Ruské humanitární kamiony vjely na Ukrajinu. Je to invaze, tvrdí Kyjev

  10:41aktualizováno  15:58
Ruské kamazy s humanitární pomocí překročily po více než týdnu čekání hranici a vjely na Ukrajinu. Potvrdila to agentura AP i reportér New York Times. Podle Reuters konvoj doprovází několik proruských separatistů. Šéf ukrajinské kontrarozvědky označil postup ruských kamionů za invazi.

Podle agentury Reuters před jedenáctou hodinou SELČ hranici překročilo sedmdesát nákladních aut, které doprovázelo několik separatistických ozbrojenců. Ruská strana tvrdí, že mají konvoj chránit.

„Jsou na Ukrajině. Za volantem jsou jen řidiči v béžovém. Žádní pracovníci Červeného kříže zatím nejsou v dohledu. Projelo jich deset,“ napsal na Twitter reportér New York Times Andrew Roth v půl jedenácté. V půl třetí pak dodal, že hranici překonaly již všechny bílé kamiony.

Vstup konvoje na ukrajinské území nazvalo kyjevské ministerstvo zahraničí „křiklavým porušením zásadních principů mezinárodního práva“ ze strany Ruska. Podle agentury Interfax již první kamiony dojely do Luhansku.

Šéf SBU: Je to přímá invaze

Ukrajinská hraniční stráž i celníci sice začali kamiony kontrolovat, v pátek ráno jim v tom však podle ukrajinského ministerstva zahraničí Rusové zabránili. Zkontrolováno tak bylo jen 34 vozů. „Na Ukrajinu vstoupily bez svolení či účasti Mezinárodního červeného kříže či hraničních stráží,“ řekl o ruských kamionech mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko.

Fotogalerie

„Považujeme to za přímou invazi Ruska na Ukrajinu,“ prohlásil  šéf ukrajinské tajné služby Valentyn Nalyvajčenko. I když konvoj tvoří vojenská auta s vojenskou dokumentací, Ukrajina se nechystá vojensky zasahovat, aby se vyhnula provokacím, citovala Nalyvajčenka agentura Unian.

Ruské kamazy nedoprovází ani zástupci Červeného kříže, na jejichž přítomnosti se obě strany dohodly.  „Humanitární konvoj vjíždí na Ukrajinu, ale my jej vzhledem k vrtkavé bezpečnostní situaci nedoprovázíme,“ uvedl Červený kříž na Twitteru. „Nedostali jsme dostatečné bezpečnostní záruky.“

Ruský krok odsoudila i EU. Podle nejvyšší představitelky evropské diplomacie Catherine Ashtonové Rusko narušilo ukrajinské hranice. Ashtonová Rusko vyzvala, aby konvoj stáhlo zpět na své území.

Rozhodli jsme se jednat, zní z Kremlu

Kreml před desátou hodinou ráno SELČ oznámil, že nákladní auta vyráží k Luhansku. „Všechny výmluvy pro zdržení pomoci byly vyčerpány,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. 

Krize na Ukrajině

„Ruská strana se rozhodla jednat,“ dodalo s varováním před pokusy konvoj zadržet. O pohybu konvoje byl podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova zpraven i prezident Putin, uvedla agentura RIA Novosti.

Ze svědectví reportérů zahraničních agentur však vyplývá, že v té době kamazy ještě zřejmě čekaly na odbavení ukrajinskou hraniční stráží. První potvrzené zprávy o tom, že nákladní auta vjela na ukrajinské území, se objevily zhruba o hodinu později, tedy před jedenáctou. 

Kamiony se daly do pohybu mezi ruským a ukrajinským hraničním přechodem po týdnu čekání poprvé ve čtvrtek odpoledne. „Mohu potvrdit, že ve 14:15 ukrajinská strana začala s hraničními a celními formalitami vztahujícími se k ruskému humanitárnímu nákladu,“ řekl agentuře Reuters mluvčí pohraničníků Andrij Demčenko.

Konvoj 262 nákladních automobilů čekal od minulého čtvrtka na oficiální souhlas Kyjeva s jejich vjezdem na ukrajinské území. Prakticky ihned poté, co Moskva oznámila úmysl vyslat na východ Ukrajiny humanitární pomoc, ukrajinská vláda namítala, že konvoj má být jen záminkou a krytím pro ruskou vojenskou invazi. Rusko to rezolutně popřelo.

Za bezpečný průjezd konvoje zodpovídá Moskva

Vjezdu ruského humanitárního konvoje předcházela rozsáhlá vyjednávání mezi Moskvou, Kyjevem a zprostředkovateli rozhovorů. Ukrajinské úřady nechtěly pustit vozy přes hranice s odůvodněním, že jim chybí důležité dokumenty o povaze převáženého materiálu.

22.srpna 2014 v 10:34, příspěvek archivován: 22.srpna 2014 v 10:40

They are in Ukraine. Only beige drivers behind the wheel. No Red Cross personnel visible yet. Ten have gone in. pic.twitter.com/9sdOm5KscD

Ukrajinská vláda nakonec v neděli konvoj bílých kamazů oficiálně uznala za humanitární a odsouhlasila jejich vpuštění do země. Ukrajinská ministryně sociálních věcí Ljudmyla Denisovová toto rozhodnutí zpečetila svým podpisem.

V dohodě, kterou ministryně podepsala, je mimo jiné upřesněno, že příjemcem nákladu - přesně 1 856 tun potravin, dětské výživy, léků, přenosných elektrických generátorů či spacích pytlů - je Mezinárodní výbor Červeného kříže. Právě ten náklad zkontroloval a referoval o jeho obsahu Kyjevu ve své závěrečné zprávě.

Za bezpečný průjezd konvoje přes území ovládané separatisty nicméně podle již dříve vyjednaných podmínek zodpovídá Moskva. Výslovně si to vyžádal ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Ruský humanitární konvoj u ukrajinských hranic:

MAPKA: Ruský konvoj dorazil k hranici

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Guantánamo možná poslouží pro další islamisty. Kromě z Al-Káidy budou z IS

Američtí vojáci vedou trestance ve věznici Guantánamo. (1. března 2002)

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po boku teroristického...

Afghánec chce zaplatit pokutu za Švédku. Bránila deportaci jeho krajana

Švédská aktivistka Elin Erssonová bránila vyhoštění afghánského žadatele o azyl...

Mladá Švédka Elin Erssonová, která loni v letadle bránila deportaci afghánského běžence, možná uloženou pokutu nebude...

Botswana povolí omezený odstřel slonů, z jejich masa bude krmivo

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Vláda v jihoafrickém státě Botswana doporučila, aby byl zrušen dosavadní zákaz lovu slonů. Povolí jejich omezený...

Najdete na iDNES.cz