Chruščovová, profesorka mezinárodních vztahů v New Yorku, uvedla, že se obává, že ruský prezident Vladimir Putin nasadí taktické jaderné zbraně, aby na Ukrajině zvítězil.
„Vzhledem k tomu, že existují otázky, jak daleko může Rusko zajít, aby dosáhlo vítězství, je užití taktické atomové zbraně nyní představitelnou variantou,“ sdělila a dodala, že její názory neslouží jako předpověď. Jedná se pouze o jednu z možností, kterou by mohli být Rusové připraveni použít.
Už dříve uvedla pro BBC, že je tato válka „skutečně tou, kterou Putin plánuje vyhrát, a plánuje vyhrát za každou cenu“. Naznačila také, že se možná bude muset uchýlit k použití taktické jaderné zbraně, ačkoliv sama tento scénář tenkrát nepředpokládala.
Putin už na začátku invaze varoval, že uvedl jaderné síly země do zvýšené pohotovosti. „Každá země, která zasáhne, bude čelit následkům, které jste nikdy ve své historii nezažili,“ řekl.
Ani mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tehdy nevyloučil, že se Rusko v případě „existenční hrozby“ neuchýlí k použití jaderných zbraní. Ukrajinský prezident na něj reagoval slovy, že chce Rusko těmito kroky pouze vyvíjet tlak na Ukrajinu během jednání.
Medveděv vyjmenoval čtyři situace, kdy by Rusko nasadilo jaderné zbraně |
V březnu bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv uvedl, že nikdo válku nechce. Sám však nastínil situace, kdy by Rusko nukleární útok zvažovalo. Patří mezi ně například ohrožení ruské suverenity nebo zasažení raketovým útokem.
Obáváte se, že Rusko použije jaderné zbraně?
Jaderné zbraně jsou také oblíbeným arzenálem vlivných ruských propagandistů, kteří v celostátních médiích pravidelně vyhrožují vymazáním z mapy různým částem svobodného demokratického světa.
Z Krista udělá ďábla. Jak se zrodila největší hvězda ruské propagandy |
Nina Chruščovová je pravnučkou zesnulého sovětského vůdce Nikity Chruščova. Ten v Sovětském svazu vládl od roku 1953 až do svého sesazení Leonidem Brežněvem v roce 1964. Jeho vláda přinesla částečnou destalinizaci SSSR, první úspěchy kosmického programu a sérii relativně liberálních reforem.
Byl to ale také Chruščov, za jehož vlády se svět jadernému konfliktu přiblížil. Bylo to v roce 1962, kdy vypukla karibská krize, když Sovětský svaz rozmístil rakety středního doletu na Kubě, na dostřel Spojených států.
Vasilij Archipov: Muž, který zachoval klid a zabránil jaderné válce |