Britové zpackali test rakety Trident, změnila směr a letěla na USA

  10:21aktualizováno  20:00
Britská opozice žádá vysvětlení po vládě Theresy Mayové v souvislosti s údajným nepodařeným testem rakety, která je schopná nést jaderné hlavice. Jedna z raket se při loňském testu neočekávaně odchýlila z dráhy a směřovala k pevnině USA. Vláda se podle kritiků snažila nehodu zakrýt.

Britská ponorka Vanguard | foto: Royal Navy

S informací přišel britský list The Sunday Times. Neúspěšný test raketového systému se odehrál v červnu loňského roku. Raketa byla odpálena z britské ponorky a byl to první raketový test Velké Británie za poslední čtyři roky. Admirál John West popsal kauzu okolo neúspěšného testu jako „bizarní a hloupou“. Ministr obrany Michael Fallon však informace médií popřel.

Trident

Raketa Trident je z ponorky odpalovaná balistická raketa nesoucí jaderné hlavice. Navrhla ji americká společnost Lockheed Martin Space Systems. Existuje ve dvou variantách – UGM-96 Trident I a UGM-133 Trident II. Rakety Trident jsou součástí výzbroje čtrnácti aktivních amerických jaderných raketových ponorek třídy Ohio a čtyř britských ponorek třídy Vanguard.

Zdroj: Wikipedia

„Pokud se při takovém testu něco nepovede, mělo by se to přiznat. Pokud se tak nestane, znamená to, že na celém systému je cosi špatného. Jednali bychom pak jako Sovětský svaz, Severní Korea nebo Čína, kde nikdy nepřiznají, když se něco pokazí,“ sdělil admirál. West vyzval vládu, aby přiznala, že Trident nepracuje správně.

O co při neúspěšném testu šlo? Raketa Trident II D5 vypálená z ponorky HMS Vengeance u pobřeží Floridy měla zasáhnout cvičný cíl u západního pobřeží Afriky. Raketa však po vypuštění změnila směr a letěla na opačnou stranu.

„Navzdory informacím tisku o víkendu HMS Vengeance a její posádka podstoupily úspěšnou zkoušku a získaly tak potvrzení, že jsou s to se připojit do operačního cyklu,“ prohlásil ministr Fallon před znepokojenými poslanci v parlamentu. Také řekl, že Británie má mimo veškerou pochybnost schopnost efektivního jaderného odstrašování.

Ticho před klíčovým hlasováním

Zdroj britského listu tvrdí, že neúspěšný test způsobil paniku napříč nejvyššími politickými i armádními kruhy v Británii. „V Downing Street se rozhodli celý neúspěšný test ututlat. Pokud by informaci zveřejnili, bylo by to zničující pro věrohodnost našeho jaderného programu,“ sdělil zdroj.

Ze strany vlády se mohlo jednat o taktický krok. Test proběhl krátce před klíčovým červencovým hlasováním o obnově flotily ponorek s jadernými střelami Trident. Poslanci tehdy po pětihodinové rozpravě obnovu posvětili. Podle premiérky Theresy Mayové má program zajistit Británii udržení role jaderné velmoci. Státní kasu přijde na nejméně 41 miliard liber (asi 1,2 bilionu Kč). Proti hlasovala více než stovka z 650 poslanců, zejména skotští nacionalisté a někteří opoziční labouristé.

Mayová v nedělním rozhovoru pro BBC odmítla potvrdit, že o neúspěšném testu rakety věděla. „V naše střely Trident mám naprostou důvěru,“ prohlásila předsedkyně vlády a neurčitě dodala, že zkoušky raket se prováděly ustavičně a pravidelně. V pondělí pak úřad premiérky připustil, že Mayová o neúspěšném testu věděla ještě před hlasováním parlamentu, píše The Guardian.

Aktuální odhalení podle tisku způsobí další rozpory na britské politické scéně, která se nyní potýká s vyjednáváním brexitu. Bývalý stínový ministr obrany a labouristický poslanec Kevan Jones vyzval k sestavení komise, která by prošetřila neúspěšný raketový test i následný postup vlády.

Vládní spory

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová vyzvala vládu k transparentnosti ohledně celé věci. Podle předsedy labouristů Jeremy Corbyna, který je dlouholetým odpůrcem jaderných zbraní, celý incident může podpořit debatu o jaderném odzbrojení napříč všemi jadernými mocnostmi.

Třída Vanguard

Raketonosné ponorky britského královského námořnictva se jmenují Vanguard, Victorious, Vigilant a Vengeance. Jde o jediné britské nosiče jaderných zbraní. Do služby byly zařazeny v letech 1993–1999.

Všechny jsou v aktivní službě. Operují ze skotské základny HMNB Clyde u Faslane, zhruba 30 kilometrů západně od Glasgow.

  • Výtlak: 15 900 t
  • Délka: 149,9 m
  • Šířka: 12,8 m
  • Pohon: nukleární
  • Rychlost: 25 uzlů (pod hladinou)
  • Posádka: 135
  • Výzbroj: 16× UGM-133 Trident II a 4× 533mm torpédomet

Zdroj: Royal Navy

Britové rakety Trident v posledních letech testovali pouze pětkrát. Není se co divit, jedna přijde na závratných 17 milionů liber. Předcházející testy v letech 2000, 2005, 2009 a 2012 se v Británii těšily velkému zájmu veřejnosti a z pět let starého testu armáda zveřejnila detailní videozáznam.

Loňské testovací odpálení z ponorky Vengeance však postrádalo jakoukoli publicitu. Inženýr Michael Elleman, který pomáhal s vývojem raket Trident, uvedl, že pokud by k podobné chybě došlo při osazení rakety jadernou hlavicí, škody by mohly být nedozírné.

Ministerstvo obrany v reakci na kauzu pouze potvrdilo, že test rakety se opravdu odehrál loni v červnu. Průběh testu však nekomentovalo.

Podívejte se, jak vypadá odpálení rakety Trident:


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Přes šest desítek dětí prchalo z hořícího autobusu na západoněmecké dálnici

Hasiči zasahují u hořícího autobusu, který převážel 65 školních dětí u...

Na západě Německa hořel v pondělí autobus, který převážel 65 školáků. Incident se stal na dálnici A2 nedaleko...

Tankery v Perském zálivu zadarmo už chránit nebudeme, varoval Trump

Na mítinku v Orlandu na Floridě Donald Trump prohlásil, že oficiálně začíná...

Americký prezident Donald Trump se domnívá, že Spojené státy by neměly zajišťovat bezpečnost Hormuzského průlivu bez...

Soud v USA povolil vulgaritu v názvu značky, zrušil stoletý zákaz

Nejvyšší soud, Washington, USA (13. 11. 2018)

Americký nejvyšší soud se v pondělí zabýval žalobou módního návrháře pobouřeného úředním zákazem své kontroverzní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz