Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) potvrdila, že se do Ruska vrátilo všech 227 bílých kamionů. Přímo na hraničním přechodu je spočítal jeden z pozorovatelů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na prohlášení OBSE.
Mluvčí bezpečnostní rady Andrij Lysenko zdůraznil, že ukrajinská hraniční stráž nemohla vozy zkontrolovat. Území u hraničního přechodu Izvaryne-Doněck dosud ovládají proruští separatisté. Několik z nich navíc podle Reuters konvoj přímo doprovázelo.
Krize na UkrajiněBÍLÝ KONVOJ: Posíláme humanitární pomoc, tvrdí Rusko TVRDÉ SANKCE: Evropa trestá Rusko VÁLKA NA PULTECH: Rusko zakázalo dovoz potravin ze Západu POLSKO: Varšava nabízí NATO základnu ve Štětíně VÁLKA V ULICÍCH: Ukrajince čeká bitva o Doněck MASKIROVKA: Rusko nacvičuje novou válku BATALION AZOV: Bojovníci ve stínu vlčí runy SMLOUVA S EU: Ukrajina podepsala pakt, který odstartoval revoluci VŮDCI POVSTALCŮ: Ruský rozvědčík, krupiér či "Děda Mráz" PROPAGANDA: Jak se manipuluje se zprávami ZKÁZA BOEINGU: Vše o pádu letu MH17 |
Státní ruská televize přinesla záběry, na nichž řidiči kamiony vykládají, podle zahraničních reportérů ale nebylo možné ověřit, jestli konvoj hranici přejel prázdný.
Podle Lysenka kamiony při zpáteční cestě odvezly do Ruska zařízení z ukrajinských zbrojovek. „Kamiony, které přijely na naše území pod pláštíkem humanitárního konvoje, nakládají Rusové zařízením z podniku Topaz, který vyrábí moderní radiolokátory Kolčuga, a zařízení z luhanského závodu, kde se vyrábějí náboje pro střelné zbraně,“ prohlásil Lysenko.
Další ruská provokace
O ukrajinské krizi v noci německá kancléřka Angela Merkelové telefonovala s americkým prezidentem Barackem Obamou. Společně páteční vjezd konvoje na ukrajinské území označili za „další provokaci Moskvy“ a porušení ukrajinské svrchovanosti. Rusko oba státníci vyzvali, aby kamiony okamžitě stáhlo z ukrajinského území, uvedla agentura AP.
Rusko má podle prezidenta a kancléřky na svědomí nebezpečné vyhrocení situace v oblasti. Kromě konvoje, jehož vjezd do země Kyjev nepovolil, Bílý dům zmínil i zvyšování ruské vojenské přítomnosti u hranic s Ukrajinou a ostřelování této země.
Merkelová o ruském konvoji v pátek po telefonu mluvila rovněž s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. V sobotu kancléřka přijela do Kyjeva na jednání s ukrajinskými politiky (více čtěte zde).
Kamiony se v pátek dopoledne posunuly na ukrajinské území a následně dorazily do Luhansku, kde proruští separatisté vzdorují vládním silám (více čtěte zde). To vše bez svolení ukrajinských úřadů a bez dohodnutého doprovodu pracovníků Mezinárodního výboru Červeného kříže.
Kyjev vjezd konvoje na ukrajinské území označil za invazi. Nákladní auta podle ukrajinských představitelů patří armádě a řídí je vojáci. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v pátek uvedl, že Rusko chce některé kamiony rozstřílet a očernit z toho kyjevskou vládu (více čtěte zde). Stanice RT, kterou Kreml financuje, skutečně v sobotu uvedla, že na konvoj mířila minometná palba. Žádnému řidiči se ale nic nestalo.
Ruský konvoj vjel na Ukrajinu (22. srpna 2014):
22. srpna 2014 |