Íránkám chybí vitamín D kvůli hidžábům, do ženských parků mohou bez nich

  9:57aktualizováno  9:57
V Íránu zažívají boom ženské parky, kde je povoleno chodit bez šátku, což je jinak v islámské republice ženám zapovězeno. Úřady na jejich stavbu přistoupily i kvůli tomu, že Íránky podle studií trpí nedostatkem vitamínu D, který se získává ze slunečního svitu. Část žen si oázy svobody chválí, jiné upozorňují, že jde o další prohloubení segregace žen a mužů.

Mladé Íránky v Teheránu si fotí selfie. Pro ženy je v zemi na veřejnosti povinné nosit hidžáb (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

„Miluji, když si můžu sundat svůj šátek,“ pochvaluje si sedmačtyřicetiletá kadeřnice Laleh z Teheránu, když sedí s partou přítelkyň kolem jednoho z piknikových stolů v Mateřském ráji, ženském parku v íránském hlavním městě. V krátkém tričku, do kterého je obléknutá, je jí vidět odhalené břicho. „Můžeme tady nosit vzdušné oblečení a to je svoboda, kterou si opravdu užívám,“ vysvětluje pro britský deník The Guardian.

Feministky z švédské vlády nosily v Íránu šátek, doma jim vyčinili

Za ní je vidět skupina žen a dívek taktéž v tričkách a přiléhavých džínách, kterak tancují při doprovodu hlasité popové hudby. Jedna z nich vyskočí na stůl a začne vlnit své boky do rytmu hudby.

„Nenávidíme hidžáby,“ říká jedna z žen. „Jsme tak šťastné, že můžeme chodit na místo, kde lze chodit nezahalené, sportovat nebo se opalovat,“ říká.

V hlavním městě islámské republiky musí ženy dodržovat přísná pravidla oblékání: šátek na hlavě, dlouhé kalhoty a plášť, který zakrývá boky. Ty, které poruší pravidla, riskují hněv mravnostní policie, která dbá na jejich dodržování.

V parku určeném pouze pro ženy však neporušují žádná pravidla. Mateřský ráj byl otevřen už v roce 2008. Další tři byly následně postaveny v blízkém okolí a později se koncept rozšířil do dalších měst v zemi.

Íránkám se nedostává slunečního svitu

Takové parky existují i v dalších muslimských zemích jako je Pákistán, Afghánistán a Saúdská Arábie. I zde ženám nabízejí možnost odpočívat a sportovat v bezpečí od sexuálního obtěžování.

V Íránu ale mají plnit ještě jednu funkci - a totiž zdravotní.

Íránky za volantem odkládají hidžáb. Jste na veřejnosti, láteří mravokárci

Jak upozorňuje Réza Arjmand, sociolog z univerzity ve švédském Lundu, který nedávno publikoval knihu o ženských parcích, v íránských městech je problémem nedostatek vitamínu D, protože jsou ženy nuceny se zakrývat na veřejnosti a často žijí v bytech s malými okny, které nevpouštějí příliš mnoho slunečního svitu.

Studie vypracovaná pro ministerstvo zdravotnictví z roku 2001 prokázala alarmující růst počtu žen s osteoporózou, čímž podle Arjmanda úřady motivovala k výstavbě parků.

„Tradičně nebylo považováno pro perskou ženu za vhodné chodit do parku,“ říká Arjmand. „A po islámské revoluci v roce 1979 vláda nepovažovala parky pro ženy za důležité. Ale když se ukázalo, že další generaci hrozí zdravotní rizika, protože jejich matky jsou nezdravé, úřady se začaly zajímat,“ vysvětluje sociolog.

Podle něj však mají parky zjevné úskalí - úřadům dávají šanci posunout segregaci žen a mužů na další úroveň. Kvůli tomu je část liberálně smýšlejících Íránek nepřijímá a kritizuje je.

Parky prohlubují segregaci, říkají kritici

„Tyto parky jsou urážka, nikdy tam nepůjdu. Odmítám být izolována v rezervaci,“ říká například Roya, feministická spisovatelka, která vystupuje pod smyšleným jménem. „Když dáte ženy do separovaných parků, muži a ženy se nikdy nenaučí jak se k sobě normálně chovat. To může být nebezpečné,“ myslí si.

Kritika ale přichází i od konzervativních Íránců. Provládní badatel Ali Entezahi tvrdí, že parky pouze způsobí mezi ženami zmatek, protože by mohly začít pochybovat o nezbytnosti se vždy zahalovat na veřejnosti.

Při bližším pohledu ale parky nejsou vůči ženám zase tolik vstřícné. Vně prostoru odděleného železným plotem obcházejí ženské hlídky v modrých uniformách, které na vše dohlíží; pořídit z místa fotografie je zakázáno. Nejsou zde ani prostory pro přebalování dětí a vstoupit nesmí ani chlapci starší pěti let. Arjmand podotýká, že ač měly ženy původně participovat na výsledné podobě parků, nakonec jejich podobu navrhovali pouze muži.

Írán povede další čtyři roky Rúhání. S přehledem porazil konzervativce

„Máme mnoho skvělých architektek a urbánních plánovaček v Íránu, ale nikdo se jich ani nezeptal na názor,“ zlobí se Arjmand.

Problém byl také najít vhodné lokality. Panovaly totiž obavy, že by do parků mohlo být vidět z oken a balkonů okolních budov. Výsledkem je, že mnoho z nich je situováno do okrajových částí měst, které jsou pro část žen příliš daleko. Některé zase zavírají příliš brzy, aby se ženy nepotkaly s mužskými zahradníky.

Přesto podle Arjmanda převažují pozitiva: „Ať už se na to díváte jakkoliv, mnoha ženám z parků plynou výhody. Pro ženy z náboženských rodin je to často jediná možnost strávit nějaký čas venku bez šátku“.

„Je pravda, že parky izolují ženy, ale také některým z nich nabízejí svobodu, kterou předtím neměly,“ dodává sociolog.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Mysli na svou rodinu. Čína vyhrožuje evropským a americkým Ujgurům

Čína nepostihuje příslušníky ujgurské minority pouze na svém území. Její příslušníci v Evropě a USA tvrdí, že je čínské...

Premium

KOMENTÁŘ: Kurdové jsou na zrady spojenců zvyklí, zažili je mnohokrát

Třicetimilionová populace Kurdů je označována za největší národ na planetě, který nemá vlastní stát. Navíc už dlouho...

Česko pomůže chudým matkám. Venezuelským, v Kolumbii, slíbil Petříček

Česká republika podpoří dvě centra pro nejchudší matky s dětmi, které uprchly z krizí zmítané Venezuely. Na Twitteru to...

Medvídka, klaunské boty či housle. Co všechno by rádi lidé s sebou do hrobu

Kostým z Čaroděje ze země Oz, jídlo z asijského bistra anebo klaunské boty. To je výčet pouhých tří bizarních předmětů,...

Najdete na iDNES.cz