Než se rozloučili, vypnuli piloti přístroje. Letoun hledá už 25 zemí

  15:42aktualizováno  15:42
Trosky ztraceného malajsijského letadla už hledají záchranáři z 25 zemí. Žádost o pomoc s pátráním dostala třeba i Francie. Vyšetřovatelé zjistili, že poslední rádiový kontakt mezi piloty a řídicí věží v Kuala Lumpuru proběhl ve chvíli, kdy mělo letadlo vypnuté důležité komunikační systémy.

Velkoplošná obrazovka na letišti v Kuala Lumpuru ukazuje polohu jednotlivých letadel v malajsijském vzdušném prostoru. | foto: AP

Všechno je v pořádku, dobrou noc. Tak zněla poslední slova pilotů ztraceného letadla společnosti Malaysia Airlines, která zachytili dispečeři řídicí věže na letišti v Kuala Lumpuru. Posádka Boeingu 777-200, který měl podle plánu namířeno do čínského Pekingu, se loučila s malajsijským řízením letového provozu, neboť měla za okamžik vstoupit do vzdušného prostoru Vietnamu. O posledních slovech posádky informoval iDNES.cz už ve středu (více se dočtete zde).

Jak letadla komunikují

Aby dispečeři v řídicích věžích získali přesné informace o typu letadla, čísla letu, rychlosti nebo výšce, případně domluvené textové kódy informující o mimořádných událostech (například o únosu), komunikují sekundární pozemní radary s palubním odpovídačem.

Není-li odpovídač v provozu, letadlo se objeví pouze jako tečka na primárním radaru. Ten využívá pouze odražený signál a nevyžaduje žádnou aktivitu od letadla ani jeho posádky.

Dalším komunikačním zařízením, které letadlo má, je systém ACARS (Aircraft Communication Addressing and Reporting System). Právě ten posádka vypnula jako první, ještě dříve, než se rozloučila s malajsijským dispečerem.

I poté, co posádka ACARS vypne, systém komunikuje se satelity. Jednou za čas jim pošle zprávu o tom, že je "naživu". Neuvádí ovšem přesnou polohu letadla.

Jak se ovšem ukazuje, piloti malajsijského stroje s 227 pasažéry na palubě se s dispečerem rozloučili v době, kdy už letecký komunikační systém ACARS nevysílal žádná data, píše britský deník The Times.

Po pár minutách se odmlčel i odpovídač, který má komunikovat s pozemními radary. Na piloty letu MH370 tak padl další stín podezření. Místní server Malaysian Insider píše, že tamní policie už případ ztraceného letadla vyšetřuje jako teroristický čin.

Kdyby se letadlo porouchalo přímo na rozhraní dvou vzdušných prostorů, byla by to až příliš velká náhoda.

"Je to zkrátka perfektní místo pro zmizení," citovala americká CNN jednoho z vyšetřovatelů, který si nepřál uvést své jméno.

Malajsijské úřady se obrátily na všechny státy, jejichž občané byli na palubě ztraceného letadla, s žádostí o informace, které by jim pomohly udělat si obrázek o každém, kdo by měl se záhadným letem něco společného. Vyšetřují i personál letiště a zaměstnance letecké společnosti.

Piloti nežádali, aby mohli letět spolu

V kokpitu letadla seděl třiapadesátiletý kapitán Zaharie Ahmad Shah společně s prvním důstojníkem jménem Fariq Ab Hamid. Vyšetřovatelé už prohledali jejich domy, z bytu kapitána Shaha si odvezli letecký simulátor Boeingu 777. Jeho vlastnictvím se zkušený pilot a letecký instruktor nikterak netajil, dokonce s jeho pomocí natáčel videa, která pak zveřejnil na síti YouTube.

Úřady se zabývaly také otázkou, zda oba piloti vedení aerolinek žádali, aby minulou sobotu do Pekingu letěli spolu. To by mohlo naznačovat, že byli na únosu letounu domluvení. Malajsijský ministr dopravy však reportérům místního listu The Star řekl, že žádný takový požadavek ze strany pilotů nezazněl.

Fotogalerie

Pátrání po zmizelém letadle, které podle závěrů z vyšetřování někdo úmyslně "otočil" na západ, stále bez výsledku pokračuje. Desítky lodí a letadel původně trosky hledaly na hladině Jihočínského moře. Na základě zachycených satelitních signálů se ovšem oblast pátrání výrazně posunula a značně rozšířila (více se dočtete zde).

Jednou z oblastí, kde mohl stroj skončit, je moře pod leteckým koridorem mezi jihovýchodní Asií a Blízkým východem, potažmo i Evropou. Ten začíná ve vzdušném prostoru Kazachstánu a táhne se přes Turkmenistán až do Thajska. Druhým místem, kam se mohl malajsijský boeing vydat, je jižní koridor, který vede Indickým oceánem jižně od Indonésie.

Malajsijské úřady už požádaly o pomoc 25 zemí, vesměs se jedná o státy v okolí zmíněných koridorů.

Žádost o spolupráci obdrželi i Francouzi. Ti mají s podobně rozsáhlým pátráním po zmizelém letadle bohaté zkušenosti, v roce 2009 se totiž během letu z Rio de Janeira do Paříže ztratil stroj společnosti Air France. Většinu trosek a černé skříňky se tehdy podařilo najít až po dvou letech.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Muellerovi prokurátoři žádají pro exšéfa Trumpovy kampaně přes 24 let vězení

Paul Manafort

Prokurátoři pracující pro zvláštního vyšetřovatele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera...

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz