"Pan Švácha nyní zaplatí pokutu v přepočtu 8000 korun za to, že sbíral hmyz bez povolení, což skutečně dělal," řekl Kmoníček."Poté musí indická strana uvolnit jeho pas, což by mělo trvat tři až čtyři týdny. Pak může odjet ze země," dodal český velvyslanec.
O Šváchovi prý soudce poznamenal, že byl obětí okolností. Tím podle Kmoníčka naprosto otočil proti pondělnímu vynesení verdiktu o vině.
. ON-LINE ROZHOVORKmoníček: Případ Čechů jsme řešili od vesnického dozorce po premiéra |
"Nedával jsem si moc velké šance. Počítal jsme s třemi roky odnětí svobody. Teď jsem tak trochu v euforii. Radost mi kalí jen to, že Emil Kučera byl odsouzen. Z toho je mi nedobře a mám vůči němu výčitky svědomí," řekl Petr Švácha po výroku soudce.
"Odůvodnění bylo podle nás zcela irelevantní, takže jsme tímto rozhodnutím velmi rozčarováni. Pochopitelně se budeme snažit, aby tato neodůvodnitelná disproporce zmizela a Emil byl co nejdříve rovněž osvobozen za podobných podmínek," dodal později z Dárdžilingu.
Čtěte v MF DNES
Rozhovor s Petrem Šváchou čtěte ve čtvrteční MF DNES.
Dva rozdílné rozsudky
Hynek Kmoníček také naznačil, proč soud rozhodl ve stejném případu zcela rozdílně. "U pana Kučery sehrálo pravděpodobně roli to, že není pracovníkem Akademie věd ČR a profesionálním vědcem," řekl velvyslanec.
Kučerovi mohlo přitížit i to, že vlastnil webové stránky, na kterých nabízel hmyz k prodeji. Na místě se proti rozsudku odvolal a zaplatil kauci 6000 rupií (přibližně 2400 korun). Na další stání u soudu vyšší instance, který by měl proběhnout v polovině listopadu, si počká na svobodě.
"My vedeme jednání dál. Jak vidíte, výsledkem je, že ten samý soudce rozhodl v tom samém případě během dvou dnů úplně opačně," řekl český velvyslanec v Indii.
Radost zavládla v Entomologickém ústavu. "Zatím máme tuto zprávu jen z internetu, teď budu Petrovi volat. Pokud se to potvrdí, je to úleva, kterou nelze popsat," uvedl zástupce ředitele ústavu František Marec k propuštění Petra Šváchy.
Soudce v pondělí českým vědcům navrhl tři roky vězení. Dnes mohli oba entomologové jen požádat soud o omilostnění.
Sporné doznání
Obhájci obou entomologů se před soudem, který začal případ projednávat předminulý týden, snažili prokázat, že Češi sice sbírali hmyz bez povolení, ale k nekomerčním účelům a mimo území rezervace.
Hlavním argumentem obžaloby bylo údajné přiznání obou vědců, že vstoupili do národního parku a se sebraným hmyzem chtěli obchodovat.
Češi ale v průběhu procesu tvrdili, že doznání je zfalšované. Údajně bylo připsáno na bianko podepsané papíry, které si od nich policie vyžádala po jejich zadržení s tím, že na ně vyhotoví seznam zabavených předmětů a zařízení. - přečtěte si Čeští entomologové zadržení v Indii údajně podepsal přiznání
"Soud uznal i oněch slavných 20 stran papíru, které oba podepsali a kam bylo dopsáno jejich údajné přiznání," řekl Kmoníček.
Jednapadesátiletého Šváchu z Entomologického ústavu Akademie věd ČR a dvaapadesátiletého Kučeru zadržely indické úřady 22. června poblíž parku Singalia, asi 90 kilometrů od Dárdžilingu. Češi u sebe údajně měli přes 200 exemplářů vzácných brouků a larev motýlů.
Diplomatický chlad
K případu českých vědců se po pondělním jednání s indickým státním ministrem Anandem Šarmou vyjádřil i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.
"Poprosil jsem indickou stranu, aby udělala, co bude možné, abychom dosáhli brzkého propuštění našich občanů," uvedl český ministr. Pokud se to nepodaří, "pak by nastalo velmi obtížné období" v česko-indických vztazích, dodal tehdy Schwarzenberg.
Po zadržení obou entomologů se na jejich stranu postavila také mezinárodní vědecká komunita. Organizovala petice ze jejich propuštění adresované indickému premiérovi Manmóhanu Singhovi, pod kterou se podepsaly tisíce lidí.
Ve prospěch obou vědců u svého indického protějška intervenoval i předseda Akademie věd České republiky Václav Pačes.
. ČEŠTÍ VĚDCI V INDII22. června Petr Švácha z Entomologického ústavu Akademie věd ČR byli zadrženi 22. června poblíž národního parku Singalila u Dárdžilingu. 25. července Museli ale vyčkat na hotelu na případné obvinění a dvakrát týdně se hlásit na policii. 13. srpna vědci začne 25. srpna. 20. srpna čeští vědci ke všem obviněním přiznali. Potvrdily se tak obavy, že někdo mohl zneužít 20 prázdných listů, které Petr Švácha a Emil Kučera před svým uvězněním podepsali. 25. srpna Obvinění založily úřady na písemném doznání obou vědců. 4. září do angličtiny, a tak nemohlo být Čechům předáno. 8. září Soud uznal oba entomology vinnými v plném rozsahu 10. září Soud zprostil obžaloby Petra Šváchu. Jeho kolegu |