Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se to čte? Japonce mučí nezvyklá jména, vláda zatrhne výmysly rodičů

  14:06
Lidé s netradičními jmény to znají. Neustále se jich někdo ptá, jak se to píše, co to znamená nebo jak k tomu přišli. V Japonsku často řeší ještě jeden problém – jak se toto jméno vyslovuje? A vzhledem k tomu, že individualistů mezi rodiči přibývá, japonská vláda se rozhodla možnosti při pojmenovávání potomků omezit. Kritici namítají, že zabíjí kreativitu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Toru HanaiReuters

„Jméno může změnit trajektorii života. Když máte kira-kira jméno, ostatní se na vás dívají a říkají si, že vaši rodiče musejí být společensky neobratní nebo hloupí,“ vypráví Japonec Juni Macumoto. „Kira-kira“ znamená v japonštině „lesklý“ nebo „třpytivý“. Ve zkratce je to jméno, které je v dané kultuře neobvyklé.

Stejně jako v Česku a dalších zemích, i japonští rodiče se při vybírání jména pro své děti čím dál víc přiklánějí k netradičním možnostem. A stejně jako v Česku, i v Japonsku bývají děti z nápadů svých rodičů nešťastní. To je případ rovněž čtyřiadvacetiletého Macumota. Loni na jaře se proto nechal přejmenovat na Juukiho. „Cítil jsem se, jako bych konečně dostal svobodu,“ říká muž pro list The New York Times.

V uzavřené konformní společnosti nezápasil jen s tím, že coby Juni nezapadal – spolužáci se mu smáli a šikana vedla tak daleko, že ze školy nakonec odešel –, lidé měli problém jeho jméno vůbec přečíst. Také někdejší olympijská rychlobruslařka Seiko Hašimotová své dvě nejmladší děti pojmenovala Giriša, což znamená Řecko, a Torino neboli Turín. Pro ni sice mají osobní význam, ale jinak jsou v japonštině obtížně čitelná.

Třetina osmnáctiletých Japonek možná bude bez dětí, říká studie. Zemi drtí stáří

Tradiční jména se v japonštině zapisují v systému „kandži“. Rodiče při výběru zvažují, v co chtějí, aby jejich dítě vyrostlo, a podle toho zvolí jméno. Například dívčí jméno Hikari se v kandži zapisuje stejně jako slovo „světlo“. Každý znak z dostupných 2 999 má svou výslovnost a společně pak tvoří výslovnost daného jména. Problém je, že většina znaků v kandži má i možnou další výslovnost, což souvisí se zaváděním čínského písma před 1 500 lety.

A pokud se rodiče rozhodnou jméno svého potomka poskládat tak, že se některý znak bude číst jinak, než je obvyklé, další lidé to při pouhém pohledu na toto jméno nemají šanci poznat, s čímž bojoval i nešťastný Macumoto. Jak už loni v lednu vysvětlil také list The Japan Times, jméno většinově vyslovované jako „Hiroto“ se může číst i osmnácti dalšími způsoby. Těmi jsou například „Jamato“, „Tajga“ nebo „Sora“.

„Pouhý pohled na kandži neřekne člověku nic o tom, jak by se mělo vyslovovat. Jsou tu pravidla, ale i mnoho výjimek. Japonští mluvčí spoléhají na směs instinktu, zkušeností a kontextu, když se snaží uhodnout, jak se co čte, ale když dojde na vlastní jména, často je zapotřebí hrubé síly a memorování,“ píše list s tím, že konfrontace se jménem jiného člověka může způsobit i menší paniku a test z umění zdvořilosti.

OBRAZEM: Jako po apokalypse. Školu ve vymírajícím Japonsku pohlcuje příroda

„Jsme možná jedinou zemí, ve které je opravdu obtížné přečíst jméno správně. Zároveň je však v naší společnosti nezdvořilé přečíst jméno špatně. Trochu nás to štve,“ podotýká kulturní psycholog Judži Ogihara, který se studiem vzorců při vybírání jmen zabývá od roku 2015. Jeho výzkumy ukazují, že jsou lidé větší individualisté než dřív a častěji sahají k originálním jménům.

O to víc, pokud se jim narodí dcera. Což podle Ogihary může vycházet z faktu, že na ženy japonská společnost tlačí ještě víc než na muže. „Rodiče se snaží, aby jejich holčičky byly ve srovnání s chlapci nezávislejší a jedinečnější,“ míní.

Kreativita versus přehlednost

Přestože mnozí budou se svým originálním jménem spokojení, podle průzkumu japonské stanice NHK se každý rok pro změnu jména z jiného důvodu, než je svatba, rozhodne na čtyři tisíce lidí. Podle dalšího průzkumu, který provedla poradenská firma Bengo4.com, se zase 80 procent respondentů domnívalo, že by výslovnost jmen měla být nějak omezena.

Japonská vláda proto nyní plánuje, že zavede nová pravidla, která mají podobným problémům předcházet. Během příštích dvou let tak začne platit novela zákona, jímž se řídí výdej rodných listů.

Některá výrazně neobvyklá jména budou zakázaná a poprvé za posledních 150 let budou matriky vyžadovat, aby se všechna jména dala číst tak, jak bylo zamýšleno. Výslovnost znaků ze systému kandži v dětských jménech se pak omezí na tu, která je „ve společnosti obecně známá“. Zakážou se také jména, která je kvůli výslovnosti možné snadno zaměnit.

Dál povolená pak budou jména, která se sice inspirují slovy z jiných jazyků, ale znamenají totéž co zvolené znaky pro zápis, či jména, která už mají precedens. V některých případech budou úřady muset jméno nejprve schválit.

Bipolární elektromobilita. Japonsko řeší, zda vyrábět baterie, či léčit depresi

„Naše jména jsou v každodenním životě registrována sluchem, nikoli zrakem, a zákon to nikdy nebral v úvahu,“ řekl Acumi Kubota, který vedl legislativní podvýbor, jenž se zákonem zabýval. Kritici však namítají, že nová pravidla mohou budou zasahovat do kreativity budoucích rodičů, což vláda odmítá.

Prostoru pro originalitu prý i tak zbyde dost. Podle Kuboty navíc zákon pomůže těm neobvyklým jménům, která budou i nadále povolená, protože budou srozumitelnější. Sám Macumoto říká, že by byl raději, kdyby si rodiče svou volbu pořádně rozmysleli. Ještě před tím, než si vyřídil změnu jména, si chtěl jméno Juuki schovat a jednou ho dát synovi. V zápise se Juuki skládá ze znaků pro „laskavost“ a „naději“.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: jméno, Japonsko

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...