Když Izraelcům zavelí sirény, zbývají do dopadu raket pouhé vteřiny

  19:37aktualizováno  19:37
Chrání je supermoderní protiraketový systém, přesto nejsou a patrně ani v blízké budoucnosti nebudou jejich sny klidné. Tisíce Izraelců až příliš dobře vědí, co to znamená, když se ozve kvílení sirén. Ti, jejichž domovy leží na dostřel raket radikálů z Gazy, mají pouhé vteřiny na to najít si úkryt.

Izraelští policisté a novináři doprovázející izraelského ministra zahraničí a jeho norský protějšek na cestě do Aškelonu si za zvuku sirén lehají na ulici na zem (16 července 2014). | foto: Reuters

Přestože vyspělý systém protivzdušné obrany Iron Dome od svého plného uvedení do provozu v roce 2011 eliminoval množství dopadajících střel palestinských radikálů na minimum, ani on neskýtá stoprocentní ochranu. Strach tak provází životy mnoha obyvatel židovského státu, zvláště pak těch při hranicích s Pásmem Gazy. 

Telefonát, zaťukání raketou, pak zkáza. Tak Izraelci bombardují Gazu

Řada bytových domů v Izraeli má sice kryt a každá novostavba na jihu země jím dokonce musí být vybavena povinně, ani to ale není záruka bezpečí. V okamžiku, kdy se izraelskými městy rozezní sirény, zbývají jejich obyvatelům vteřiny na to, aby si našli úkryt. To je žalostně málo, zejména pro ty s dětmi, nebo pro ty, kdo se starají o nemohoucí příbuzné. Řada rodičů si tak dvakrát rozmyslí, jestli vzít své děti do rozlehlého parku bez šance na úkryt, píše list The Times.

V závislosti na vzdálenosti od místa odpalu mají obyvatelé měst na jihu Izraele leckdy i pouhých patnáct vteřin na schování se na bezpečné místo od chvíle, kdy začnou ampliony ohlašovat dopadající rakety. 

„Patnáct vteřin. Přesně tolik času máte na to, abyste utíkali jako o život,“ prohlásil minulý týden na zasedání Rady bezpečnosti OSN izraelský velvyslanec Ron Prosor směrem k diplomatům, když jim demonstrativně přehrával zvuk sirén ze svého mobilního telefonu. „Zatímco tu mluvím, odpaluje teroristická organizace Hamas smršť raket z Gazy.“

Hamas vs. Izrael

Ti, kdo to do nejbližšího krytu nebo sklepa už nestíhají, dobře vědí, že zavděk musí vzít jakýmkoli úkrytem. Třeba tím pod zárubněmi dveří, kde se obvykle nachází nejvíce zesílené zdivo, vysvětluje britský list.

Hned, jak bezprostřední nebezpečí pomine, vrací se život v ulicích izraelských měst k normálu. Tedy k relativnímu normálu - pro jejich obyvatele, zvyklé na to, že kvílení sirén se může ozvat kdykoli znovu. Za dvě minuty, za dva měsíce, nebo dva roky.

Nálety v éře moderních technologií

V 21. století se ale řada Izraelců odmítá spoléhat jen na varování veřejných zvukových hlásičů, a tak se těší stoupající oblibě různé aplikace do chytrých telefonů napojené na informace ze systému protivzdušné obrany.

Pokaždé, když protiraketový systém Iron Dome (Železná kopule) rozpozná nepřátelskou střelu mířící na izraelské území, jedna z aplikací například spustí zvukové varování. Telefony uživatelů rozezní s upřesněním, jaké oblasti se nálet dotýká. V reálném čase, tedy ve stejnou chvíli, kdy se rozezní i sirény na místě předpokládaného dopadu.

Zatímco jedni tak její vývojáře v recenzích proklínají za to, že co chvíli jejich telefon rozezvoní zvuk sirén, jiní je chválí za to, že tak mohou snadno i lidé mimo Izrael získat představu, jaké je to žít na území s permanentní hrozbou ostřelování.

„Jsem ze Spojených států a mám v Izraeli přítelkyni a kamarády. Zjistil jsem, že je to velmi osvětlující dostávat tahle upozornění. Frekvence a načasování všech těch raket je ohromující,“ hodnotí aplikaci v recenzi jeden z jejích uživatelů. „Nenastavil jsem jsem si to nahlas, přesto sebou pokaždé škubnu, když to slyším,“ dodává.

08.července 2014 v 18:30, příspěvek archivován: 16.července 2014 v 17:14

Color Red Alert: Ashkelon area - incoming rocket attack. pic.twitter.com/Qd5aTkjEs8

Nynější napětí také přispělo k vývoji doplňku k této aplikaci, kdy se o útocích na izraelské cíle mohou dozvědět uživatelé po celém světě v reálném čase i bez zvuku sirén. Řada z těch, kdo mají v Izraeli příbuzné a přátele, nebo těch, s jehož obyvateli je pojí stejná víra, vyzývají v těchto okamžicích k modlitbě. „Stal se z toho tak prostředek, jak lidé napříč Izraelem i po celém světě vyjadřují svoji empatii s Izraelem,“ vysvětluje obrovský boom aplikace jeden z jejích spoluautorů Ari Sprung pro server The Times of Israel.

Železná kopule

Izraelský protiraketový systém Iron Dome zasahuje nedaleko města Ašdod proti...

Podrobnosti o tom, jak funguje protiraketový systém Iron Dome, si můžete přečíst zde.

Koncem června se populární aplikace na apel izraelského velvyslance ve Spojených státech dočkala anglické verze. Sprung a jeho kolega Kobi Snir podle svých slov nyní pracují na jejím překladu i do dalších jazyků.

Prakticky ihned se na sociálních sítích Twitter a Facebook také zájemcům objevují podrobné informace o aktivitě protiraketové obrany Iron Dome nebo místě dopadu střel.

Nejnázornější ukázku toho, čemu čelí tisíce Izraelců na jihu země, si ale přichystal někdo jiný (vyzkoušet si to můžete na této stránce).

Takto na izraelské cíle útočí radikální palestinské hnutí Hamas:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Jsme v pitomém kukuřičném poli, stěžovala si Ruska po nouzovém přistání

Nečekaná destinace. Pasažéři ruského letadla se bezradně rozhlížejí v...

Po čtvrtečním vydařeném nouzovém přistání ruského letadla se na sociálních sítích objevily záběry jedné z pasažérek,...

Ať se vrátí domů! Cizí lidé s ruským přízvukem volají rodinám vojáků NATO

Čeští letci s gripeny v Pobaltí (31. 8. 2012)

Partnerky vojáků, které Severoatlantická aliance nasadila v Pobaltí, se bojí zvedat telefon. Volají jim cizí lidé,...

VIDEA TÝDNE: Nouzové přistání airbusu, posvěcený zadek a neschopná mluvčí

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Letecké schopnosti, které předvedl pilot ruského airbusu a Češka, která si nechala posvětit pozadí. To jsou dvě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz