. „Bylo úžasné, jak jsme v rámci jednoho projektu řešili problémy z mnoha inženýrských disciplín. Skvělé na tom bylo, že jsme mohli popustit uzdu své fantazii, některé z prvků přitom nemusí být v budoucnu považovány za takové sci-fi, jak se může zdát,“ prozradila.

Menší plavidla se podle návrhu podobají murénám.

Odvážné návrhy ocenila i Harriett Baldwinové z ministerstva obrany. „Úžasné návrhy našich mladých inženýrů jsou příslibem pro naplňování ambicí královského námořnictva. Podobný druh inovací je srdcem britských snah o udávání trendů v sektoru obrany. Proto investujeme náš rostoucí rozpočet pro nejmodernějších technologií,“ sdělila.

Podle důstojníka Petera Pipkina, který má v královském námořnictvu na starosti sektor robotiky, jsou investice do vývoje podmořských technologií logické. „Za padesát let bude soutěžení mezi státy o osídlení mořského prostoru na zcela jiné úrovni,“ vysvětluje. Je podle něj důležité, aby Británie držela krok s vývojem. „I kdyby se do praxe dostalo jen deset procent z těchto nápadů, udrží nás to ve hře při bojových i obranných operacích,“ dodává.

Kontradmirál Tim Hodgson připomíná, že britské námořní úspěchy vždy závisely z velké části na špičkové práci inženýrů a designérů. „Od Bitvy u Trafalgaru až po revoluční lodě Dreadnought, které prosadil lord Fisher, úspěch námořnictva vždy závisel na kombinaci technologií a schopností našeho lidu,“ myslí si.

Předlohou pro návrh torpéda byla ryba Cheilopogon melanurus.

Rozkreslený „rybí“ návrh torpéda.

Ponorková flotila Královského námořnictva

Nutno podotknout, že nejnovější návrhy jsou spíše koncepty, podobně jako je tomu v automobilovém průmyslu. Do praxe se zřejmě v následujících letech dostanou spíše jednotlivé prvky z odvážného designu. Nic to však nemění na tom, že už nyní má britské námořnictvo jednu z nejpokročilejších ponorkových flotil na světě.

V kategorii takzvaných nosičů strategických balistických střel britské námořnictvo disponuje několika plavidly ve třídě Vanguard. Do této flotily patří ponorky HMS Vanuard, HMS Vengeance, HMS Victorious, HMS Vigilant. Každý z těchto strojů je vybaven moderním raketovým jaderným systémem Trident 2 D5. Díky velmi citlivému sonaru jsou tyto ponorky schopny rozpoznat plavidla až na vzdálenost 80 kilometrů.

Chystaná ponorka třídy Dreadnought.

HMS Ambush. Ponorka třídy Astute.

Kategorii stíhacích ponorek (někdy též označovaných jako přepadové či útočné) ponorek zastupují hned dvě třídy – Astute a Trafalgar. Ponorky z této třídy platí za nejpokročilejší podmořskou výzbroj královského námořnictva. V roce 2012 jeden ze strojů úspěšně provedl odpálení raket tomahawk, které dopadly do testovacího prostoru na Floridě. Astute čítá celkem šest strojů, stejný počet ponorek připadá i na Trafalgar, uvádí stránky námořnictva.

Británie začíná stavět nové ponorky, které ponesou balistické střely

Tím končí výčet aktuální podmořské výzbroje. Britská armáda však už několik let připravuje zcela novou ponorku z třídy Dreadnought, která bude schopna odpalovat balistické rakety. První stroj z této třídy bude dlouhý bezmála 160 metrů. Očekávaný výtlak dosáhne 17200 tun. Počítá se s posádkou čítající 130 lidí.

Té se na palubě dostane nebývalého komfortu. K dispozici bude mít studovnu, kde si budou moci námořníci užít trochu lidu. Chybět nebude ani malá posilovna či systém, který bude simulovat střídání dne a noci. Ponorka si sama vyrobí kyslík a pitnou vodu. V budoucnu Británie plánuje postavit celkem čtyři tyto ponorky.

Podívejte se na klip o ponorkách královského námořnictva:

Na Oktoberfest zavítalo 6,7 milionu lidí, méně než loni. Klesla i spotřeba piva

  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Případem...

5. října 2024  13:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

Premium

Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

3. října 2024

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat synovi. Sbírka pomohla naplnit všechna přání malého bojovníka, kterého postihl sarkom měkkých...

2. října 2024  11:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o omezenou a přesně zacílenou akci ve snaze zničit působiště hnutí Hizballáh poblíž hranic, odkud...

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Stavební firmy spoléhají na opravy ruin. Získat povolení je pro ně rychlejší

Premium

Dostatek vhodných budov a daleko rychlejší vyřízení stavebního povolení přitahuje developerské firmy k rekonstrukcím starších domů. Ty po opravě buď rozprodají na jednotlivé byty, nebo pronajímají.

8. října 2024

ANALÝZA: Antisemitských útoků přibývá. Proč teď evropská srdce bijí s Hamásem

Premium

Od loňského 7. října, kdy teroristé z Hamásu zaútočili na Izrael, nemá klidné spaní. Rabín židovské komunity v Berlíně David Roberts vzpomíná, jak už krátce poté, kdy Izrael přikročil k odvetě, se...

8. října 2024

Japonská delikatesa dobývá svět. Cestu k onigiri si našli i Evropané

Po celá desetiletí se onigiri považovalo za japonskou svačinu, která se připravovala a jedla doma nebo jako pokrm na školní sportovní dny, pikniky anebo dlouhé cesty vlakem. Rýžové pyramidky či...

8. října 2024

Nejen že zdražují, při výměně auta se platí znovu. Řidiči řeší dálniční známky

Premium

Roční dálniční známka na jaře zdražila o 800 korun na 2 300 korun a od ledna se její cena zase zvedne kvůli zavedené valorizaci. Při obměně auta o ni lidé ale přicházejí a musejí kupovat známku...

8. října 2024

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...