Izrael zahájil pozemní akci v Gaze, povolal už přes 70 tisíc záložníků

  21:48aktualizováno  18. července 0:03
Izrael zahájil pozemní operaci proti radikálnímu hnutí Hamas, ovládajícímu palestinské Pásmo Gazy. Na území, z nějž v minulých dnech radikálové ostřelovali Izrael raketami, vnikla pěchota, tanky i dělostřelectvo. Mluvčí Hamasu uvedl, že Izrael za pozemní operaci draze zaplatí.

Izraelští vojáci u hranice Gazy (16. července 2014) | foto: AP

Izraelské ministerstvo obrany oznámilo, že prodlužuje desetidenní operaci proti radikálnímu hnutí Hamas coby reakci na pokračující raketové ostřelování Izraele z Gazy, píše BBC. Dosud Izraelci na ostřelování, které z velké části neutralizoval ochranný systém Železná klenba, odpovídali leteckými údery.

„Jednotky izraelské armády právě zahájily pozemní operaci v Pásmu Gazy. Nová fáze operace Protective Edge (Ochranné ostří) začala,“ uvedla izraelská armáda ve svém prohlášení na komunitní síti Twitter. Do Gazy vstoupila izraelská pěchota, tanky, dělostřelectvo, ženijní i zpravodajské útvary. Cíle v pásmu ostřeluje i námořnictvo a letectvo.

Důvod nynějšího napětí

Dění v Izraeli a na palestinských územích eskalovalo poté, co útočníci - podle Izraele členové Hamasu - unesli a zavraždili tři židovské mladíky. Izraelská armáda zahájila rozsáhlou pátrací operaci a zatýkání na Západním břehu, vedle Pásma Gazy druhé palestinské enklávy. Současně Izraelci zatkli vrahy mladého Palestince, kteří principem „oko za oko“ mstili smrt židovských chlapců.

Následně výrazně přibylo raket z Gazy na izraelská území, na což izraelské letectvo reagovalo cílenými údery na Gazu.

Hnutí Hamas, považované Západem za teroristickou organizaci, ale vládnoucí Gaze, uvedlo, že pozemní operace je „nebezpečná a okupanti za ni draze zaplatí“. „Hamas je na operaci připraven,“ uvedl mluvčí hnutí Fauzí Barhúm. Další mluvčí Samí abú Zuhrí varoval izraelského premiéra před „děsivými následky tohoto pošetilého činu“.

Izraelská armáda tvrdí, že operace v Gaze budou omezené. "Zaútočíme na určitá místa," uvedl armádní mluvčí. Dodal, že útoky se soustředí na sever, jih a východ Pásma Gazy. "Chceme co nejrychleji zajistit pro občany Izraele bezpečí a stabilitu," dodal.

Netanjahu a Jaalon začátek pozemního útoku vyhlásili na noc ze čtvrtka na pátek. Jedním z cílů je i zlikvidovat tunely mezi Gazou, kterou Izrael v roce 2005 jednostranně vyklidil a přenechal Palestincům, a Izraelem. Tunely totiž umožňují palestinským bojovníkům pronikat do Izraele. Jeden z takových pokusů během čtvrtka izraelská armáda zmařila. 

Židovský stát hrozil pozemní ofenzivou již dříve, v posledních dnech se ale objevilo i několik iniciativ směřujících k uzavření příměří s hnutím Hamas. Palestinci ale na žádný klid zbraní nepřistoupili.

Ještě ve čtvrtek ráno se přitom objevily v médiích informace o možném uzavření příměří, které mělo začít platit v pátek ráno. Izraelci ale následně tyto informace vyvrátili, Palestinci je oficiálně nekomentovali.

Jde o první velkou izraelskou pozemní operaci v Pásmu Gazy za posledních pět let, uvedla agentura AP. Na rozkaz z velení čekaly u hranic s Pásmem v posledních dnech tisíce izraelských vojáků, židovský stát povolal nově osmnáct tisíc záložníků, čímž počet povolaných záloh dosáhl 74 tisíc. Termín konce akce nebyl dosud stanoven.

Izraelci od 8. července, kdy operace Ochranné ostří začala, zasáhli více než 2 000 cílů v Pásmu Gazy. Hamas mezitím vypálil na území židovského státu téměř 1 500 raket. Masivní raketová palba Hamasu, který odmítá formálně uznat existenci Státu Izrael, přišla první, letecké údery byly odpovědí. Palestinci hlásí přes 240 mrtvých, Izrael jednoho.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Německo stále vyplácí Belgičany a Brity, kteří za války kolaborovali s nacisty

Američtí vojáci se zajmutými belgickými příslušníky jednotek Waffen SS v lednu...

Desítky důchodců ve Velké Británii a Belgii stále dostávají každý měsíc od Německa tajné platby, a to za jejich...

Při obřím požáru několika domů v Bangladéši zemřelo nejméně 70 lidí

Při požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřely desítky lidí. Další jsou v...

Při mohutném požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřelo nejméně 70 lidí, po dalších možných obětech se pátrá. Přes...

Najdete na iDNES.cz