Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smrt a přehřátý reaktor. První jadernou elektrárnu v ČSSR po haváriích odstavili

  15:57
První atomovou elektrárnu na území bývalého Československa provázela smůla. Reaktor v Jaslovských Bohunicích nedaleko slovenské Trnavy, který na energetickou síť napojili před 50 lety - o Vánocích 1972, vyráběl elektřinu jen necelých pět let. V únoru 1977 se tu totiž stala havárie a elektrárna byla odstavena. Již o rok dřív tu při první vážné havárii zahynuli dva muži z obsluhy.
Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice se nachází u stejnojmenné obce v okrese...

Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice se nachází u stejnojmenné obce v okrese Trnava na Slovensku. První těžkovodní reaktor chlazený oxidem uhličitým (označovaný jako A-1) typu KS-150 byl budován od srpna 1958 a byl uveden do komerčního provozu v prosinci 1972. (4. prosince 1967) | foto: ČTK

Budova, která dodnes stojí vedle novějších bloků, tak připomíná neslavnou etapu jaderného výzkumu.

Původní myšlenka přitom nebyla úplně špatná - v Jaslovských Bohunicích totiž od konce 50. let vznikal reaktor, který by dokázal využívat jako palivo neobohacený uran, dodávaný z českých dolů. Již na samotném vývoji tohoto klíčového zařízení se navíc významnou měrou podíleli i českoslovenští odborníci, samozřejmě ve spolupráci se sovětskými kolegy. Nakonec se ale ukázalo, že koncepce reaktoru, s níž neměli příliš zkušeností ani v Sovětském svazu, není právě bezpečná.

Zamčený únikový východ...

Možnost doplňovat palivo za provozu, která se zprvu zdála být velkou výhodou použitého řešení, totiž vyústila v obě vážné havárie, které elektrárnu zvanou A-1 postihly.

Při první z nich v lednu 1976 dokonce zahynuli dva muži z obsluhy. Kvůli špatně namontované zátce se tehdy nepodařilo uzavřít zaváženou kazetu s palivem, ta pod tlakem oxidu uhličitého používaného k chlazení reaktoru vyletěla do výšky a do haly elektrárny se začal valit jedovatý a navíc radioaktivní plyn.

Dvojici techniků se sice téměř podařilo uniknout, osudným se jim ale stal zamčený únikový východ, který vedení podniku dalo zablokovat kvůli častým krádežím. Nehodu, která bez hrdinství a nasazení životů dalších zaměstnanců elektrárny mohla dopadnout mnohem hůře, ale komunistický režim před veřejností utajil.

Lidé v Československu se ostatně nedozvěděli ani o mnohem horší havárii, který se stala o rok později a kvůli níž byla nakonec elektrárna koncem 70. let definitivně uzavřena.

...a roztržený sáček s gelem

Osudným událostem z 22. února 1977 se přitom - podobně jako prvnímu neštěstí - dalo předejít, stačilo vlastně jen trochu více pečlivosti. V jednom z palivových článků, připravených k zasunutí do reaktoru, se totiž roztrhl sáček s gelem, který pohlcoval vlhkost (podobný tomu, který znají lidé, co si kupují třeba boty).

Zaměstnanci elektrárny však neposbírali všechnu rozsypanou hmotu a zbylý gel nakonec po zavezení paliva ucpal chladicí kanály.

Kvůli tomu se začal palivový soubor přehřívat, teplem se dokonce roztavila část konstrukce reaktoru a do primárního i některých částí sekundárního okruhu unikla radioaktivita. Na sedmibodové mezinárodní škále závažnosti jaderných událostí byla nehoda označena čtvrtým stupněm. Tentokrát naštěstí nebyl nikdo zraněn, havárie ale znamenala pro první československý elektrárenský reaktor definitivní konec. Štěpnou reakci v něm zastavili v květnu 1979.

To už ale v bezprostředním sousedství fungoval reaktor nový, mnohem výkonnější než 150 megawattový zdroj v elektrárně A-1. Druhý a třetí (ten byl připojen k síti v březnu 1980) bohunický reaktor, každý o výkonu 440 MW, se začaly stavět na jaře 1972 na základě sovětské technologie a jako palivo jim sloužil obohacený uran, dodávaný ze Sovětského svazu. Přestože byly považovány za možné bezpečnostní riziko již koncem socialistické éry, dodávaly elektřinu více než čtvrtstoletí.

Jednání o vstupu do EU

Čtyři bohunické bloky - třetí a čtvrtý přibyly v polovině 80. let - se také proto staly důležitým bodem během jednání o slovenském vstupu do Evropské unie. Bratislava se nakonec zavázala vypnout dva starší bloky ještě před skončením jejich technické životnosti. Ani po odstavení zmíněných dvou bloků v letech 2006 a 2008 ale lokalita Jaslovských Bohunic neosiřela a předpokládá se, že dva zbývající reaktory budou elektrickou energii dodávat až do let 2044 a 2045.

Společnost Slovenské elektrárny kromě dvou bloků v Jaslovských Bohunicích provozuje i dva reaktory v jaderné elektrárně Mochovce, která leží asi 60 kilometrů směrem na jihovýchod. Připravuje se také plné spuštění už dostavěného třetího bloku v Mochovcích. Pravomocné povolení úřadů získal letos v září, kdy také začalo zavážení paliva. Nový blok s výkonem 471 megawattů po náběhu do plného provozu, což bude patrně v příštím roce, pokryje 13 procent spotřeby elektřiny na Slovensku a země se stane soběstačnou ve výrobě proudu. Životnost bloku je plánována nejméně na 60 let.

Zahájení provozu čtvrtého bloku elektrárny se podle dřívějších informací očekává dva roky po spuštění třetího bloku. Atomové elektrárny mají už dnes na Slovensku největší podíl na výrobě elektrické energie, dlouhodobě dodávají v zemi přes polovinu vyprodukované elektřiny.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...