Celá Itálie jde do karantény. Na koronavirus umírá sto lidí denně

  • 1128
Itálie zavádí celonárodní karanténu poté, co druhý den po sobě podlehla nejnovějšímu koronaviru zhruba stovka lidí. I když jde převážně o seniory hodně vysokého věku, vláda premiéra Guiseppeho Conteho se rozhodla ochromit chod celé společnosti, a to do začátku dubna. Pro lyžaře to znamená uzavření všech sjezdovek, pro všechny italské děti prázdniny.

V Itálii se novým koronavirem nakazilo už 9172 lidí, z toho 436 nemocných nákaze podlehlo. Další stovky lidí se však již vyléčily a v zemi je tak momentálně 7985 nakažených. Karanténní opatření platí nyní do 3. dubna.

Lidé podle Conteho mají omezit pohyb na veřejnosti, dojíždění do práce se však zcela neomezuje. Končí nicméně veřejná zábava. „Všichni se musíme něčeho vzdát. Epidemii zvládneme, pokud přijmeme ještě drastičtější opatření k ochraně našich obyvatel, celá Itálie se stane ochrannou zónou,“ prohlásil italský premiér. 

V zemi by se neměla omezovat veřejná doprava. Lidé by tak měli mít dál možnost se dopravit do zaměstnání. Vláda ale také zakázala konání všech sportovních akcí. Týká se to i fotbalové ligy, která se nesmí hrát ani bez diváků.

Už před vyhlášením úplné karantény se vláda rozhodla k předčasném ukončení zimní lyžařské sezony. 

Mrtvých je 97 za 24 hodin

Zpřísnění opatření premiér oznámil krátce poté, co civilní ochrana oznámila nejnovější údaje o šíření koronaviru. Za posledních 24 hodin zemřelo 97 lidí. Předchozí bilance za jeden den, která byla ohlášena v neděli večer, hovořila o 133 obětech.

Karanténa vyhnala Italy do obchodů. Raději ven nevycházejte, žádá premiér

Itálie se v pondělí stala druhou nejvíce postiženou zemí po Číně, ač počty infikovaných i obětí jsou v Číně nesrovnatelně vyšší. 

Ve světě zaznamenaly úřady od prosince na 112 000 potvrzených případů nákazy, z toho asi 80 700 v Číně, která dosud registruje na 3120 obětí z řad nakažených. Téměř 63 000 lidí nakažených ve světě se už z nemoci zotavilo, téměř 3900 zemřelo.

Itálie v počtu nakažených dnešními novými údaji překonala Jižní Koreu, která dosud oznámila 7478 nakažených a 53 obětí. Čtvrtý je ve světovém srovnání Írán s asi 7160 infikovanými a 240 oběťmi, avšak oficiálně udávané údaje z Teheránu jsou podle některých zdrojů, například BBC, výrazně nižší než skutečnost.

Nespěchejte domů, uklidňovali nás Italové, říká Češka po návratu

Od druhé poloviny února země přijala řadu opatření proti šíření nákazy, zprvu zejména pro sever země, kde je situace nejhorší.

Od neděle přijala vláda výrazné zpřísnění opatření, označované za drastické, když nařídila až do 3. dubna karanténu pro region Lombardie, kde bylo dosud evidováno nejvíce nakažených, a pro 14 provincií v dalších regionech. 

Opatření, na jehož základě by lidé neměli tyto oblasti opouštět a zůstávat doma, platí pro zhruba 16 milionů lidí, což je asi čtvrtina italské populace. Týká se mimo jiné i hospodářské metropole Milána či turisty oblíbených Benátek.

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru vypukla od neděle revolta v téměř třech desítkách italských věznic, při níž zemřelo osm vězňů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video