Před sídlem Indické lidové strany se  sešly stovky jásajících příznivců BJP s...

Před sídlem Indické lidové strany se sešly stovky jásajících příznivců BJP s podobiznami premiéra Módího v rukou, provolávali stranické slogany, bubnovali na bubínky a odpalovali rachejtle. (23. května 2019) | foto: Reuters

Indičtí nacionalisté míří k vítězství ve volbách, premiér bude opět Módí

  • 10
Vládní nacionalistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módíhose se ve čtvrtek prohlásila vítězem parlamentních voleb, které se v Indii konaly v etapách od 11. dubna do 19. května. Podle předběžných výsledků zveřejněných volební komisí získává BJP 300 z 543 volených křesel v dolní komoře parlamentu a zajistí si tím většinu.

Podle informací agentury AP zatím není jasné, kolik z odhadovaných 600 milionů odevzdaných hlasů už bylo sečteno. Konečné výsledky mají být známy ve čtvrtek večer místního času (odpoledne SELČ), ale sčítání se může protáhnout i do pátku.

„Společně se budeme rozvíjet. Společně budeme prosperovat. Společně vybudujeme silnou Indii pro všechny. Indie znovu vítězí!“ napsal na Twitteru Módí. Hlavní rival BJP, opoziční Indický národní kongres (INK) v čele s Ráhulem Gándhím z vlivné politické dynastie, zatím podle AP vede jen v 50 volebních okrscích.

Gándhí už přiznal svou volební porážku a ztrátu parlamentního křesla v tradiční baště své rodiny, okrsku Amethi v severoindickém státě Uttarpradéš. 

Podle indického zákona se ale kandidát může ucházet o poslanecký mandát ve více než jednom okrsku - a Gándhí vede o více než 400 000 hlasů v souboji o křeslo v jihoindickém státě Kérala. S největší pravděpodobností tedy v parlamentu chybět nebude.

„Musíme počkat na konečné výsledky, ale v tuto chvíli to nevypadá pro Indický národní kongres dobře,“ podotkl mluvčí INK. V 545členné dolní komoře parlamentu volí 543 poslanců lid a dva členy z řad anglo-indické komunity jmenuje prezident.

Letošní parlamentní volby byly vnímány jako referendum o vládě premiéra Módího, jehož hospodářská politika se v poslední době stále častěji stávala terčem kritiky. Růst nyní šesté největší ekonomiky světa se v posledním desetiletí zpomalil a nezaměstnanost dosáhla nejvyšší úrovně od 70. let minulého století, uvedl zpravodajský server BBC.

Módího popularita ale navzdory tomu zůstává vysoká, tomu podle expertů napomohlo i nedávné napětí mezi Indií a jejím rivalem Pákistánem, které vyvolal sebevražedný atentát, při němž v únoru v Kašmíru zahynulo 44 členů indické polovojenské policie.

Indie obviňuje Pákistán, že podporuje islamistické hnutí, které se k útoku přihlásilo, a Módího vláda ihned podnikla rozhodné kroky a provedla v Pákistánu odvetné nálety na údajné cíle radikálů.

Indická lidová strana podle odborníků také dobře využila moc sociálních sítí, včetně twitteru, kde je Módí s Barackem Obamou a Donaldem Trumpem v trojici politiků s nejvíce sledujícími na světě.

Potřebujeme rozhodného vůdce, shodují se Indové

Před sídlem Indické lidové strany se ve čtvrtek sešly stovky jásajících příznivců BJP s podobiznami premiéra Módího v rukou, provolávali stranické slogany, bubnovali na bubínky a odpalovali rachejtle. Indické akcie v reakci na očekávané Módího vítězství vzrostly na rekord, uvedla agentura Reuters.

Největší mobilizace světa. Stamiliony Indů jdou k volbám v sedmi fázích

Devětadvacetiletý podnikatel Móhit Šarma agentuře AP řekl, že Indie nikdy neměla takového premiéra, jako je Módí. „Když političtí vůdci v minulosti vyhráli volby, seděli v klimatizovaných místnostech a nebyli v kontaktu s obyčejnými lidmi. Módí je jiný,“ uvedl Šarma.

Devětatřicetiletý módní návrhář Sandíp Varma prý není příznivcem BJP, ale v těchto volbách stranu podpořil. „Země jako Indie potřebuje rozhodného vůdce a v Ráhulovi Gándhím ho občané nenašli. K Módímu nebyla žádná alternativa,“ prohlásil Varma.

Kritici Módího poukazují na to, že nynější premiér nedostál svým předvolebním slibům z roku 2014, například vytvořit pracovní místa pro mladé Indy, a spolu se svou voličskou základnou hinduistických nacionalistů ohrožuje sekulární základ Indie na úkor 172 milionů muslimů a dalších náboženských menšin.

Indové měli o volby velký zájem:

,

Atentát na Roberta Fica

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili v obci Handlová před kulturním domem, kde předtím zasedala slovenská vláda. Politika odvezli do nemocnice.

Video