Nově zvolený americký prezident Joe Biden (16. listopadu 2020)

Nově zvolený americký prezident Joe Biden (16. listopadu 2020) | foto: Reuters

Biden, prezident na jedno funkční období? Možná, ale nesmí to dát najevo

  • 415
Joeovi Bidenovi bylo v pátek 78 let. Pokud by byl v roce 2024 znovuzvolen, bylo by mu 86 let ve chvíli, kdy by na začátku roku 2029 předával moc. Již dva měsíce před jeho příchodem do Bílého domu je na myslích všech ve Washingtonu následující otázka: Bude tento „lev americké historie“, jak jej nazval Barack Obama, prezidentem jen na jedno funkční období?

Biden byl po celou svou kampaň ohledně svých budoucích úmyslů vyhýbavý. Na otázku, zda je v jeho očích pravděpodobný scénář, že bude vládnout osm let, odpověděl, že „rozhodně“. Na jaře se však při setkání s dárci své kampaně označil za „přechodného kandidáta“, což je formulace, která vyvolala řadu spekulací.

Chtěl tím říct, že díky svým zkušenostem a politickému profilu dokáže nejlépe zavřít dveře za trumpismem předtím, než v roce 2024 předá otěže nové generaci? Generaci demokratických vůdců, z nichž se někteří ještě ani nenarodili, když byl Biden zvolen v roce 1972 poprvé do Senátu?

Několik dní poté, co zvítězil v souboji s Donaldem Trumpem, řekla jeho sestra Valérie Bidenová Owensová, že je přesvědčena, že bude Biden usilovat o druhý mandát. Znamená to, že tedy není přechodným kandidátem? „Je jím v tom smyslu, že k sobě přitáhne všechny ty mladé a že nás spojí, aby naše země nebyla už tak rozdělená,“ řekla demokratova sestra v rozhovoru s televizí HBO.

Všechny tyto odpovědi jsou však vykládány jako snaha o zachování co největšího politického kapitálu. Vystupovat otevřeně jako prezident na jedno funkční období by oslabilo Bidenovu pozici a otevřelo by příliš rychle a ve velkém souboj o to, kdo bude v Demokratické straně jeho nástupcem.

Podle historika Juliana Zelizera z Princetonské univerzity není v zájmu Joea Bidena příliš brzy svoje záměry zveřejnit, ať už jsou jakékoliv. „V extrémně politicky polarizovaném prostředí, jakým je to naše, musíte využít veškeré nástroje, které máte k dispozici. Mezi ně patří i vyhlídky na znovuzvolení, abyste mohli posouvat svou agendu v Kongresu,“ řekl.

Jména prvních členů kabinetu

Biden je oznámí v úterý

Biden slíbil, že vytvoří administrativu, která bude odrážet různorodost země. Minulý týden řekl, že už si vybral svého ministra financí. "A uvidíte, že to je někdo, kdo podle mě bude přijatelný všemi elementy Demokratické strany... od progresivních po umírněné koalice," řekl.

Podle agentury Reuters se do Bidenova užšího výběru kandidátů na ministra financí dostali bývalá šéfka centrální banky (Fed) Janet Yellenová, nynější členka rady guvernérů Fedu Lael Brainardová, bývalá členka rady Sarah Bloomová Raskinová a prezident Federální rezervní banky v Atlantě Raphael Bostic.

Prezidenti, kteří by odmítali usilovat o další čtyři roky v Bílém domě, jsou v historii USA vzácní. Proč ale tak umíněně touží po tom zůstat ve funkci, kromě touhy po moci a prestiži, která se s postem pojí?

„Na počet let starý jsem“

„Druhý mandát dává prezidentovi pocit legitimity,“ tvrdí historik Zelizer. „Může to být také příležitost přijít s obtížným politickým programem bez strachu z volebních následků,“ dodal.

Joe Biden, který při kampani několikrát budil křehký dojem, přitom tuší, že se nachází v neobvyklé pozici. Na podzim roku 2018, kdy ještě neoznámil svou kandidaturu na prezidenta, řekl v Michiganu, že otázku věku pokládá za „absolutně legitimní“.

„Myslím, že je úplně normální, že se na mě lidé podívají a řeknou si: ‚No můj ty Bože, ty jsi starý!‘“ řekl Biden. „Je pravda, že na počet let starý jsem,“ dodal s náznakem, že s věkem nepřišel o nic ze své energie a intelektuálních schopností.

Jedna věc je jistá: Od chvíle, kdy se 20. ledna ujme moci, budou jeho republikánští oponenti – stejně jako ti z jeho vlastního tábora, kteří již sní o vlastní kandidatuře – bedlivě poslouchat jeho vyjádření k tomuto tématu.

A u tohoto muže, který se v roce 2022 stane prvním osmdesátníkem v Bílém domě v americké historii, budou čekat byť na nejmenší náznak případného odchodu do politického důchodu, napsala agentura AFP.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video