Rusko chce rozstřílet své kamiony a pošpinit Ukrajinu, prohlásil Jaceňuk

  17:43aktualizováno  21:34
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v pátek odpoledne uvedl, že Rusko vyslalo kamiony s humanitární pomocí na východní Ukrajinu kvůli provokaci. Chce je tam zničit a pošpinit tak kyjevskou vládu. Vjezd konvoje mezi tím kritizoval generální tajemník NATO i šéfka diplomacie EU.

Vjezd konvoje na Ukrajinu je provokace. Rusko nás chce pošpinit, míní Jaceňuk | foto: AP

Do východoukrajinského Luhansku dojela po půl desáté večer SELČ kompletní ruská humanitární kolona. Podle různých zdrojů čítá 262 až 280 nákladních vozů.

Krize na Ukrajině

„Čekají, že pár vozů z ‚takzvaného‘ konvoje bude rozstříleno. Samozřejmě Rusy. Ale nedovolíme to,“ cituje Jaceňuka server Ukrajinska pravda. Touto akcí prý Rusko chtělo světu ukázat, co je zač „kyjevská junta“.

Premiér následně sdělil, že Rusové se k tomuto kroku odhodlali i kvůli jasnému proevropskému směřování Ukrajiny. „Nás však nic nezastaví. Už jsme se rozhodli. Jsme součástí Evropy. Tam směřujeme,“ prohlásil Jaceňuk podle agentury Reuters.

Jaceňuk v rozhovoru s novináři dále uvedl, že ukrajinští pohraničníci stačili během dopolední celní kontroly prohlédnout pouhých 34 kamionů. Ty však podle něj byly téměř prázdné. V jednom kamionu, který normálně uveze 25 tun nákladu, bylo údajně jen 800 kilogramů čaje. Zbývající vozy prý byly zatíženy nejvýše osmi tunami nákladu.

„Když jsme to zjistili, Rusové dospěli k závěru, že tuto fikci (s humanitární pomocí) ukážeme světu. Proto ruské ministerstvo zahraničí rozhodlo o okamžitém překročení hranic,“ tvrdí ukrajinský premiér. Rusové podle něj od počátku nechystali žádnou humanitární misi.

Vjezd konvoje kritizuje NATO i EU

Nepovolený vjezd ruského humanitárního konvoje na Ukrajinu v pondělí odpoledne odsoudil i generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. „Může to jen prohloubit krizi v regionu, kterou vytvořilo samo Rusko a kterou Rusko nadále přiživuje,“ cituje Rasmussena agentura Reuters. Rasmussen dodal, že tento krok bude pro Rusko znamenat prohloubení mezinárodní izolace.

Vrátil se také ke kritizovanému soustřeďování ruských ozbrojených sil v ukrajinských příhraničních regionech (více čtěte zde). „Také pozorujeme přesuny velkého množství pokročilých zbraní, mimo jiné tanků, obrněných transportérů a dělostřelectva, do rukou separatistických skupin na východě Ukrajiny,“ informoval.

Fotogalerie

Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová už předtím novinářům sdělila, že Rusko vjezdem humanitárního konvoje „zcela jasně narušilo ukrajinské hranice“. Ashtonová dodala že Moskva nyní jedná v rozporu s dřívějšími ujednáními, na kterých se dohodla s Ukrajinou a MVČK.

Obdobnou rétoriku směrem k Rusku zvolily také Spojené státy. Mluvčí Pentagonu John Kirby na setkání s novináři uvedl, že Rusko porušilo suverenitu a teritoriální integritu Ukrajiny. „Rusko musí bez prodlení stáhnout svou techniku i personál z Ukrajiny. Pokud tak neučiní, výsledkem bude prohloubení jeho izolace,“ dodal.

Moskva se opakovaně proti kritice Západu ohradila. „Jedná zcela podle mezinárodního humanitárního práva," řekl o cestě konvoje náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. „Nemůžeme se smířit a nesmíříme se s katastrofickou situací, ve které se lidé na jihovýchodě Ukrajiny ocitli.“ Rovněž ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin řekl, že Moskva mezinárodní normy neporušila.

Vjezdu konvoje předcházela dlouhá jednání

Vjezdu ruského humanitárního konvoje předcházela rozsáhlá vyjednávání mezi Moskvou, Kyjevem a zprostředkovateli rozhovorů. Ukrajinské úřady nechtěly pustit vozy přes hranice s odůvodněním, že jim chybí důležité dokumenty o povaze převáženého materiálu.

Ukrajinská vláda nakonec v neděli konvoj bílých kamazů oficiálně uznala za humanitární a odsouhlasila jejich vpuštění do země. Ukrajinská ministryně sociálních věcí Ljudmyla Denisovová toto rozhodnutí zpečetila svým podpisem.

V dohodě, kterou ministryně podepsala, je mimo jiné upřesněno, že příjemcem nákladu - přesně 1 856 tun potravin, dětské výživy, léků, přenosných elektrických generátorů či spacích pytlů - je Mezinárodní výbor Červeného kříže. Právě ten náklad zkontroloval a referoval o jeho obsahu Kyjevu ve své závěrečné zprávě (více o dosavadní cestě ruského konvoje se dočtete zde).

V oblasti bojů na východě Ukrajiny na údajnou humanitární pomoc čekají desetitisíce lidí. Ruská pomoc je určena především obyvatelům bašty separatistů Luhansku a jeho okolí, kde ukrajinská armáda stále svádí prudké boje se vzbouřenci. Město je 20 dní v obležení a mimo jiné se potýká s přerušením dodávek vody a elektřiny.

Ruské kamiony s humanitární pomocí vjely na Ukrajinu:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

V Argentině a Uruguay je přes čtyřicet milionů lidí bez proudu

Výpadek elektřiny zasáhl i mezinárodní letiště v Caracasu. (25. 3. 2019)

Argentina a Uruguay se kvůli rozsáhlému selhání elektrické sítě ocitly úplně bez proudu. Takto masivní výpadek podle...

Cereálie obsahují herbicidy, odborníci se přou o jejich vliv na zdraví

Cereálie (ilustrační snímek)

Populární snídaňové cereálie obsahují nízké hladiny herbicidu glyfosátu, který je zásadní složkou chemického postřiku...

V Thajsku nelezte na pagody a e-cigarety nechte doma, varuje velvyslankyně

Thajská velvyslankyně Ureerat Chareontoh ve své pražské rezidenci (31. května...

Přísným přístupem k tvrdým drogám je Thajsko známé, i kuřáci by však měli zpozornět. V zemi totiž platí zákaz...

Najdete na iDNES.cz