KOMENTÁŘ: Řecko posunuje EU k nevyhnutelné sebevraždě celé eurozóny

  14:49aktualizováno  14:49
Po sobotním referendu v Řecku, které bylo de facto celonárodním hlasováním o důvěře Tsiprasově vládě a o nedůvěře politice lídrů EU, se v našich médiích objevují komentáře se závěrem, že Řecko páchá ekonomickou sebevraždu. Podle Jiřího Weigla, ředitele Institutu Václava Klause, je to ale chybný závěr.

Řekové v neděli v referendu odmítli referendu odmítli podmínky mezinárodních věřitelů k poskytnutí další pomoci. | foto: AP

Odmítnutí Řeků pokračovat v dosavadní evropské politice „záchrany Řecka“ cestou tzv. vnitřní devalvace (poklesu cen, mezd, sociálních výdajů) jako substitutu devalvace kursové, která je v eurozóně nemožná, možná otevírá cestu k bolestnému, ale přeci jen smysluplnému a perspektivnímu ekonomickému řešení řecké krize. Především ale znamená jasné odmítnutí vládnoucích řeckých politiků spáchat politickou sebevraždu, k níž je EU tlačila.

Jiří Weigl

Jiří Weigl, kancléř prezidenta republiky Václava Klause

Vystudoval ekonomiku zahraničního obchodu na Vysoké škole ekonomické v Praze a arabistiku na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1990 - 1998 působil po boku Václava Klause jako poradce na ministerstvu financí a šéf poradců na úřadu Vlády ČR. V období let 2000 - 2003 pracoval jako výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku a v roce 2003 byl jmenován vedoucím Kanceláře prezidenta republiky. Od roku 2013 je výkonným ředitelem Institutu Václava Klause.

Řecký příklad ukázal, že tzv. vnitřní devalvace jako způsob obnovování narušených proporcí v rámci divergentně se vyvíjejících ekonomik eurozóny nemůže fungovat při zachování politické demokracie. Rigidita nominálních mezd a sociálních důchodů směrem dolů platí a je iluzí domnívat se, že ji lze snadno zlomit a učinit jejich pokles akceptovatelným pro širokou veřejnost. Naopak, ukazuje se, že výsledkem takového pokusu je pouze destrukce politického systému.

Právě to se v Řecku děje. Pět let záchranného programu má jediný efekt - úpadek tradičních demokratických politických stran a nástup levicového a pravicového radikalismu a populismu. Drastické obnovení vnitřní rovnováhy a vytvoření předpokladů pro udržitelné přebytkové hospodaření státu a splácení zahraničních půjček by teoreticky mohl zajistit dočasně pouze režim odhodlaný potlačovat násilím nesouhlas veřejnosti.

V demokratických poměrech je pokračování politiky vnitřní devalvace neprosaditelné. Příklad Pobaltí je unikátní, neboť obyvatelstvu těchto zemí se stále vrací traumatizující pocit, že volí mezi Evropou a vyhnanstvím na Sibiři, a v této situaci je jejich ochota k obětem výjimečná.

I Řekové musí platit dluhy

Komentář Vladimír Votápka

Tsipras a jeho kolegové dobře pochopili, že EU od nich svými podmínkami požaduje politickou sebevraždu a chytře z pasti unikli referendem. Tím míč přehodili na stranu EU a ta musí rozhodovat. Vždy platilo a platí, že problém s nesplácenými dluhy má především věřitel, až potom sám dlužník. EU teď musí znovu platit, buď za udržení Řecka v eurozóně za každou cenu, nebo za přiznání faktu, že projekt eura selhal a první země jej opouští.

Druhá varianta má na rozdíl od té první alespoň perspektivu - Řecko zbankrotuje a znovu se postaví na vlastní nohy. Rozumná EU by mu v tom měla pomoci. Bohužel větší pravděpodobnost má varianta první - rozklad a úpadek bez konce a na pokračování - a to je skutečná pomalá, ale nevyhnutelná dlouhodobá sebevražda celé eurozóny.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Šeredné ropušnice zamořují moře u Libanonu, nadějí je jejich chutné maso

Ropušnice - dravá ryba s jedovatými trny.

Libanonský rybář Hasan Júnis se potápí u břehu svého pobřežního města Sarafand už 30 let, avšak to, co zažívá letos,...

Britský ministr financí Hammond podá demisi, než ho odvolá Johnson

Britský ministr financí Philip Hammond odchází ze studia zpravodajské stanice...

Britský ministr financí Philip Hammond ve středu podá demisi. V televizi BBC v neděli prohlásil, že tak učiní před tím,...

Ve středním Portugalsku bojuje s lesním požárem přes 1800 hasičů

Oheň likviduje les u portugalského Valenca.

Přes 1800 hasičů bojovalo v neděli s rozsáhlým lesním požárem ve středním Portugalsku. Několik obcí bylo z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz